Beton architektoniczny - opis, zastosowanie, cena, przykładowe aranżacje płyt z betonu architektonicznego
Tak jak beton komórkowy zyskuje na popularności wśród materiałów budowlanych, tak beton architektoniczny staje się coraz częściej wykorzystywanym materiałem wśród materiałów wykończeniowych. Estetyczny, dekoracyjny i trwały - jest świetnym uzupełnieniem zarówno wnętrz jak i fasad budynków. W czym tkwi fenomen betonu architektonicznego? Do jakich zastosowań sprawdza się najlepiej? Jakie są jego rodzaje i ceny? Poniżej garść informacji o wszechstronnym materiale jakim jest beton architektoniczny.
Firmy oferujące kompleksowe usługi remontowe i wykończeniowe znajdziesz na naszej wyszukiwarce firm.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest i jakie ma zastosowania beton architektoniczny?
Beton jako taki, kojarzy się w masowej świadomości z potrzebnym lecz pozbawionym atutów wizualnych materiałem budowlanym. Jest to po części spowodowane brakiem estetyki przy budowaniu osiedli z wielkiej płyty, które od czasów Gomułki aż do drugiej połowy lat 80 -tych były stawiane w Polsce na masową skalę. Brzydkie, nieraz nawet obskurne blokowiska szpeciły krajobraz. Toteż beton kojarzy się gównie starszemu pokoleniu właśnie z surowością i prefabrykowanymi elementami betonowymi o bardzo wątpliwej dekoracyjności.
Jednak beton, odpowiednio wyprodukowany i przygotowany może być bardzo dekoracyjnym elementem wnętrza oraz służyć do pokrycia elewacji budynku, jak również stanowić ozdobę i podkreślać zastosowany styl wnętrzarski w pomieszczeniach.
Chodzi tu o beton architektoniczny, który przebojem wchodzi do sal konferencyjnych, restauracji, prywatnych klinik oraz domów mieszkalnych. Inwestorzy już dość dawno zauważyli jego walory, więc płyty z betonu architektonicznego stają się coraz bardziej pożądanym i modnym elementem wystroju i wykończenia pomieszczeń i fasad budynków.
Czym jest beton architektoniczny, określany również jako beton ozdobny? Beton architektoniczny to typ betonu wytwarzany z wysoko jakościowych prekursorów, który powinien być wytwarzany z mieszanki betonowej o odpowiednich proporcjach poszczególnych składników. Ma to szczególne znaczenie przy potrzebie osiągnięcia określonej struktury, barwy, porowatości i innych cech.
Z betonu architektonicznego wyrabia się betonowe płyty na elewacje. Płyty z betonu architektonicznego są wykorzystywane jako panele ścienne oraz elementy architektoniczne różnego typu o funkcji czysto ozdobnej, na przykład beton ozdobny w formie liternictwa czy rzeźb.
Płyty z betonu architektonicznego mogą mieć różną strukturę, na przykład może być ona gładka (bardzo popularny beton polerowany – tu znajdziesz więcej informacji) lub z tak zwanymi wżerami, czyli nieregularnymi porami, a nawet pęcherzykami powietrza. Może być również o strukturze trawertynu. Beton ozdobny może występować w bardzo szerokiej kolorystyce, dzięki modyfikacjom składników mieszanki betonowej. Standardowe barwy osiągane poprzez umiejętne manipulowanie pigmentami mineralnymi to biel, czerń, różne odcienie szarości i beżu oraz ołówkowy i grafitowy. Jednak możliwe jest również tworzenie barw mniej standardowych - wpadających w zieleń, czerwień czy brąz.
Beton ozdobny można nabyć lub zamówić również w formie betonu 3D, do kompilacji niestandardowych, oryginalnych czy nawet fantazyjnych okładzin ściennych. Panele ścienne 3D posiadają przeróżne wzory - ażurowe czy faliste - wypukłe, dzięki którym można ozdobić ścianę trójwymiarową mozaiką.
Beton dekoracyjny figuruje w ofertach niektórych firm jako fotobeton. Na fotobetonie można odwzorować dwuwymiarowy obraz na płycie 3D. Fotobetonowe płyty betonowe są osiągalne dzięki specjalnym matrycom do odlewów.
Na zewnątrz budynku beton architektoniczny jest stosowany jako fasadowe płyty betonowe, proponowane również w wielu kolorach, typach wykończenia i strukturach - między innymi o strukturze trawertynu czy gładzi. Na zewnątrz płyty betonowe z betonu architektonicznego wchodzą również w skład kompozycji małej architektury. Wykonuje się z nich między innymi ogrodzenia betonowe. Beton architektoniczny bywa również wykorzystywany do wyrobu mebli zewnętrznych zarówno o charakterze publicznym jak i do ogrodów prywatnych.
Beton ozdobny znalazł zastosowanie również w tworzeniu eleganckich logotypów oraz pomników, rzeźb i płaskorzeźb.
Beton architektoniczny , podobnie jak beton komórkowy może służyć również do wykonania obudowy kominków czy wanny. Z betonu architektonicznego wykonuje się również blaty kuchenne i łazienkowe. Do wykonania regałów kuchennych może posłużyć również beton komórkowy, który jednak wymaga późniejszego wykończenia.
Beton komórkowy nadaje się świetnie także do stawiania ścianek działowych oraz przepierzeń. Jednak jako element dekoracyjny beton komórkowy nie spełnia swojej roli gdyż jest to materiał sensu stricte konstrukcyjny. W roli materiału wykończeniowego najlepiej sprawdzą się płyty betonowe z betonu architektonicznego.
Jeżeli chciałbyś poznać więcej szczegółów na temat różnych rodzajów betonu, przygotowaliśmy na ten temat specjalny artykuł.
Ceny betonu architektonicznego
Bloczki betonowe czy beton komórkowy nie jest najtańszym materiałem budowlanym. Jednak ze względu na dużą konkurencję na rynku i powszechności tych materiałów, każdy inwestor ma szansę znaleźć beton komórkowy czy inne bloczki betonowe w atrakcyjnym przedziale cenowym.
Jeśli chodzi o beton architektoniczny sprawa przedstawia się odmiennie. Przede wszystkim proces produkcji w przypadku betonu dekoracyjnego jest droższy. Po drugie płyty betonowe architektoniczne nie są jeszcze aż tak popularne jako materiał wykończeniowy jak wspomniany beton komórkowy jako materiał budowlany. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenie. Płyty z betonu architektonicznego nie należą do najtańszych.
W większości firm istnieje praktyka, że ceny na stronach internetowych nie są podawane, istnieje tylko możliwość indywidualnej wyceny. W podstawowym zakresie płyty z betonu architektonicznego można dostać za około 150 złotych za sztukę.
Przykładowo - za płyty betonowe architektoniczne do wykorzystania wewnątrz mieszkania zapłacimy 169 złotych. Za tą cenę dostaniemy płytę o wymiarach 120x60x2 centymetry. Ceny płyty z betonu architektonicznego do wykorzystania na elewację to wydatek rzędu 180 złotych za sztukę o wymiarach 120x60x3 centymetry.
Beton dekoracyjny można również nabyć w wielkopowierzchniowych sklepach budowlano - wykończeniowych. Dostaniemy tam między innymi produkty stella stone. Ceny w granicach dziewięćdziesięciu kilku złotych. Są również produkty droższe. Na przykład za biały beton dekoracyjny stella stone Etna zapłacimy 83 zł za płytę o wymiarach 60x30x1 centymetrów. Jest to beton ozdobny z przeznaczeniem na ściany wewnętrzne.
Im prostsza struktura i mniej wydumana kolorystyka, tym architektoniczne płyty betonowe są tańsze. Najtaniej dostaniemy szare płyty betonowe, o surowym wyglądzie i porowatej strukturze (ceny nawet poniżej stu złotych za sztukę). Jednak tego typu rozwiązania lepiej sprawdzą się w holach biurowców niż we wnętrzach mieszkalnych. Jednak wszystko zależy od stylu wnętrzarskiego.
Architektoniczne płyty betonowe o porowatej strukturze w barwach od szarego przez ołówkowy do grafitowego sprawdzą się doskonale w mieszkaniu stylizowanym na loft. Z pomocą dużych płyt betonowych można osiągnąć atmosferę postindustrialną i fabryczną. Mniej ozdobny beton architektoniczny dobrze będzie podkreślał również klimat steampunkowy we wnętrzach.
Ciekawe realizacje z betonu architektonicznego
Beton architektoniczny stosowany jest do aranżowania przestrzeni biurowych, konferencyjnych, usługowych oraz rekreacyjnych. Coraz częściej można spotkać elementy z betonu architektonicznego w hotelach, centrach Spa i modnych klubach. Płyty z betonu architektonicznego goszczą coraz częściej również we wnętrzach prywatnych domów i mieszkań, wprowadzając tchnienie luksusu, elegancji lub unikalności w zależności od rodzaju, struktury i koloru jakie posiadają płyty betonowe.
Bardzo ciekawą inwestycją było kompleksowe wykorzystanie betonu w hotelu Kopieniec Fizjo-Med SPA w miejscowości Murzasichle na Podhalu. Ozdobne płyty betonowe zostały wkomponowane w przestrzeń recepcyjną na ścianie. Na podłodze również zostały położone płyty, tym razem z polerowanego betonu. Całość robi bardzo dobre wrażenie. Wnętrze jest eleganckie i stylowe. Beton architektoniczny został wykorzystany również w pokojach hotelu Kopieniec Fizjo-Med SPA typu superior. Betonowe płyty zostały wkomponowane między innymi nad węzgłowiem łóżek oraz w części łazienkowej.
Bardzo oryginalną, nietuzinkową realizacją w zakresie wykorzystania płyt betonu architektonicznego jest Centrum Urody Moss w Krakowie. Wnętrze salonu zostało zaaranżowane z wykorzystaniem betonu architektonicznego, mchu norweskiego oraz naturalnego drewna. Mozaika na ścianach i umiejętne połączenie trzech tak różnych materiałów dało doskonały efekt finalny.
Realizacje w domach prywatnych z wykorzystaniem betonu architektonicznego również przykuwają uwagę. Coraz więcej inwestorów prywatnych docenia możliwości jakie niesie za sobą wszechstronny materiał jakim jest beton.
Jednym z przykładów było urządzenie przez jedną z firm z branży, sypialni prywatnego apartamentu w Krakowie. Płyty betonowe w kolorze szarym o strukturze trawertynu zostały wkomponowane na jednej ze ścian, nad węzgłowiem łóżka. Nowoczesne oświetlenie wiszące, dopełniło całości.
Również w Krakowie, jeden z producentów betonu ozdobnego zrealizował luksusową łazienkę w prywatnym domu. Aranżacja stanowiła kompilację drewna oraz betonu. Betonowe płyty zostały wkomponowane nie tylko na ścianach, lecz również stanowiły podbudowę umywalki łazienkowej. Akcenty ze stali nierdzewnej dopełniły stylizacyjnie wnętrze, które zyskało elegancki, wyrazisty styl.
Nie brakuje również realizacji w których beton architektoniczny pełni rolę ozdoby naściennej, w formie trójwymiarowych dekoracji lub nawet puzzli betonowych. Oczywiście coraz częściej inwestorzy decydują się również na wykonanie elewacji lub części frontu z betonu architektonicznego.
Zalety betonu architektonicznego
Z betonu architektonicznego powstają odważne i nietuzinkowe aranżacje wnętrz i fasad budynków, zarówno tych o reprezentacyjnym charakterze, jak i tych prywatnych. Beton architektoniczny jest estetyczny, elegancki i bardzo dekoracyjny.
Obecnie technologia produkcji płyt z betonu architektonicznego pozwala na osiągnięcie produktów wytrzymałych i trwałych. Cechują się ponadto doskonałymi parametrami użytkowymi.
Należy podkreślić również ich szerokie zastosowania. Z betonu architektonicznego można wykonać elewację, schody, ogrodzenia i posadzki. Może posłużyć jako obudowa kominka czy regału lub schowka pod schodami. Doskonale prezentuje się w towarzystwie naturalnych materiałów takich jak drewno. W architekturze wnętrz jest ceniony i coraz lepiej oceniany.
Płyty betonowe poddawane impregnacji mogą być stosowane również w pomieszczeniach gdzie panuje duża wilgotność, czyli w kuchni i łazience. Są odporne na temperaturę i uszkodzenia. Dodatkowo posiadają dobre parametry izolacji akustycznej. Ubytki w betonie tego typu łatwo zamaskować.
Jako wadę architektonicznego betonu można wskazać jego wagę. Elementy mogą ważyć od 10 do nawet 50 kilogramów. Nie wszystkie wymagają jednak kotwienia. Coraz więcej firm wychodzi na przeciw oczekiwaniom klientów i produkuje płyty lżejsze i cieńsze.
Beton architektoniczny, ze względu na swoją specyfikę wymaga sprawnej ręki i wytrawnego oka przy aranżacji. Warto zdecydować się na skorzystanie z rady lub pomocy architekta wnętrz, żeby przestrzeń mieszkalna została zaprojektowana w dobrym guście.
Beton to świetny materiał budowlany i wykończeniowy. Poznaj również inne jego rodzaje i zastosowania. Więcej na temat betonu i jego zalet dowiesz się czytając artykuł Beton polerowany dekoracyjny - opinie, ceny, zastosowanie