Pokój zabaw dla dzieci

Przy naprawdę niewielkim wysiłku i wykorzystaniu błyskotliwego pomysłu możemy również przenieść baśniową krainę z ulubionej bajki dziecka do jego pokoju – odpowiednio tworząc jego wystrój przez wykorzystanie „magicznej” mieszanki kolorów, kształtów oraz innych elementów wzmacniających ten efekt. Ponadto, pokój w takiej postaci będzie dla malucha szczególnie komfortowy i przyjemny, a spędzony w nim czas z pewnością zawsze będzie kojarzył się dobrze w dalszych latach. Nim jednak chwycimy za młotek i inne narzędzia czy chwycimy za portfel i udamy się do sklepu z wyposażeniem wnętrz, powinniśmy najpierw zainteresować się, jaki klimaty nasze dziecko lubi najbardziej i jakie chciałoby widzieć w swoim otoczeniu – przy czym warto wspomnieć, że wbrew obiegowej opinii i utartym schematom, nie ma na dobrą sprawę recepty dla spełnienia oczekiwać w tej materii każdej dziewczynki i każdego chłopca, gdyż często okazuje się, że typowo dziewczęce czy chłopięce, na przykład, kolory lub elementy wystroju wcale nie muszą odpowiadać akurat naszemu dziecku.

Najważniejszym punktem, którym powinniśmy się kierować przy projektowaniu, bądź już wprowadzaniu planu aranżacji wnętrza pokoju dziecka w życie, jest wspomniany wcześniej kolor – najlepiej, żeby kojarzyły się dziecku z przyjemnymi rzeczami, a jednocześnie nie były zbyt rozpraszające czy do przesady jaskrawe – w końcu pokój dziecka ma służyć nie tylko do zabawy czy spędzania wolnego czasu w inny sposób, ale również do nauki i odpoczynku, ale o tym za moment.

Istotnym elementem wystroju są również meble – zarówno ze względu na swoje walory „estetyczne”, jak i funkcjonalne. Obecnie, większość sklepów oferujących tego typu asortyment posiada szeroki wybór mebli przeznaczonych specjalnie do umieszczenia w pokoju dla najmłodszych, przy czym znajdziemy wśród nich „zwykłe” przedmioty, jak też nawiązujące swoim stylem do ulubionych baśni czy kreskówek dla dzieci. Poza tym, gdy mamy trochę wolnego czasu i lubimy pomajsterkować, możemy część mebli przygotować samodzielnie – materiały wbrew temu, co mogłoby się wydawać wcale nie są takie trudne do znalezienia i nie są aż takie drogie; zwłaszcza jeśli planujemy wykonać w ten sposób tylko te mniejsze sprzęty, jak na przykład stoliczek do nauki czy niewielką szafkę na książki czy zabawki. Taki sposób wykonywania wystroju pokoju, pozwala nam w wysokim stopniu zindywidualizować każdy z elementów wystroju do sfery zainteresowań oraz osobowości naszej pociechy.

Przy projektowaniu każdego z mebli czy innych sprzętów, lub wybieraniu ich w sklepie, powinniśmy niejako podzielić pokój naszego dziecka na kilka stref a wszystkie elementy dostosować do przeznaczenia każdej z nich. Najłatwiej będzie nam wyróżnić sekcję wypoczynkową, na którą będzie składało się przede wszystkim łóżko oraz powiązane z nim wyposażenie; do nauki, w której należy zapewnić dziecku głównie możliwość koncentracji oraz do zabawy, gdzie możemy już nieco popuścić wodze własnej fantazji i przygotować dla dziecka coś szczególnie oryginalnego i pozwalającego zagłębić się w jego świat. Potencjał każdej z nich tkwi również w kolorze, któremu poświęcono jeden z poprzednich akapitów. Najlepiej, jeśli kolory, gdy się na nie zdecydujemy, będą bardzo soczyste, ale jednocześnie nie na tyle intensywne, aby utrudniać dziecku skupienie się. Kolory można również świetnie wkomponować w baśniowe motywy, korzystając z różnego rodzaju szablonów, plakatów i innych elementów wystroju, które możemy zdobyć w wielu sklepach.

Dużym zainteresowaniem z naszej strony powinno się cieszyć także zaprojektowanie odpowiedniego kącika przeznaczonego na naukę – musimy się nim również zająć stosunkowo szybko, a najlepiej od samego początku, gdyż w mgnieniu oka nasze dziecko zostanie objęte obowiązkiem szkolnym, po skończeniu przedszkola i będzie musiało wkroczyć w ten długi, ale i jeden z najciekawszych etapów życia. Kącik do nauki nie musi być jednak wcale nudny – bez większego problemu da się go zaaranżować w interesujący i bardzo oryginalny sposób: możemy wykorzystać w tym celu wnękę w ścianie, przygotować dla dziecka wydzielony dodatkową ścianką gabinet czy też zdecydować się na inne, podobne rozwiązanie. W kwestii kącika do nauki warto jednak zadbać o prawidłowe oświetlenie, dostosowanie go w wielu parametrach do pracy oraz zadbaniu, aby sprzyjał przede wszystkim koncentracji.

W swoim pokoju, nasza pociecha będzie bez wątpienia spędzała lwią część swojego wolnego czasu, tak więc musimy dołożyć wszelkich starań, aby miejsce to, było jak najbardziej przyjazne i komfortowe dla dziecka. Powinno również czuć się w nim jak najbezpieczniej i najpewniej – w końcu to jego prywatne miejsce, które z pewnością chcielibyśmy, aby zawsze wspominało jak najlepiej.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 45,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny