Rola ekotechnologii w projektowaniu nowoczesnych łazienek

Najprościej mówiąc, ekotechnologie to wszystkie rozwiązania techniczne, które pozwalają zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne. Do tej kategorii zaliczamy nie tylko fotowoltaikę czy samochody z napędem elektrycznym, ale również technologie zmniejszające zużycie wody w codziennym życiu. Racjonalizacja wykorzystania wody jest szczególnie istotna z tego względu, że woda pitna stanowi najcenniejszy zasób naturalny naszej planety i bez niej nie przetrwamy jako gatunek.

Każdego dnia w naszych kuchniach i łazienkach zużywamy ogromne ilości wody, często nie zwracając uwagi na to, ile tak naprawdę jej marnujemy. O oszczędnościach warto pomyśleć już na etapie projektowania tych pomieszczeń. Jako inwestorzy oczekujemy, że łazienka zapewni jak największą wygodę podczas użytkowania, a jednocześnie będzie ekologiczna i oszczędna pod względem ilości wykorzystywanej wody. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym osiągnięcie tego celu jest możliwe bez najmniejszego uszczerbku dla funkcjonalności i komfortu, równocześnie pozwalając w znacznym stopniu zredukować wysokość comiesięcznych rachunków.

Zastosowanie technologii ekologicznych przekłada się na korzyści dla środowiska nie tylko w sposób bezpośredni. Zmniejszone zużycie wody to również:

  • mniej ścieków, które trzeba zneutralizować w oczyszczalniach,
  • mniejsza ilość energii, jaką trzeba wykorzystać na podgrzanie wody (a zatem niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery).

Ile wody można zaoszczędzić w łazience?

W gospodarstwach domowych, w których nie są stosowane żadne systemy sanitarne redukujące ilość wykorzystywanej wody, przeciętnie zużywamy na potrzeby bytowo-gospodarcze od około 125 do nawet 150 litrów pitnej wody dziennie. Co ważne, aż 66% z tej ilości stanowi woda wykorzystana do mycia ciała (w trakcie kąpieli lub pod prysznicem) i spłukiwania toalety. W praktyce oznacza to, że tylko na te dwa cele każdego dnia zużywamy ponad 80 litrów najcenniejszego zasobu naturalnego Ziemi.

Z kolei w domach, gdzie zamontowane są wodooszczędne baterie (np. bateria z perlatorem czy bateria prysznicowa z termostatem) i systemy spłukujące o zmniejszonym zapotrzebowaniu na wodę, jej zużycie spada nawet o 50% (sprawdź więcej na: www.grohe.pl) bez utraty komfortu użytkowania łazienki.

Spłuczka oszczędzająca wodę
Spłuczka oszczędzająca wodę

Spłuczki i baterie, które oszczędzają wodę – ekotechnologie, w które warto zainwestować<

Wiemy już, że zastosowanie w łazience odpowiednich technologii pozwala znacząco zredukować ilość zużywanej wody. Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej konkretnym rozwiązaniom, dzięki którym teorię można łatwo zamienić w praktykę. Na początek weźmiemy pod lupę system spłukujący i pokażemy, jak zaoszczędzić wodę w spłuczce.

To, ile wody zużywa spłuczka WC, jest bezpośrednio zależne od liczby mieszkańców danego gospodarstwa domowego oraz częstotliwości i sposobu korzystania z toalety, ale nawet przy bardzo ostrożnych szacunkach ilość ta sięga kilkudziesięciu litrów na dobę. Jak zmniejszyć zużycie wody w spłuczce? Wystarczy zainwestować w ekologiczny system spłukiwania WC – standardowo stosowane systemy spłukujące z podziałem zazwyczaj oferują spłukanie pełnego zbiornika lub tylko jego połowy. W porównaniu do spłuczek starego typu, które po uruchomieniu mechanizmu opróżniały cały zbiornik (o pojemności od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów!), już samo to daje wymierne oszczędności. Da się jednak osiągnąć jeszcze lepsze wyniki przy zachowaniu pełnego komfortu i czystości w toalecie.

Rozwiązaniem jest ekologiczna spłuczka oszczędzająca wodę: nowoczesne systemy spłukujące tego typu bazują na możliwości wyboru pomiędzy małą (3–4,5 litra) a dużą (6–9 litrów) objętością spłukania, dzięki czemu zawsze mamy kontrolę nad ilością wody zużywanej w toalecie.

Wodooszczędne baterie termostatyczne – oszczędzanie może być komfortowe!

Kolejną ekotechnologią, w jaką bez dwóch zdań warto zainwestować, jest bateria termostatyczna, dzięki której temperatura wody będzie stała natychmiast po uruchomieniu prysznica. Dzięki temu nie tracimy czasu ani nie marnujemy wody podczas prób ustawienia komfortowej temperatury w trakcie kąpieli. Każdego dnia można w ten sposób oszczędzić około 10 litrów wody. Co równie ważne, termostatyczna bateria oszczędzająca wodę to również pewność, że temperatura będzie stała niezależnie od tego, czy ktoś z domowników odkręci inny kran – zgodnie z tą zasadą została skonstruowana np. każda bateria termostatyczna GROHE.

Warto dodać, że efekty oszczędzania mogą być jeszcze lepsze, jeśli połączymy baterie termostatyczne z deszczownicami oraz słuchawkami z ogranicznikiem przepływu. Więcej informacji o tym, jak działa reduktor przepływu wody w prysznicu, znajduje się poniżej – w tym miejscu podkreślmy jedynie, że ograniczenie przepływu nie jest odczuwalne i nie ma się poczucia korzystania ze zbyt małej ilości wody.

Baterie umywalkowe z perlatorem i ogranicznikiem

Perlator (inaczej aerator lub napowietrzacz) jest rozwiązaniem na tyle już rozpowszechnionym i popularnym, że praktycznie każda dobrej klasy bateria oszczędzająca wodę jest w niego wyposażona. Sama zasada działania perlatora jest niezwykle prosta: ta niewielka nakładka na kran zwiększa ciśnienie przepływającej przez niego wody, w efekcie czego wypływający z wylewki strumień miesza się z zasysanym powietrzem. Dzięki temu bateria umywalkowa z napowietrzaczem zapewnia wysoką intensywność strumienia wody, a jednocześnie zmniejsza jej zużycie. Oszczędności są znaczne, szczególnie jeśli połączymy perlator z ogranicznikiem przepływu – ograniczenie wydatku wody sięga wówczas  50%–80%.

Jak działa ogranicznik? Urządzenie to zmniejsza objętość strumienia wody, jednocześnie zwiększając jej ciśnienie. Gdzie można zamontować reduktor przepływu wody? W prysznicu, w baterii umywalkowej oraz w baterii wannowej, czyli wszędzie tam, gdzie ograniczenie przepływu wody przełoży się na konkretne oszczędności i nie spowoduje zmniejszenia komfortu użytkowania.

Warto pamiętać, że niektóre nowoczesne rozwiązania prysznicowe są już fabrycznie wyposażone w ogranicznik przepływu wody, który może stanowić w nich np. element baterii albo samej słuchawki prysznicowej. Wybór takiego zestawu to możliwość oszczędzania wody i pieniędzy od razu, bez konieczności dokupowania dodatkowego ogranicznika.

Baterie bezdotykowe – do 70% niższe zużycie wody

Automatyczne baterie bezdotykowe stanowią praktyczną odpowiedź na problem marnowania wody w miejscach, gdzie często korzysta się z bieżącej wody, np. do mycia rąk. Zasada działania takiej baterii jest równie prosta, jak przełomowa: wystarczy zbliżyć ręce do wylewki i ustawić je w odpowiednim miejscu, a czujnik odpowiedzialny za uruchomienie wypływu wody automatycznie się tym zajmie, dostarczając nam wodę dokładnie tak długo, jak faktycznie potrzebujemy.

Jedną z największych zalet baterii bezdotykowej jest to, że w ogóle nie trzeba pamiętać o jej wyłączeniu – czujnik zrobi to za nas automatycznie i natychmiast po cofnięciu rąk spod kranu. Przekłada się to na ogromne oszczędności wody, szczególnie odczuwalne w tych domach, gdzie jest wielu domowników, a wśród nich dzieci. Redukcja zużycia może sięgać w tych przypadkach nawet do 70%, co poważnie odciąża domowy budżet w skali każdego miesiąca i całego roku.

To właśnie dzięki swej niebywałej efektywności baterie bezdotykowe są obecnie powszechnie wykorzystywane w praktycznie wszystkich obiektach użyteczności publicznej, ale nie są to jedyne miejsca, gdzie tego typu rozwiązania dobrze się sprawdzają. Coraz chętniej automatyczne baterie bezdotykowe są montowane w domach, ponieważ dzięki nim można oszczędzać wodę z jeszcze większą skutecznością. W kontekście tego faktu nie jest żadnym zaskoczeniem, że bezdotykowe baterie znajdują się w ofercie każdego renomowanego producenta armatury łazienkowej. Dla przykładu GROHE posiada w asortymencie szeroką gamę baterii bezdotykowych w kolekcji Essence E, a klienci mają wybór nie tylko w zakresie designu, ale także w kwestii koloru, co pozwala perfekcyjnie dopasować zakupioną baterię do wystroju danego wnętrza.

Bezdotykowe baterie umywalkowe, dzięki swej unikalnej zasadzie działania, pozwalają również ograniczyć przenoszenie się drobnoustrojów chorobotwórczych wszędzie tam, gdzie z łazienki korzysta wiele osób.

Bateria bezdotykowa - oszczędność wody i higiena
Bateria bezdotykowa - oszczędność wody i higiena

Oszczędzanie wody w łazience – podsumowanie

Dzięki nowoczesnym ekotechnologiom nie musisz już zastanawiać się, jak oszczędzać wodę i zmniejszyć jej zużycie w łazience – wystarczy, że zastanowisz się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami w tym zakresie oraz odpowiednio dobierzesz rozwiązania techniczne. Dobrze zaprojektowana łazienka nie tylko zaskoczy Cię funkcjonalnością, ale również pozwoli cieszyć się każdego dnia z kąpieli w komfortowych warunkach i sprawi, że Twój dom czy mieszkanie będą bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska.

Advertisement

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej