Posadzki anhydrytowe i ich popularność

Jastrych anhydrytowy – zalety

Specjaliści z branży budowlanej podkreślają zgodnie, że posadzki anhydrytowe to dziś optymalne rozwiązanie w wielu przypadkach. Ich istotną zaletą jest fakt, że z powodzeniem mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe (które, jak powszechnie wiadomo, zdobywa dziś coraz większą popularność).

Ponadto podkład anhydrytowy ma znakomite przewodnictwo cieplne, co pozwala wygenerować oszczędności za ogrzewanie. Dylatacje stosuje się zwykle w jego przypadku w niewielkiej formie, co w znacznym stopniu optymalizuje pracę. Poza tym podkłady anhydrytowe stosuje się dlatego, że wykonać je można bardzo szybko, by w krótkim czasie wykonywać kolejne czynności remontowe czy wykończeniowe. Ich wysoka wydajność również godna jest uwagi.

Jastrych anhydrytowy ma to do siebie, że jest podkładem o konsystencji płynnej, samopoziomującym. To w znacznym stopniu wpływa na wygląd okładzin, jakie się na niego stosuje. Skoro o okładzinach mowa, ten typ podkładu wykazuje bardzo dużą uniwersalność, może zostać zastosowany tam, gdzie kładzione będą zarówno posadzki drewniane, jak i gres, kamień czy też wykładzina.

Niektórzy kupujący decydują się nawet na to, by samodzielnie zająć się rozprowadzeniem jastrychu anhydrytowego. Jest to możliwe dzięki temu, że to czynność relatywnie prosta. Takie postępowanie generuje spore oszczędności, co w przypadku remontu czy wykończenia domu ma niebagatelne znaczenie. Planujesz wykonanie wylewek w swoim domu? Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem wylewek betonowych różnego rodzaju.

Wylewka anhydrytowa - wydajność

Wylewka anhydrytowa jest rozwiązaniem o wysokim stopniu wydajności. Łatwo się ją rozprowadza, a dzięki swojej charakterystycznej płynnej postaci świetnie wchodzi w te przestrzenie, które znajdują się między elementami instalacji ogrzewania podłogowego.

Nie tylko wydajnością charakteryzuje się jastrych anhydrytowy. Warto wspomnieć również o tym, że w dużej mierze obniża on zapotrzebowanie energetyczne budynku, w którym się znajduje. Ma to niebagatelne znaczenie w budownictwie na miarę XXI wieku, w stawia się na rozwiązania nowoczesne i ekologiczne.

Jastrych cementowy zatem stopniowo przechodzi do lamusa, przegrywając z wieloma istotnymi zaletami wylewki anhydrytowej. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się z czasem pogłębiała.

Jastrych anhydrytowy Knauf

Dużym zainteresowaniem kupujących cieszą wylewki anhydrytowe wiodącej marki Knauf. Ten niemiecki producent materiałów budowlanych oferuje podkład anhydrytowy znakomitej jakości, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością i nie pęka. Można po jego powierzchni chodzić już po upływie doby, co w znacznym stopniu skraca czas pracy.

We wnętrzach budynków można używać go z powodzeniem, w niektórych przypadkach nie wymaga on w ogóle szlifowania, co niezwykle optymalizuje czas pracy. Właściwości samopoziomujące tej wylewki sprawiają, że jej stosowanie należy do bardzo wygodnych rozwiązań.

Propozycja marki Knauf sprawdza się z powodzeniem w przypadku budynków mieszkalnych, ale nie tylko. Można ją stosować również w przypadku wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych oraz w biurach.

Podkład anhydrytowy

Grubość wylewki anhydrytowej

Stosuje się różną grubość wylewki anhydrytowej, biorąc pod uwagę to, w jakim charakterze ona występuje:

  • producenci sugerują zwykle, by jastrych anhydrytowy miał od 30 do maksymalnie 100 mm grubości
  • jako podkład pływający sprawdzi się warstwa o grubości co najmniej 35 mm
  • podkład na warstwie rozdzielczej powinien mieć przynajmniej 30 mm grubości

Jaka grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe będzie najbardziej odpowiednia? Producenci podają tutaj różne wartości, przyjęło się jednak, że im jest ona cieńsza, tym lepiej będzie przewodziła ciepło. Pojawiają się wartości co najmniej 35 mm, 40 mm czy nawet 50-60 mm. Różne grubości wylewki anhydrytowej kładzione są w przypadku rozmaitych powierzchni.

Dzięki rozprowadzeniu wylewki anhydrytowej uzyskujemy powierzchnię gładką i równą, co w znacznym stopniu sprzyja pracom związanym z remontem. Pamiętajmy, aby zawsze wykonywać tę czynność, korzystając z zleceń producenta i jego wskazówek.

Anhydryt a kwestia bezpieczeństwa

Wylewka anhydrytowa zaliczana jest do niezwykle elastycznych, dlatego też zwykle nie trzeba w jej przypadku stosować zbrojenia, co znacząco ułatwia prace remontowo-wykończeniowe. Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu jastrychu anhydrytowego można w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo pożarowe w budynku. Dlaczego warto zastosować anhydryt?

Bowiem po wyschnięciu posiada właściwości ognioochronne. Sprawia to, że w przypadku ewentualnego pożaru temperatura w pomieszczeniu nie będzie rosła szybko.

To uniwersalne rozwiązanie jest zatem nierzadko wybierane przez te osoby, które nie tylko chcą zapewnić sobie łatwość położenia okładziny podłogowej, lecz jednocześnie zagwarantować sobie i rodzinie jak najwyższy poziom bezpieczeństwa wewnątrz.

Wylewka anhydrytowa – wady, cena

Wady anhydrytu, choć nieliczne, również godne są odnotowania. Pierwsza z nich to dotyczy ceny. Warto zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że jego cena jest wyższa niż w przypadku jastrychu cementowego i za metr kwadratowy musimy dziś zapłacić około 35 złotych. Gdy warstwa jest cienka, koszt nieco maleje i wynosi w przybliżeniu 25 złotych za metr kwadratowy.

Trzeba również pamiętać o tym, że może być on stosowany wyłącznie we wnętrzach, warunki panujące na zewnątrz całkowicie wykluczają jego wylanie. Nierzadko wylewkę anhydrytową trzeba poddać szlifowaniu, bowiem wydziela się na jej powierzchni charakterystyczna powłoka, która określana jest mianem mleczka anhydrytowego.

Jeżeli jastrych anhydrytowy byłby stosowany tam, gdzie panuje stosunkowo wysoka wilgotność powietrza, należy pamiętać o zastosowaniu specjalnej izolacji przeciwwilgociowej. Ponadto specjaliści zgodnie twierdzą, że jastrych cementowy wykazuje większą odporność na ścieranie, co ma niebagatelne znaczenie w tych przestrzeniach, które są dość mocno eksploatowane.

Wszystko wskazuje jednak na to, że jastrych anhydrytowy stał się już jakiś czas temu znakomitą alternatywą klasycznego betonu i jego popularność będzie sukcesywnie wzrastała. Nic dziwnego, jego rozliczne zalety sprawiają, że uchodzi za rozwiązanie na miarę XXI wieku!

ikona podziel się Przekaż dalej