Pompy szlamowe

Pompa szlamowa – podstawowe zastosowanie

Tego typu urządzenia są stosowane Państwową Straż Pożarną i Ochotniczą Straż Pożarną. Przy użyciu motopompy usuwa się wodę z domów, przedsiębiorstw i budynków gospodarczych. Jest to sprzęt nie do zastąpienia podczas klęsk żywiołowych, takich jak powodzie czy lokalne podtopienia. Pompy mają dużą wydajność – umożliwiają pozbycie się nawet do 1340 litrów wody wraz z zanieczyszczeniami (szlam) i to w zaledwie jedną minutę. Choć cena urządzenia może wydawać się duża, spojrzy się na nią inaczej, gdy weźmie się pod uwagę jego wytrzymałość i długoletnie działanie w ekstremalnych warunkach. Jest inwestycją niezbędną do zapewnienia ekipom pożarniczym narzędzia ułatwiającego poradzenie sobie ze skutkami powodzi i odczyszczenia lokali mieszkalnych.

Czym jest szlam?

Szlam to nic innego jak gęsta, nieprzejrzysta mieszanina wody, ciał stałych i zanieczyszczeń. Tego typu zawiesina zazwyczaj zachowuje się w taki sam sposób, to znaczy jest lepka i płynie dalej pod wpływem siły grawitacji. W razie potrzeby może być oczywiście odpompowana.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę, poszukując pompy szlamowej?

  • rozmiar wirnika 
  • konstrukcja
  • materiał wykonania – pompa musi wytrzymać zużycie spowodowane przez zawiesinę. Pompy szlamowe są zwykle większe w porównaniu do pomp stosowanych do cieczy o niskiej lepkości, dlatego też zazwyczaj wymagają większej mocy do działania, ponieważ są mniej wydajne; oprócz tego, łożyska i wały muszą być również bardziej wytrzymałe i sztywne;
  • rodzaj pompy szlamowej – jedną z typów motopompy jest pompa odśrodkowa, która – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje siłę odśrodkową wytwarzaną przez obracający się wirnik do oddziaływania energii kinetycznej na szlam.

Stosując pompę szlamową, warto znaleźć taki jej punkt, który pozwala pompie pracować tak wolno, jak to tylko możliwe (w celu zmniejszenia zużycia), ale wystarczająco szybko, aby zapobiec osadzaniu się ciał stałych i zatykania. Aby zmniejszyć to zużycie, należy obniżyć ciśnienie wylotowe pompy do najniższego możliwego poziomu. Dzięki odpowiedniemu dobraniu sprzętu, można zapewnić pompie wiele lat bezproblemowej pracy.

Ciekawy model pompy szlamowej znajdziesz na przykład tu https://strefa998.pl/szlamowe/511-koshin-kth-80-x-1340-l-min-honda.html

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny