Porotherm - nowoczesna ceramika budowlana od Wienerberger - przegląd i opinie

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne budynku wznosi się z różnych materiałów. Nadal wykorzystywane są tradycyjne cegły. Popularnością cieszy się beton komórkowy na przykład Ytong. Odznacza się wysoką izolacyjnością termiczną. W użyciu spotkamy też bloczki silikatowe. Ciekawym rozwiązaniem, którym zajmiemy się w tym artykule, jest ceramika poryzowan marki Porotherm. Pustaki tego typu są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Już te cechy sprawiają, że warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Ceramika poryzowana Porotherm

Porotherm to wiodąca marka dostarczająca poryzowane pustaki ceramiczne. Wykorzystuje się je przede wszystkim do wznoszenia ścian wewnętrznych, zewnętrznych i działowych w budynkach. Materiały budowlane tego typu używane są również do konstruowania nadproży i stropów. Oprócz nich w ofercie interesującego nas producenta znajdują się dachówki ceramiczne oraz cegły i płytki klinkierowe. Właścicielem marki Porotherm jest grupa Wienerberger AG, międzynarodowy producent ceramiki budowlanej i innych materiałów. Jest to austriackie przedsiębiorstwo powstałe w 1819 roku w Wiedniu. Na polskim rynku jest obecne od 1995 roku.

Przechodzimy teraz do konkretów, czyli tego, w jakich odmianach występują bloczki Porotherm. Podstawa oferty to pustaki w standardzie P+W. Są to bloczki stworzone do wznoszenia docieplonych zewnętrznych ścian nośnych. Można też konstruować z nich nieocieplone ściany nośne wewnętrzne. Opisywane produkty montuje się na zasadzie pióro-wpust, stąd też ich skrótowa nazwa P+W. Dzięki temu nie trzeba stosować pionowego spoinowania. Bloczki mogą pochwalić się niezłym współczynnikiem przenikania ciepła, choć jest on nieco wyższy niż oferuje popularny Ytong. Po więcej parametrów zapraszamy na naszą stronę. Tam też można sprawdzić, jaka jest cena pustaków P+W.

Weinerberger – co jeszcze oferuje uznany producent ceramiki budowlanej?

Mocnym punktem oferty i zarazem ciekawym materiałem są bloczki Porotherm w standardzie Dryfix. Stosuje się je do wykonywania ścian jednowarstwowych, co interesujące, bez użycia docieplenia. Umożliwia to pewna cecha tych produktów. Są one fabrycznie wypełnione wełną mineralną. Ten zabieg znacznie poprawia ich właściwości termoizolacyjne. Trzeba też dodać, że Porotherm Dryfix umożliwia szybkie stawianie ściany. Dlatego, że poszczególne elementy łączy się na sucho za pomocą zaprawy cienkospoinowej. Kolejną zachętą do skorzystania z nich jest dość atrakcyjna cena.

Na koniec pozostawiliśmy pustaki Porotherm w standardzie Profi. Podobnie jak wersje Dryfix łączy się je przy pomocy zaprawy cienkospoinowej. To przyspiesza prace i niedopuszcza do powstawania mostków cieplnych. Są to bloczki szlifowane, których nie ociepla się na zewnątrz. Służą, więc do stawiania ścian jednowarstwowych bez dodatkowej warstwy ocielenia. Opisana ceramika to oczywiście tylko część oferty firmy Wienerberger. Do dyspozycji mamy też dachówki, cegły i płytki klinkierowe. Więcej informacji o marce Porotherm opublikowaliśmy na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z tymi ważnymi tematami.