Płoty drewniane - rodzaje, ceny, opinie, oferty sklepów, porady przy wyborze

Ogrodzenie posesji to kwestia warta rozważenia. Dobry parkan musi spełniać dwie podstawowe funkcje. Pierwsza to oczywiście zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa mieszkańcom domu. Druga to ładny i estetyczny wygląd. Do wyboru mamy wiele opcji, na przykład ogrodzenia metalowe. Można też postawić na klasyczne rozwiązanie, czyli parkan drewniany. Właśnie tego typu konstrukcje opiszemy w tym artykule.

Płoty drewniane na każdą posesję

Płoty ogrodzeniowe powstają z różnych materiałów. Często jest to beton, kamień, popularne są też ogrodzenia metalowe. Z tymi możliwościami rywalizuje klasyczne rozwiązanie, czyli płoty drewniane. Odznaczają się świetnym wyglądem i z łatwością można dopasować je do różnych aranżacji. Występują w wielu wzorach i kolorach. Dzięki temu sprawdzą się zarówno w mieście jak i na wsi. Płoty ogrodowe czy też te ogradzające dom, wykonane z drewna mogą nam służyć przez lata. Pod warunkiem, że będą odpowiednio konserwowane. Konieczność pokrywania ich impregnatami można uznać za wadę. Jednakże czasem warto poświęcić trochę czasu dla pięknego efektu. A dla osób lubiących domowe naprawy będzie to wręcz przyjemność.

Cena, w jakiej są dostępne płoty drewniane jest zróżnicowana. Zależy oczywiście od wielkości ogrodzenia, sposobu montażu(podmurówki, przęsła ogrodzeniowe, panele itp.). Jest jeszcze jedno kryterium decydujące o kosztach budowy. Chodzi tu mianowicie o rodzaj drewna, z jakiego powstają płoty ogrodowe i posesyjne. Do wyboru mamy gatunki liściaste i iglaste. Spośród tych pierwszych największą popularnością cieszy się dębina. Jest też najbardziej odporna na warunki atmosferyczne. Za nią plasuje się akacja i jesion. Występują też płoty ogrodzeniowe z lipy i brzozy, lecz nie są polecane. Modrzew jest najlepszy spośród odmian iglastych. Tańszy parkan drewniany powstaje z sosny lub świerku. Najdroższe i przez to rzadko spotykane są odrodzenia z drzew egzotycznych.

Płoty drewniane – najpopularniejsze odmiany

Liczni producenci i markety budowlane oferują nam płoty ogrodzeniowe sztachetowe. Ich konstrukcja jest bardzo prosta a zarazem estetyczna. Składają się na nie przęsła ogrodzeniowe powstające najczęściej z dwóch desek poziomych i od kilku do kilkunastu pionowych. Montuje się je na słupkach wkopanych lub wmurowanych w podłoże. Parkany tego tupu przeważnie osiągają wysokość od 120 do 150 cm. Cena za przęsła ogrodzeniowe dobrej jakości zależy w dużej mierze od drewna i wysokości desek. Segmenty świerkowe kosztują od 120 do 200 zł/mb. Wersje dębowe utrzymują się w przedziale 190-260 zł/mb.

Przęsła ogrodzeniowe w płotach sztachetowych składają się ze sztachet o szerokości 900 mm i grubości 20 mm. Tymczasem kolejna wersja, w jakiej występują płoty ogrodowe jest nieco inna. Po pierwsze powstaje z desek montowanych poziomo na wkopanych w ziemię słupkach. Owe deski są znacznie szersze, w segmencie jest ich maksymalnie pięć. Parkan drewniany ma od 120 do 150 cm wysokości. Cena, którą podamy obejmuje zakup materiałów wraz z montażem. Deski dębowe kosztują około 90-120 zł/mb. Odmiany olchowe są tańsze, 70-100 zł/mb. W najprzystępniejszych cenach nabędziemy deski sosnowe, od 60 do 90 zł/mb.

Płoty panelowe – pełne, półpełne i ażurowe panele ogrodzeniowe

Parkan drewniany nie zawsze powstaje z desek o różnej szerokości i ułożeniu. W wielu przypadkach wykonuje się go podobnie jak ogrodzenia metalowe. Do tego celu wykorzystuje się panele ogrodzeniowe. Mogą być pełne, czyli całkowicie zasłaniające widok, półpełne i ażurowe. Składają się z ramy i wypełnienia, całość zazwyczaj wkopuje się bezpośrednio w ziemię. Za izolację od podłoża odpowiadają specjalne metalowe okucia. Montaż nie sprawia większych trudności. Dzięki temu płoty ogrodowe tego tupu możemy wykonać samodzielnie. Warto też dodać, że bez problemu można je połączyć z innymi typami parkanów. 

Najczęściej płoty panelowe występują w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to płoty ogrodzeniowe osłonowe zwane też szczelnymi. Jak już sugeruje nazwa ich głównym zadaniem jest zapewnienie prywatności i ochrony mieszkańcom posesji. Panele ogrodzeniowe wykorzystane do ich budowy mają prosty wygląd i są przeważnie pełne. Tak by nikt nie widział, co znajduje się po drugiej stronie. Czasem jednak pojawiają się wersje z niewielkim akcentami ażurowymi w górnej części. Sprawdzą się i na wsi i w mieście. Standardowe wymiary to 180x180 cm, choć oczywiście znajdziemy też inne. Ważna jest też atrakcyjna cena paneli. Najprostsze panele kupimy już za 90-130 zł za sztukę.

Druga ze wspomnianych wersji to płoty panelowe lamelowe. Odznaczają się znacznie bardziej dekoracyjnym wyglądem niż odmiany osłonowe. Między innymi, dlatego, że panele ogrodzeniowe lamelowe częściej są półpełne i ażurowe. Szczególnie dobrze wyglądają od strony ruchliwej ulicy. Choć oczywiście można je zastosować w innych miejscach. Podobnie jak ogrodzenia metalowe z przęseł są łatwe w montażu. Tu standardowe wymiary również wynoszą 180x180 cm. Z łatwością znajdziemy też węższe wersje, 90-180 cm. Jeżeli zaś chodzi o ceny to płoty panelowe lamelowe nie odbiegają znacząco od osłonowych.