Najważniejsze zalety i wady systemów split i monoblok

Pompa ciepła monoblok

Najważniejsze cechy urządzeń jednomodułowych, które można krótko wymienić: Konstrukcja monoblok jest szczególnie przejrzysta, ponieważ elementy składowe są połączone w jedną zwartą całość. To upraszcza i ułatwia również instalację takiej pompy ciepła. W przypadku bardzo długich doprowadzeń i ekstremalnych warunków pogodowych istnieje określone niebezpieczeństwo zamarznięcia przewodów.

Do zalet pompy ciepła monoblok można zaliczyć:

 • Wszystkie ważne elementy znajdują się w jednym urządzeniu.
 • Instalacja jest stosunkowo tania i prosta.
 • Często nieco niższa cena zakupu niż urządzeń dzielonych.
 • Nie jest wymagana regularna kontrola obiegu czynnika chłodniczego.

Za najważniejsze wady pompy jednomodułowej można uznać:

 • Przy długich przewodach doprowadzających i odprowadzających istnieje ryzyko zamarzania.
 • Ustawione na zewnątrz monobloki są nieco większe niż moduły zewnętrzne w systemie split.
 • Wewnętrzna instalacja monobloku wymaga większej ingerencji w przegrodę budynku (kanały nawiewne i wywiewne).

Pompa ciepła split

Do najważniejszych cech urządzeń typu split należą: Maksymalna elastyczność montażu elementów, które można rozmieszczać według potrzeb oraz ograniczona ingerencja w przegrody budynku. Wadą jest konieczność regularnej kontroli obiegu czynnika chłodniczego przez wykwalifikowanego fachowca.

Zalety pompy ciepła typu split:

 • Maksymalna elastyczność we wszystkich istotnych kwestiach (rozmieszczenie, wymiary, wydajność).
 • Mniejsze wymiary modułu zewnętrznego w porównaniu z konstrukcją monoblokową.
 • Brak zagrożenia zamarzaniem.
 • Minimalne ingerencje w przegrodę budynku.

Polecane pompy ciepła - sprawdź cenę!

Wady pompy ciepła typu split:

 • Jeśli moduł zewnętrzny znajduje się w oddaleniu od budynku i przewody obiegu chłodniczego są długie, konieczna jest regularna kontrola.
 • Nieco wyższa cena w porównaniu z monoblokiem.
 • Wyższe koszty instalacji.

Pompy ciepła monoblok czy split – porównanie

Działanie i rodzaje pomp ciepła powietrze-woda

Powszechne odchodzenie od kopalnych źródeł energii powoduje, że ogrzewanie domów odbywa się przy pomocy nowoczesnych i proekologicznych systemów grzewczych. Po skokowym wzroście cen gazu pytanie „pompa ciepła czy gaz?” staje się pytaniem retorycznym. Uzasadnione natomiast jest pytanie, jaki piec na pellet polecacie? W tym wypadku rzeczywiście warto poznać różne opinie, ponieważ producentów kotłów na to paliwo jest wielu i można wybrać odpowiedni do swoich potrzeb model.

Powietrzna pompa ciepła opiera swoje działanie na czerpaniu energii cieplnej z powietrza. W ostatniej dekadzie nastąpił gwałtowny rozwój pomp ciepła, za pomocą których zapewnia się ogrzewanie zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Zamiana energii cieplnej zawartej w powietrzu na energię grzewczą budynku następuje w kilku etapach. Powietrze zasysane przez wentylator z otoczenia jest transportowane do parownika. Oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu i jest wyprowadzane na zewnątrz. Czynnik chłodniczy o bardzo niskiej temperaturze wrzenia łatwo odparowuje i jest kierowany do sprężarki. Sprężenie gazu powoduje gwałtowny skok temperatury od ok. 3-8°C do 80-85°C. Gorący gaz jest następnie tłoczony do wymiennika ciepła, gdzie schłodzony skrapla się, rozpręża i wraca do parownika.

Ze względu na ilość modułów, można wyróżniać pompy monoblokowe oraz dwumodułowe (split). Pompy monoblokowe mogą być z kolei typu wewnętrznego, gdzie cała instalacja jest zamontowana wewnątrz domu albo zewnętrznego. Pompy monoblokowe zewnętrzne są w całości montowane na zewnątrz budynku – przy ścianie lub w ogrodzie. Pompy powietrzne typu split są w gruncie rzeczy pompami monoblokowymi rozbitymi na dwa moduły. Moduł zewnętrzny odpowiada za pozyskanie ciepła z otoczenia, a moduł wewnętrzny przekazuje pozyskane ciepło do instalacji grzewczej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat pomp ciepła.

Porównanie pompy ciepła monoblok i split

Różnice dotyczące sposobu instalacji są jasne i oczywiste. Co innego, jeśli chodzi o właściwości pomp monoblokowych i typu split pod względem wydajności, emisji hałasu itp. Oto przykład porównania dwóch pomp o mocy 9 kW w systemie split i monoblok firmy Panasonic (Aquarea):

 • Współczynnik COP (Coefficient of Performance) – Jest to współczynnik wydajności, będący stosunkiem ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytej przez pompę energii elektrycznej.  Oba typy pomp wykazują podobną wartość współczynnika wydajności i wynosi on ok. 5. Pompa split jest nieco wydajniejsza, ale różnica nie jest znacząca.
 • Wielkość i waga –Chociaż monoblok musi pomieścić komplet elementów, jest niewiele większy od modułu zewnętrznego split. Do tego instalacja urządzenia split wymaga znalezienia miejsca w domu dla modułu ze skraplaczem. Monoblok jest wyraźnie cięższy od modułu zewnętrznego, jednak oba moduły split dorównują mu ciężarem. Wariant split potrzebuje mniej miejsca n zewnątrz i jest łatwiejszy do przenoszenia.
 • Emisja hałasu – Ze względu na wysokie ceny, działki budowlane nie są zwykle szczególnie obszerne, a to wymaga zwracania uwagi na ewentualne uciążliwości dla sąsiadów również ze strony głośno pracujących urządzeń. Pompy split i monoblok pracujące w podobnych warunkach emitują praktycznie takie same wartości hałasu ok. 62 dB(A).
 • Cena – Według informacji zamieszczanych przez dostawców pomp, cena pompy Panasonic Aquarea jest podobna w obu przypadkach – split i monoblok. Istotną rolę odgrywają więc koszty instalacji.
 • Sterowanie – Sterowanie instalacją grzewczą w obu przypadkach prawie się nie różni. Urządzenia monoblokowe i dwumodułowe używają takich samych sterowników. Jedne i drugie mają też możliwość kontrolowania i sterowania zdalnego za pomocą na przykład smartfonu albo komputera.


Wybrać monoblok, czy raczej sięgnąć po split?

Jeśli chodzi o wydajność, niską emisję hałasu itp. różnice między pompami ciepła split i monoblok są naprawdę niewielkie. Oba rodzaje rozwiązań mają swoje wady i zalety, a różnice w cenie też nie są szczególnie wyraźne. Ostatecznie decydują osobiste preferencje właścicieli domu.

Jeśli macie w kotłowni dużo miejsca do dyspozycji, możecie rozważyć system monobloku wewnętrznego. Konieczne jest przy tym sprawdzenie możliwości swobodnego poprowadzenia kanałów powietrznych (wlot i wylot) w przegrodzie budynku. Gdyby wewnętrzna instalacja pompy ciepła była ze względu na brak miejsca utrudniona, lepszym rozwiązaniem będzie na pewno monoblok zewnętrzny. Powietrzna pompa ciepła o konstrukcji dzielonej na moduły ma zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie wymagana jest pewna elastyczność na przykład w prowadzeniu przewodów albo umieszczeniu jednostki zewnętrznej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny