Pompy ciepła Thermoval - innowacyjne i ekologiczne rozwiązania o wysokich parametrach
Jeśli zastanawiasz się nad możliwościami ogrzewania i chłodzenia domu lub obniżenia rachunków za energię, warto rozważyć wybór pompy ciepła Thermoval. Pompa ciepła to ekologiczna i niezawodna technologia dostarczania ciepła zimą i chłodzenia latem oraz podgrzewania ciepłej wody. Jest ona z powodzeniem wykorzystywana zarówno w przypadku wyposażenia budynków mieszkalnych jak i pomieszczeń biurowych. Instalacja pompy ciepła to dobry wybór tak w nowopowstających budynkach, jak i w przypadku modernizacji istniejących systemów ogrzewania i chłodzenia.
Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?
Podobnie jak klimatyzator pompa ciepła może chłodzić dom, ale jej główną rolą w naszym klimacie jest zapewnienie ciepła. W chłodniejsze miesiące pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza na zewnątrz i przenosi je do wnętrza pomieszczeń, a w cieplejszych miesiącach pobiera ciepło z powietrza w pomieszczeniu, aby schłodzić budynek. Ponieważ pompy ciepła Thermoval przeznaczone są zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania, właściciele domów mogą nie instalować oddzielnych systemów do tych funkcji w swoich domach. Dzięki zastosowaniu ekologicznego czynnika chłodniczego R32 oraz najlepszej jakości komponentów, pompy ciepła marki Thermoval mają bardzo szeroki zakres pracy: od -25°C do 43°C temperatury powietrza zewnętrznego oraz do 65°C temperatury czynnika grzewczego.
Zdj. Thermoval pompa ciepła
Pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla kotłów gazowych, węglowych czy pelletowych, przyczyniając się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Istotny dla środowiska jest też fakt, że w skali roku 80% energii przetwarzanej przez pompy ciepła pozyskiwane jest z powietrza. Urządzenia te nie produkują dymu, popiołu ani żadnych innych substancji szkodliwych dla środowiska. Ponieważ energię potrzebną do ogrzania lub schodzenia pomieszczeń pompy ciepła czerpią z otoczenia, jest ona całkowicie bezpłatna. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Instalacja pompy ciepła powoduje nawet kilkukrotne obniżenie kosztów ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.
Jak działają pompy ciepła?
Jedną z ważniejszych zasad, jaką warto przypomnieć w kontekście działania pompy ciepła i procesu przekazywania ciepła, jest to, że energia cieplna w naturalny sposób chce się przemieszczać do obszarów o niższych temperaturach i mniejszym ciśnieniu. Pompy ciepła wykorzystują tę fizyczną właściwość, kontaktując ciepło z chłodniejszymi środowiskami o niższym ciśnieniu, w ten sposób ciepło może się naturalnie przenosić.
Pompy ciepła wbrew nazwie nie wytwarzają ciepła w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego. Powietrzne pompy ciepła przenoszą ciepło między powietrzem w domu, a powietrzem na zewnątrz, podczas gdy gruntowe pompy ciepła (tzw. geotermalne pompy ciepła) przenoszą ciepło między powietrzem w domu a ziemią na zewnątrz domu. Pompy ciepła redystrybuują ciepło z powietrza lub gruntu i wykorzystują czynnik chłodniczy, który krąży między klimakonwektorem (urządzeniem uzdatniania powietrza) a sprężarką zewnętrzną, aby przenosić ciepło. W trybie chłodzenia pompa ciepła pochłania ciepło w domu i oddaje je na zewnątrz. W trybie ogrzewania pompa ciepła pobiera ciepło z gruntu lub powietrza zewnętrznego (nawet zimnego) i oddaje je do wnętrza. Na rynku instalacyjnym największa popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła z uwagi na ich znacznie łatwiejszy i mniej kosztowny montaż, niż pomp czerpiących energię ze zbiorników wodnych lub głębi ziemi.
Zdj. Thermoval pompa ciepła Split Sapporo
Zdj. Pompa ciepła Monoblock Mito
W kategorii pomp powietrznych funkcjonują ich dwa rodzaje: split Thermoval Sapporo i monoblok Thermoval Mito. Generalnie sposób działania obydwu pomp ciepła jest zbliżony, jednak istotnie różnią się konstrukcją. W obydwu rodzajach pomp agregat, czyli zewnętrzna jednostka montowany jest na zewnątrz budynku. Najczęściej na specjalnej bazie niwelującej wstrząsy i hałas oraz zapewniającej odpowiednią odległość agregatu od gruntu (minimum 30 cm). W pompach typu monoblok moduł hydrauliczny jest zabudowany w jednostce zewnętrznej, w urządzeniach typu split modułem jest oddzielna jednostka instalowana w budynku i podłączona jest z jednostką zewnętrzną za pośrednictwem instalacji gazowej.
Bez względu na rodzaj, pompy ciepła mają szereg zalet.
Korzyści z montażu pomp ciepła Thermoval:
- Możliwość ogrzania domu wyposażonego w tradycyjne grzejniki nawet przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej (przy -15°C na zewnątrz pompa ciepła osiąga 60°C temperatury wody systemu grzewczego)
- Najwyższa klasa energetyczna A+++
- Wyjątkowo wysoka sprawność́: COP na poziomie 5,20 oraz SCOP 5,22
- Obniżony poziom hałasu: od 45 dB(A) w odległości 1m
- Szeroki zakres wydajności od 4 do 30 kW oraz dwie opcje zasilania
Podobnie jak w przypadku innych urządzeń Thermoval, tak i pompy ciepła mogą być zasilane z paneli fotowoltaicznych, co przy odpowiednim dobraniu mocy własnej instalacji fotowoltaicznej, pozwala na niskokosztowe ogrzewanie nawet dużego domu.
Zdj. Thermoval
Obsługa pompy ciepła Thermoval zapewnia pełen komfort użytkowania. Temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz parametry wody użytkowej ustawia się za pomocą intuicyjnego sterownika, który też kontroluje cały proces. W procesie grzewczym pompa przekazuje energię z powietrza zewnętrznego do systemu ogrzewania i CWU. Natomiast latem, dzięki wbudowanej funkcji chłodzenia, może zapewnić komfort termiczny nawet w największe upały.
Zdj. Thermoval
Warto zaznaczyć, że pompy ciepła są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, w porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych nie powodują w żadnym aspekcie swojego działania zagrożenia pożarowego i co istotne nie niosą ze sobą ryzyka ulatniania sięczadu lub wybuchu gazu. Dlatego też można zrezygnować z czujników, zachowując przy tym pełne bezpieczeństwo użytkowania.
artykuł sponsorowany