Ogólna charakterystyka oraz zalety posadzek maszynowych

Wylewki maszynowe – podstawowe informacje oraz opinie

Posadzki maszynowe są najczęściej wybieranymi rodzajami posadzek, które wykonywane są przy pomocy specjalnego urządzenia – agregatu. Mechaniczne zacieranie i szlifowanie posadzek przy użyciu miksokretu sprawia, że beton jest lepiej ubity, a posadzka równa. Najpopularniejszym rodzajem tych posadzek są wylewki betonowe. Sprawdzą się one nie tylko jako wyrównanie podłoża, ale także stropu. Dostępna jest również wylewka jastrychowa, choć rzadziej spotykana.

Podkłady podłogowe, do których wlicza się posadzki maszynowe wykonywane są na etapie stanu surowego zamkniętego. W zależności od tego, czy wylewkę robi się na gruncie czy na stropie używa się różnych izolacji. Wylewka betonowa na stropie wymaga ułożenia wcześniej cienkiej warstwy materiału izolującego akustycznie i folii budowlanej. Natomiast w przypadku wylewek na podłodze ważne jest ułożenie odpowiednio hydroizolacji podposadzkowej oraz termoizoloacji, co osłonięte jest folią budowlaną.

Pozytywne opinie posadzek maszynowych oparte są na zaletach, które niewątpliwie mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Najważniejszym plusem jest niska cena. Szczęśliwie jednak nie idzie za tym proporcjonalnie niska jakość, a wręcz przeciwnie. Posadzki maszynowe cechują się wysoką trwałością i jakością wykonania. Prace prowadzone są przy użyciu bardzo dobrych materiałów.  Wylewki betonowe umożliwiają instalację ogrzewania podłogowego bez jakichkolwiek problemów. Efektem końcowym jest idealnie wyrównane podłoże, które może służyć jako baza do dalszych prac wykończeniowych takich jak układanie podłogi czy desek tarasowych. Jeśli szukasz firmy do wykonania posadzek, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Wylewki miksokretem – opis działania

Miksokret to specjalne urządzenie mieszająco-pompujące, w którym spokojnie można połączyć piasek, cement oraz odpowiednią ilość wody. Wylewki miksokretem są dużo bardziej odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Przy pomocy węża wyrobiona mieszanka jest rozprowadzana przez ekipę remontową na podłoże równo i sprawnie.

Niewątpliwie zaletą wylewek miksokretem jest fakt, iż zaprawa, która jest przez niego produkowana schnie i wiąże dużo szybciej niż taka z betoniarki czy betonowozu. Co znacząco może przyspieszyć pracę i skrócić czas oczekiwania z 4 tygodni nawet do 2 tygodni. Zwiększa się również wydajność pracy. Przy czteroosobowej ekipie dziennie może zostać ułożone 250m2 wylewki jastrychowej czy betonowej, co przy pracy z betoniarką jest niewykonalne. Miksokret obsługiwany jest przez jednego pracownika na zewnątrz domu. Reszta ekipy wewnątrz domu zabiera się za rozgarnianie mieszanki po pomieszczeniu, zbieranie jej nadmiaru, który może wystąpić, a następnie zajmują się szlifowaniem posadzek.

Ceny posadzek maszynowych

Koszt wylewek maszynowych zależy w głównej mierze od danego województwa i miejscowości. Średnia cena w Polsce waha się w granicach 215 zł/m2 brutto. Różnica między najniższą, a najwyższą ceną wynosi około 40 zł/m2 brutto. 

Zróżnicowanie w cenach widoczne jest porównując duże miasta i małe miejscowości. Tradycyjnie najwyższe koszty ponoszą mieszkańcy Warszawy, co wiąże się z ogólnie przyjętymi wyższymi kosztami życia w stolicy. Najniższe ceny natomiast można uzyskać w Mińsku Mazowieckim. Dlatego też największy rozrzut cen wykonania posadzek maszynowych jest w województwie mazowieckim, które plasuje się tuz przed województwem małopolskim.

Posadzki maszynowe – porady praktyczne związane z ich wykonaniem

Kilka porad ułatwiających prace budowlane

Prawidłowe wykonanie wylewek betonowych jest istotne dla dalszych robót wykończeniowych. Dlatego ważne są odpowiednie i dokładne pomiary przed rozpoczęciem prac. Podczas wykonywania posadzek maszynowych dostępny jest elektroniczny pomiar, który pozwala uniknąć błędów i wszelkich nierówności. Dodatkowym elementem zapewniającym zadowalający efekt końcowy jest wylanie warstwy wyrównującej. Warto skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ pozwala ono na większą precyzję wykonania kolejnych etapów.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów posadzek czy stropów ważne jest wyłożenie warstwy izolacyjnej. Jej funkcją jest zabezpieczenie podłoża przed wilgocią. Kolejnym punktem prac jest ułożenie zbrojenia, które zapewnia większą trwałość powierzchni. Dopiero po wykonaniu tych niezbędnych czynności można przejść do ułożenia wylewki miksokretem.

Podczas nakładania wylewki betonowej warto zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół. Wylany beton najlepiej jakby był oddzielony od ścian i innych elementów pionowych za pomocą dylatacji obwodowych. Do takich prac służy pianka dylatacyjna, która jest pianką polietylenową występującą w taśmie.

Posadzki maszynowe - wybór odpowiedniej ekipy budowlanej

Z uwagi na rosnącą popularność wylewek maszynowych coraz więcej ekip budowlanych specjalizuje się wyłącznie w pracach tego typu. Dlatego nietrudno znaleźć ogłoszenia w sieci czy prasie. Warto jednak przy wyborze kierować się nie tyle co ceną, a opiniami dawnych inwestorów czy zleceniodawców. Trwałość podłogi na lata to jeden z fundamentów dobrego domu czy mieszkania. Niekiedy terminy u bardzo dobrych fachowców sięgają nawet kilku miesięcy.

Wszystkie sprawy należy ustalić przed rozpoczęciem prac. W tym co i ile zamówić oraz czy planowane jest ogrzewanie podłogowe. W podstawowej wersji posadzki maszynowej, kiedy w grę wchodzą wylewki betonowe wystarczy jedynie zakupić piasek oraz cement. Jeśli jednak układana będzie wylewka jastrychowa, konieczne będzie zaopatrzenie się w jastrych cementowy. Zdarza się, że ekipy budowlane same robią zaopatrzenie, dlatego wszelkie ustalenia należy zrobić już na samym początku, aby nie doszło do nieporozumień. Istotne jest również to, aby miejsce budowy było zaopatrzone w dostęp do wody i energii elektrycznej.

ikona podziel się Przekaż dalej