Skutki zmian klimatu – problem globalny

Stan środowiska naturalnego stał się problemem globalnym, nie jest już jedynie tematem interesującym zapalonych aktywistów czy naukowców. Coraz częściej mówi się powszechnie o kryzysie, a nawet katastrofie klimatycznej, gdyż skutki zmian klimatycznych dotkną nas wszystkich. Ekologia staje się priorytetem także dla rządów. Wymusza to podejmowanie przez nich konkretnych działań, które mają na celu redukcję emisji zanieczyszczeń oraz mają zapobiec albo spowolnić nadchodzący kryzys.

Walka samorządów ze skutkami klęsk żywiołowych

W Polsce obowiązek ten spada przede wszystkim na samorządy – władze gmin starają się usuwać efekty klęsk żywiołowych i zmian klimatycznych czy też odpowiadają za wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem większość gmin nie ma środków do tej nierównej walki. Odpowiedzią na te problemy mogą być między innymi nowoczesne technologie oraz kompleksowe, proste i niedrogie rozwiązania, które mogą przyczynić się do wypracowania oszczędności finansowych. Przykładem jest m.in. fotowoltaika, a także zdalne sterowanie oświetleniem czy zdalny odczyt wodomierzy. Przyjrzyjmy się wybranym z nich.

  • Panele fotowoltaiczne. Dużą popularnością cieszą się w Polsce m.in. instalacje fotowoltaiczne.Obniżają one zapotrzebowaniena prąd, dzięki czemu mniejsza jest emisja gazów cieplarnianych i innych związków zanieczyszczających środowisko naturalne. Gminy mogą zdecydować się na ofertę Smart Energy od Orange – otrzymają instalację fotowoltaiczną i system do jej zdalnego monitoringu. Oprogramowanie posłuży do monitorowania działania takiej instalacji, ale też do optymalizacji zużycia uzyskanej energii.
  • Zdalne sterowanie oświetleniem ulicznym. Również system Smart Lights proponowany przez Orange przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Polega on na montażu specjalnych modułów w oprawach lamp, które z kolei służą do zdalnego sterowania oświetleniem i jego monitorowania. Smart Lights pozwala też na zmianę natężenia oświetlenia. Dzięki temu gmina może część pieniędzy oszczędzić, a także obniżyć zużycie prądu i emisję gazów cieplarnianych.
  • Jak oszczędzać wodę? Do tego służy proponowane przez Orange rozwiązanie Smart Water. Pozwala na optymalne zarządzanie siecią wodociągową. Obejmuje czytniki na wodomierze umożliwiające zdalny odczyt, monitoring i alerty. Pozwoli też wykryć próby kradzieży wody. System ten pozwala na racjonalne gospodarowanie wodą i czyni gminę bardziej ekologiczną.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: www.orange.pl/poradnik-dla-firm/iot/smart-city-inteligentne-inwestycje/

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny