Posadzki w domu - rodzaje, właściwości, ceny, opinie, porady dla wykonawców

W każdym domu i mieszkaniu posadzka odgrywa bardzo ważną rolę. Jest w końcu widoczną, wierzchnią warstwą podłogi. Warto, więc rozważyć, na jaki rodzaj się zdecydować. W tym artykule opiszemy między innymi popularne posadzki żywiczne i mozaikowe. Odpowiemy też na pytanie, czym charakteryzuje się wylewka samopoziomująca. Jest to ciekawe i stosunkowo łatwe w wykonaniu rozwiązanie.

Wylewka samopoziomująca - posadzka anhydrytowa

Wylewka samopoziomująca powstaje na bazie spoiwa anhydrytowego. Jej wykonanie, w porównaniu do wersji cementowej, jest szybsze i wygodniejsze. Dzięki ciekłej konsystencji, jej wylanie i wypoziomowanie nie zabiera wiele czasu. Możemy nawet użyć jej bez pomocy ekipy budowlanej. Ważne jest też to, że można ją zastosować w domu, mieszkaniu lub budynku użyteczności publicznej. We wszystkich tych miejscach będzie wyglądać dobrze. Wylewka samopoziomująca jest świetnym podkładem pod wiele rodzajów wykończenia podłogi. Takich jak chociażby wszystkie wersje okładziny, gresy, płytki itp.

Posadzka anhydrytowa, bo również pod taką nazwą występuje opisywana wylewka, ma wiele zalet. Po pierwsze odznacza się wysokim współczynnikiem przewodności cieplnej. Dzięki temu świetnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, dużo lepiej niż wylewka cementowa. Jest też od niej dużo lżejsza. Posadzka anhydrytowa wiąże bezskurczowo, to sprawia, że nie trzeba stosować zbrojenia. I to wcale nie zmniejsza jej wytrzymałości, która jest wyższa od tych proponowanych przez wylewki cementowe. Ma też oczywiście swoje wady, warte rozważenia. Najpoważniejszą jest wrażliwość na wilgoć. Dlatego też posadzka anhydrytowa w łazience czy garażu musi mieć izolację.

Opisywana powyżej posadzka z roku na rok zyskuje na popularności. Decydują o tym liczne zalety i niewiele wad. Nie bez znaczenia jest też szybkość wykonania. Teraz warto sprawdzić, jakie są jej wykonania. Tu wiele zależy od stosowanych materiałów i grubości. Cena wylewki cienkowarstwowej jest bardzo atrakcyjna. Jest to przedział od 19 do 25 zł/m². Posadzka grubowarstwowa jest już widocznie droższa. Za metr kwadratowy zapłacimy 25-35 zł. Nadal nie jest to dużo za tak wytrzymały materiał.

Posadzki żywiczne to wytrzymałe rozwiązanie – posadzki epoksydowe i posadzki polimerowe

Posadzki żywiczne w nowoczesnym wydaniu przede wszystkim odznaczają się ogromną wytrzymałością. Nawet cienkie warstwy nie ulegają zarysowaniom i innym uszkodzeniom mechanicznym. Do tego nie odbarwiają się ani nie wchłaniają wody. Nie szkodzą im nawet kwasy i inne środki chemiczne. Istotne jest też to, że posadzki żywiczne z łatwością utrzymamy w czystości. Są to powierzchnie bezspionowe, nie posiadają łączeń, dzięki czemu świetnie wyglądają. Mało tego, występują w wielu barwach, które można ze sobą łączyć.

Posadzki żywiczne dzielimy na kilka kategorii. Pierwszym kryterium podziału jest sposób montażu. Wersje cienkowarstwowe o grubości około 0,5 mm nakłada się wałkiem na wylewki betonowe. Kolejna wersja, czyli posadzka grubowarstwowa ma już grubość od 2 do 4 mm. Wylewa się ją podobnie do posadzek anhydrytowych. Świetnie sprawdzają się w kuchniach, łazienkach i salonach. Ostatnia wersja to posadzki grubowarstwowe kwarcowe. Wzbogaca się je o naturalny piasek, oczywiście oczyszczony. To podnosi walory dekoracyjne, ale też zwiększa bezpieczeństwo. Taka powierzchnia nie jest śliska.

Opisywane posadzki wykonuje się z dwóch odmian żywicy. Na początek opiszemy posadzki epoksydowe. To trwałe powłoki, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do tego nie szkodzą im chemikalia różnego typu. Posadzki epoksydowe występują w wersjach cienko i grubowarstwowych. Świetnie nadają się do domów, mieszkań czy budynków publicznych jak urzędy czy szpitale. Czas na ceny tego tworzywa. Koszty należy podzielić na dwie części. Pierwsza to zakup materiałów, żywicy, preparatu gruntującego, lakieru, warstwy antypoślizgowej. Kosztują około 140-200 zł na metr kwadratowy. Posadzki epoksydowe to też robocizna wynosząca 150-250 zł na małych powierzchniach.

Drugą odmianą jest posadzka polimerowa. Wykazuje się odpornością na promieniowanie UV i zmienne temperatury. Gdy zastygnie, jej powierzchnia jest nietopliwa i wytrzymała na ścieranie. Dzięki temu posadzka polimerowa ma świetną przyczepność, stosuje się ją na różnych podłożach. Sprawdza się w przemyśle jak i budownictwie mieszkaniowym. Teraz warto wspomnieć o cenach. Utrzymują się praktycznie na takim samym poziomie jak wersje opisywane powyżej. Ciekawostka jest fakt, że im większa posadzka polimerowa tym tańsza robocizna.

Posadzki mozaikowe to równie ciekawe rozwiązanie

Ciekawą alternatywą dla powyższych rozwiązań są posadzki mozaikowe. W swej podstawowej wersji powstają z wielu drobnych elementów kamiennych lub ceramicznych. Są to, więc powierzchnie spoinowe charakteryzujące się pięknym wyglądem. Trzeba tu dodać, że posadzki mozaikowe mogą też powstawać z innych materiałów. Jest to na przykład drewno czy też płyty, panele itp. Daje to wiele możliwości dekoracyjnych. Materiał można dobrać do całości wystroju. Do naszej dyspozycji są też okładziny z ciekawymi wzorami. Je również można uznać za posadzki mozaikowe.

Więcej na temat żywicy epoksydowej dowiesz się z tych materiałów.