Rodzaje wierteł ze względu na budowę

Wiertła kręte

Najczęściej spotykanym rodzajem wiertła ze względu na budową są wiertła kręte. Stosuje się je do wykonywania otworów walcowych. Wiertła kręte mają bardzo duży zakres średnic: od 0,1 mm do 100 mm. Wiertła kręte produkuje się jako jednolite wiertła ze stali narzędziowej, ze stali szybkotnącej lub z węglików spiekanych. Można również spotkać się z materiałami łączonymi: np. rdzeń i chwyt wykonane są ze stali konstrukcyjnej, natomiast część robocza posiada płytki z węglików spiekanych. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć o wiertarce udarowej.

Wiertła koronowe

Kolejny rodzaj wierteł ze względu na budowę to wiertła koronowe, które nazywane są także trepanacyjnymi. Wiertła koronowe używane są w celu wykrawania otworów o sporych średnicach. Wiertła koronowe wykrawają otwory poprzez skrawanie obrabianego materiału tylko i wyłącznie na obwodzie. Wiertła koronowe mają postać przypominającą rurę. Posiadają one ostrza rozmieszczone na krawędzi części roboczej. Ostrza wierteł koronowych najczęściej produkuje się z węglików spiekanych lub z diamentu. Jedynie w przypadku obróbki miękkich materiałów używane są wiertła koronowe, posiadające ostrza stalowe. Więcej na temat wierteł znajdziesz w tym artykule.

Wiertła piórkowe

Innym rodzajem wierteł ze względu na budowę są wiertła piórkowe. Przeznaczone są do wiercenia w drewnie, więc stosuje się je do obróbki tego materiału. Wiertła piórkowe posiadają spłaszczoną część roboczą, która charakteryzuje się dwiema prostymi krawędziami skrawającymi. Niektóre rodzaje wierteł piórkowych mają dodatkowe ostrza wzdłużne umieszczone na końcach głównej krawędzi skrawającej. Wiertła piórkowe produkowane są ze stali narzędziowych. Ich chwyt ma zwykle postać sześciokąta. Wierteł piórkowych można użyć do szkła oraz do prac precyzyjnych w metalu, np. w zegarmistrzostwie. Porady na temat wiertarek zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Wiertła spiralne

Wiertła spiralne to kolejny rodzaj wierteł stosowany do obróbki drewna. Mają one jednorozwojowy rdzeń o kształcie helisy, posiadającej jedną łysinkę. Rowek wiórkowy w tego typu wiertłach jest duży i ukształtowano go w ten sposób, aby umożliwiał łatwe usuwanie wiórów z otworu. Część robocza wiertła spiralnego zakończona jest piórem, skrawaczem i żądłem, często wraz z gwintem stożkowym. W ramach tej grupy mieszczą się także ręczne świdry do drewna.

Wiertła specjalne

Wiertła specjalne są wiertłami, które mają specjalną konstrukcję lub zastosowania. Do grupy tej zaliczyć można m.in. wiertła sękownicze do drewna, wiertła lufowe, które służą do wiercenia otworów bardzo długich. Takie wiertła zawierają zazwyczaj kanały doprowadzające chłodziwo i odprowadzające wióry. Inne wiertła specjalne to wiertła do szkła i ceramiki, do kamienia i betonu oraz wiertła do metali charakteryzujących się różnymi parametrami (np. twardość, kąt natarcia, powłoka). Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź w tym artykule, jakie elektronarzędzia warto mieć.

Rodzaje wierteł ze względu na materiał wykonania

Wiertła ze stali narzędziowej

Najpopularniejszym materiałem do produkcji wierteł jest stal narzędziowa. Wiertła wykonane ze stali narzędziowej stosuje się do miękkich materiałów, takich jak np. drewno.

Wietrła najczęściej są wykonane ze stali różnego rodzaju. Mogą mieć różne kształty i różną twardość w zależności od zastosowania
Popularne rodzaje wierteł - piórowe, koronowe, kręte i inne popularne typy

Wiertła ze stali szybkotnącej

Wiertła ze stali szybkotnącej produkowane są ze stali chromo-wanadowej. Są to wiertła, które umożliwiają obróbkę różnego rodzajów metali, blach, czy też stali nierdzewnej.

Polecane wiertarki do remontu - sprawdź ceny!

Wiertło widiowe

Wiertło widiowe posiada ostrze wykonane z węglików spiekanych. Wiertło widiowe ma największą twardość porównywalną z diamentem. Tego typu wiertła są bardzo wytrzymałe. Stosuje się je do takich materiałów, jak beton, mur, cegła czy kamień.

Wiertła kobaltowe

Wiertła kobaltowe wytwarzane są ze stali chromo-wanadowej szybkotnącej z 5-procentową domieszką kobaltu. Wiertła kobaltowe należą do bardzo twardych, solidnych i wytrzymałych wierteł. Stosuje się je do wiercenia w stali o różnej twardości oraz do betonu.

Wiertła tytanowe

Wiertła tytanowe powleczone są azotkiem tytanu, sprawia to, że są bardzo wytrzymałe i twarde. Są one również odporne na ścieranie. Wiertła tytanowe stosuje się do bardzo precyzyjnej obróbki stali.

Wiertła diamentowe

Wiertła cechujące się największą twardością to wiertła diamentowe. Charakteryzują się one końcówką pokrytą nasypem diamentowym. Dzięki swojej dużej twardości można je stosować do szkła, szczególnie do szkła hartowanego; do glazury, szczególnie do gresu oraz jak również do betonu. Jeśli zainteresował cię temat wierteł, więcej informacji znajdziesz w tym miejscu.

Rodzaje wierteł ze względu na materiał obróbki

Wiertła do metalu

Jeśli chodzi o rodzaj materiału, w jakim prowadzi się wiercenie, najczęściej stosuje się wiertła do metalu. Najtańsze wiertła do metalu wykonywane są ze stali szybkotnącej. Inne wiertła do metalu to te, wykonywane metodą szlifowania. Wiertła do metalu mogą posiadać domieszki kobaltu lub być pokryte azotkiem tytanu.

Wiertła do drewna

Wiertła do drewna spotykane są w kilku rodzajach. Wiertła do drewna kręte służą do głębokich otworów. Inne wiertła do drewna to wiertła spiralne, wiertła płaskie, wiertła typu sednik oraz specjalistyczne wiertła szalunkowo-instalacyjne.

Wiertła do betonu

Jako wiertła do betonu najlepiej sprawdzają się wiertła widiowe oraz diamentowe. Wiertła do betonu najczęściej mają chwyt udarowy SDS-Max lub SDS-Plus.Rodzaje wierteł ze względu na mocowanie

Polecane wiertła - ceny was zaskoczą!

Wiertła różnią się pomiędzy sobą również pod względem rodzaju mocowania. Do najpopularniejszych wersji mocowania należą m.in.: mocowanie powszechne walcowe oraz mocowanie sześciokątne w uchwytach wiertarskich trójszczękowych i tulejkach zaciskowych. Inne często spotykane mocowania to SDS Plus i SDS Max, których używa się w sprzęcie budowlanym (instalatorskim). Natomiast w zastosowaniu przemysłowym popularne jest mocowanie za pomocą stożka Morse’a.

Na rynku dostępny jest cały szereg różnych wierteł, o różnych parametrach, służących do obróbki różnych materiałów. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył podział i zastosowanie wierteł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny