Poręcze na schody zewnętrzne

Poręcze schodowe – jakie powinny być?

Poręcze nazywane są zamiennie pochwytami przyściennymi. Ich główna funkcja jest ochronna – poręcz ma zabezpieczyć użytkowników schodów przed upadkiem z wysokości. Poręcze metalowe bądź barierki chromowane, ale i inne ich rodzaje mają być wygodne w użytkowaniu oraz sprawiać, że na schodach będziemy czuć się zarówno bezpiecznie, jak i komfortowo.

Pochwyty powinny być nie tylko ładne wizualnie, ale też dopasowane do zewnętrznych schodów. Oczywiście najważniejsze, żeby poręcze przyścienne były dobrze zamocowane do ściany bądź do balustrady. Montując poręcze, trzeba pamiętać o zakupie takich elementów, jak m.in. wspornik ścienny czy łącznik poręczy.

Poręcze na schody zewnętrzne a balustrada

Ludzie często wymiennie używają obu tych zwrotów, traktując je w synonimiczny sposób – a to błąd! Owszem, poręcze i balustrada stanowią elementy zabezpieczające, jednak pełnią odmienne funkcje. Pochwyty są bowiem zwieńczeniem i zakończeniem balustrady – np. poręcze do schodów zabiegowych czy niklowane poręcze do schodów betonowych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o balustradach i poręczach.

Poręcze mogą być także umiejscowione bez balustrady, tylko zamontowane bezpośrednio do ściany – są to wówczas poręcze przyścienne. Balustrada z kolei może nie posiadać wykończenia z poręczy u góry, będąc sama w sobie elementem dekoracyjnym oraz jednocześnie zabezpieczeniem.

Poręcze do schodów na zewnątrz

Rodzaje poręczy zewnętrznych

Pochwyty schodowe zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Część z nich dostępna jest w sieciowych sklepach budowlanych (np. Castorama, Obi czy Leroy Merlin), z kolei inne są w „sieciówkach” zupełnie nieosiągalne i można je kupić wyłącznie na zamówienie. Rodzaj danej poręczy powinien być doskonale dopasowany zarówno do wiodącej stylistyki aranżacyjnej, jak i osobistych preferencji. Wyróżnia się zatem:

a) poręcze ze stali nierdzewnej – zazwyczaj przybierają one prostą formę, doskonale komponującą się zarówno z nowoczesnym, jak i minimalistycznym designem schodów zewnętrznych. Poręcze metalowe z tego rodzaju stali to trwałe wykończenie schodów zewnętrznych. Są one uodpornione na niszczące działanie wilgoci bądź zmienne warunki pogodowe. Mało tego, poręcze ze stali nierdzewnej nie wymagają konserwacji i odznaczają się naprawdę dużą odpornością na mechaniczne uszkodzenia.

Poręcze na schody zewnętrzne, czyli polecane poręcze schodowe na szklane balustrady, ich rodzaje, opinie i ceny
Poręcze na schody zewnętrzne – rodzaje, materiały, opinie, ceny, porady

Koszt wykonania balustrady schodów zewnętrznych zależy od ostatecznego wzoru całości oraz długości schodów. Inwestycja w metalową konstrukcję (balustrada + poręcze metalowe) może kosztować między 250 a 550 zł / m2. W Castoramie za bardzo przystępną cenę można zakupić poręcze na schody zewnętrzne firmy Knap. A może zainteresuje cię także ten artykuł o stalowych balustradach i poręczach?

Parametry techniczne poręczy marki Knap

Knap – pol

Knap – mat

Średnica poręczy

42,4 cm

42, 4 cm

Długość

3 m

3 m

Kolor

Stal polerowana

Stal matowa

Cena

148 zł / szt

148 zł / szt

b) poręcze ze stali zwykłej – wyglądają podobnie do poręczy ze stali nierdzewnej, jednak już nie są one odporne na zmienne warunki pogodowe, a także wymagają konserwacji. Mimo to, z powodzeniem mogą być stosowane jako zabezpieczenie schodów zewnętrznych. Barierki chromowane i niklowane ze stali zwykłej stosowane są np. do schodów zabiegowych – jednak częściej wewnątrz gabinetów czy szpitali, jak na zewnątrz budynku.

Najpopularniejsze modele schodów - sprawdź promocje!

Cena balustrady łączonej z barierkami na pewno będzie nieco mniejsza, niż konstrukcja ze stali nierdzewnej – koszt montażu całości to między 180 a 400 zł / m2.

c) poręcze kute – wyróżniają się one bogatymi zdobieniami i różnorodnym wzornictwem. Z reguły są tworzone z trwałego żeliwa – czyli takiego materiału, jakiego nie lubią… drobnoustroje. Wadą takich barierek jest ich duża waga – wymagają zatem takich schodów, które wytrzymają obciążenie poręczy. Zazwyczaj stosowane są więc one do schodów betonowych, które są w stanie udźwignąć taką konstrukcję.

Koszt postawienia kutej balustrady i poręczy zewnętrznych to ok. 300-700 zł / m2.

d) poręcze drewniane – świetnie nadają się do schodów zewnętrznych, ale też wewnętrznych. Wyróżniają się dość klasycznym wyglądem, który doskonale komponuje się z większością schodów – niezależnie od materiału ich wykonania. Te poręcze na schody zewnętrzne są lekkie i łatwe, jeżeli chodzi o ich montaż. Należy jednak pamiętać o tym, że drewno wymaga konserwacji – źle zabezpieczone poręcze nie będą odporne na działanie wilgoci, więc szybko stracą swój kolor. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem poręczy i balustrad.

Świetna natomiast jest cena poręczy, które zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za sztukę! Zatem stworzenie drewnianej balustrady wyniesie między 180 a 300 zł / m2. Drewniane poręcze o różnych kształtach można kupić np. w Castoramie. Firma oferująca swoje produkty w tym sklepie to Kornik. Oto zestawienie 3 najczęściej kupowanych poręczy producenta.

Parametry techniczne poręczy marki Kornik

Kornik – sosnowa

Kornik – sosnowa owalna

Kornik – dębowa

Średnica poręczy

50 cm

50 cm

50 cm

Długość

2,7 m

1,5 m

1,5 m

Kolor

Drewno sosnowe

Drewno sosnowe

Drewno dębowe

Cena

49,98 zł / szt

64,98 zł / szt

86,98 zł / szt

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny