Meble prowansalskie

Czym wyróżnia się styl prowansalski?

Wnętrza w stylu prowansalskim cieszą się stałą popularnością i nic nie wskazuje na to, by owa tendencja miała się zmienić. Aranżacje nawiązują do sielskich krajobrazów Prowansji. Inspiracje zauważymy zarówno na podłogach, ścianach, meblach jak i na eleganckich dodatkach dekoracyjnych. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrz utrzymują się w jasnej, stonowanej kolorystyce. Dominują odcienie bieli, żółtego, błękitu, lawendy oraz zieleni. Charakterystyczną cechą Prowansji jest też inspiracja motywami roślinnymi. Na meblach spotkamy czasem roślinne ornamenty, a wśród nich rozpoznawalną przez wszystkich lawendę. Pomieszczenia sprawiają wrażenie przytulnych i nieco przypominają wnętrza rustykalne.

Wybieramy kolory mebli

Jak już wspomnieliśmy we wnętrzach zainspirowanych stylem prowansalskim dominują jasne barwy, które dobrze odbijają naturalne promienie słoneczne. Największą popularnością cieszą się białe meble o nieco zabytkowym charakterze. http://meblarnia.com.pl

Biały stół, krzesła czy szafki zazwyczaj przybierają bardziej masywną budowę. We wnętrzu zainspirowanym stylem prowansalskim świetnie sprawdzą się meble o nieregularnych kształtach. Ich klasyczny design łączy się z dużym komfortem użytkowania. Na frontach meblowych mogą znajdować się ornamenty kwiatowe lub ręcznie wykonane rzeźbienia. Takie dodatki podkreślają wiodącą stylistykę aranżacyjną i nadają meblom bardziej stylowy wygląd.

Biel blatów czy nóg od stołu można skontrastować z naturalnymi barwami drewna. Dzięki temu uzyskamy bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Meble z widocznym usłojeniem drewna wprowadzają do wnętrza wrażenie harmonii z naturą. Jednocześnie są łatwym sposobem na przełamanie monotonii i podkreślenie dobrego gustu domowników.

W większych, dobrze doświetlonych pomieszczeniach sprawdzą się też meble w innych barwach. Możemy wykorzystać tu barwy ecru, a nawet odcienie szarości. Pamiętajmy jedynie, że ciemniejszy kolor mebli powinien kontrastować z jasnymi ścianami. Nie poleca się połączenia ciemniejszych kolorów na ścianach oraz meblach. W ten sposób wnętrze stałoby się mniej doświetlone i optycznie zmniejszone.

Wybieramy prowansalski stół i krzesła

Stół oraz krzesła są podstawowym elementem wyposażenia pomieszczeń prowansalskich. Rozmiar mebli powinien być dobrze dopasowany do kubatury wnętrza. W małych aranżacjach najlepiej sprawdzi się niewielki, drewniany stolik kawowy. W większych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na bardziej przestronne stoły, które umożliwią wspólne biesiadowanie całej rodziny. Elegancki blat z litego drewna można połączyć z bogato zdobionymi, drewnianymi nogami. Dzięki temu mebel nabierze klasycznego, prowansalskiego wyglądu.

Wybierając stół do pomieszczeń prowansalskich pamiętajmy też o doborze krzeseł. Warto zadbać o to, by ich stylistyka była dobrze dopasowana. Dzięki temu we wnętrzu zapanuje wrażenie ładu i harmonii. Krzesła muszą być też dobrane pod względem rozmiarów. Przy małych stolikach kawowych i niewielkich ławach można umieścić kilka lekkich krzeseł. W przypadku dużych pomieszczeń oraz przestronnych stołów możemy pozwolić sobie na większą ilość krzeseł o bardziej masywnej formie.

Kuchnia w stylu Prowansji. Czemu nie?

Kuchnia jest sercem każdego domu i mieszkania. To tutaj przygotowujemy i spożywamy posiłki. Przestronne kuchnie połączone z jadalnią można wykończyć zgodnie z założeniami stylu prowansalskiego. Dzięki temu uzyskamy przyjemne dla oka, a jednocześnie komfortowe pomieszczenie. W kuchni zainspirowanej Prowansją najlepiej sprawdzą się klasyczne meble z duszą. Bardzo modnym elementem wyposażenia okazuje się kredens kuchenny http://meblarnia.com.pl/bialy-kredens 

To tutaj będziemy trzymać elegancką zastawę i najpotrzebniejsze akcesoria. Kredens kuchenny może posiadać ręcznie wykonane rzeźbienia oraz postarzaną powierzchnię. Dzięki temu będzie przywodził na myśl klasyczną, babciną kuchnię. Bezpośrednio przy kredensie można umieścić ciąg mebli kuchennych. Najlepiej sprawdzą się produkty z litego drewna. Efektowne, zdobione fronty można wzbogacić o delikatne motywy roślinne. Ciekawym elementem wyposażenia mogą okazać się również same blaty. Możemy wybierać pomiędzy blatami z drewna bądź kamienia. Oba rozwiązania są często spotykane w kuchniach prowansalskich i zapewniają wysoki komfort przygotowywania posiłków. Blaty kamienne pozostają łatwe do utrzymania w czystości. Ich zimna powierzchnia sprawia wrażenie świeżości. Dużą zaletą tego materiału jest także podwyższona odporność na uszkodzenia mechaniczne. Blaty z drewna są mniej trwałe, dlatego lepiej sprawdzą się w przypadku kuchni o średniej lub małej intensywności użytkowania.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny