Farby Annie Sloan – zastosowanie i ogólna charakterystyka

Annie Sloan to jedna z najbardziej cenionych i doświadczonych ekspertek w temacie farb i malowania dekoracyjnego. Inspiruje wiele ludzi na całym świecie do zmian w swoich domach. Wydała do tej pory 26 książek dotyczących malowania mebli, ale jednak największym jej sukcesem jest stworzenie własnej marki farb. Dokonała tego w 1990 roku i od tamtej pory jej niepowtarzalny styl próbują powtórzyć jej fani na całym świecie. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi oraz zaraża ich własnymi pomysłami na stylizację mebli.

Pierwsza farba kredowa z linii Annie Sloan Chalk Paint powstała na skutek potrzeby stworzenia farby uniwersalnej. Takiej, która mogłaby być zastosowana bez konieczności wstępnego szlifowania czy gruntowania powierzchni malowanej. Farby Annie Sloan miały też być łatwe w użyciu oraz szybkoschnące. Szeroki wachlarz zastosowań tej farby zdecydowanie ma swoje odzwierciedlenie w opiniach. Kolory farb kredowych Annie Sloan mają matowe oraz aksamitne wykończenie. Coś, co kiedyś zaczęło się niewinnie, dzisiaj stało się fenomenem na skalę światową.

Drugą linią farb Annie Sloan jest Wall Paint. Po części posiada ona podobne zastosowanie co farba Annie Sloan Chalk Paint. Są to farby na bazie wody i bardzo wytrzymałe. Nadają się jednak tylko do wnętrz, czyli ścian i sufitów, a nie do mebli. Z łatwością można z nich ściągnąć wszelkie plamy czy zabrudzenia. Farby Annie Sloan Wall Paint posiadają gładką konsystencję nadając powierzchni luksusowe i subtelne wykończenie. Annie Sloan Chalk Paint to wybór wart rozważenia.

Cena oraz opinie farb do mebli Annie Sloan

Jedną z głównych zalet farb Chalk Paint, która pojawia się w opiniach jest wyjątkowe wykończenie. Ultramatowe i eleganckie kolory farb pozwalają nadać pomieszczeniu trochę luksusu. To co jest charakterystyczne dla farb kredowych do mebli Annie Sloan to nietoksyczność. Produkty pozbawione są ołowiu i drażliwego zapachu. Posiadają bardzo niski poziom lotnych związków organicznych.

Farby Chalk Paint można dostać w opakowaniach najczęściej o dwóch pojemnościach. Są to 120 ml i 1 l. Cenowo zdecydowanie różnią się od tradycyjnych farb. Natomiast ta wysoka cena jest w pełni proporcjonalna do jakości. A za tak doskonałe matowe wykończenia warto zapłacić więcej. Koszt nowych mebli nie jest niski, a dzięki farbom kredowym do mebli Annie Sloan można uzyskać podobny efekt niższym kosztem. Jeśli szukasz farby, sprawdź koniecznie także ten artykuł o popularnych farbach emulsyjnych.

Krzesło podczas malowania, a także farby Annie Sloan do mebli i ich kolory
Farby Annie Sloan do mebli, a także kolory farb, cena i opinie
Wybrane kolory farb do mebli wraz z ich ceną

Nazwa farby

Pojemność

Przykładowa cena

Arles farba kredowa Annie Sloan

120 ml

30 zł

Aubusson Blue farba kredowa Annie Sloan

1 l

145 zł

Tilton farba kredowa Annie Sloan

120 ml

30 zł

Svenska Blue farba kredowa Annie Sloan

1 l

145 zł

Farby kredowe do mebli – porady praktyczne

Odnawianie mebli przy pomocy farb Annie Sloan nie jest wyjątkowo trudne. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Na samym początku prac należy zdjąć wszystkie elementy metalowe czy dekoracyjne. Wcześniej wspomnianą zaletą tych farb jest brak konieczności wstępnego gruntowania oraz szlifowania powierzchni malowanej. Dlatego jedyną czynnością przygotowującą jest delikatne umycie powierzchni. W przypadku występowania zabrudzeń wystarczy przemyć ją delikatnym środkiem myjącym.

Jedną z trudniejszych części odnowienia mebli może być wybór odpowiedniego koloru. Szeroka gama dostępnych kolorów utrudnia sprawę. Jeśli jest się już w posiadaniu wybranego koloru, wystarczy porządnie wymieszać farbę. Do nakładania farby potrzebny jest zwykły pędzel malarski. Wyjątkowo można czasem wykorzystać niestrzępiącą się szmatkę. Malować powinno się we wszystkich kierunkach na całej powierzchni. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, można nałożyć drugą w ten sam sposób. Okres wysychania zazwyczaj trwa maksymalnie do 3 godzin.

Kiedy farba całkowicie wyschnie, należy nałożyć wosk w odpowiedni sposób jak farbę. Powinien on pokrywać całą powierzchnię malowaną mebla. Ostatnią czynnością jest usunięcie nadmiaru wosku przy pomocy szmatki. Należy jednak być ostrożnym, żeby nie ściągnąć zbyt dużo wosku, tylko jego nadmiar. Proces malowania mebla na tej czynności jest zakończony. Jednak przez następne 2 tygodnie powinno się korzystać z niego bardzo ostrożnie, ponieważ jest to tzw. „okres utwardzania” wosku.

ikona podziel się Przekaż dalej