Praca na budowie w Niemczech - ile zarobisz?
Niemcy są bardzo atrakcyjnym i popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Na korzyść tego kraju przemawiają dwa główne czynniki: satysfakcjonujące zarobki oraz niewielka odległość od Polski. Z Niemiec łatwiej podróżować do rodziny, która pozostała w kraju niż na przykład z Wielkiej Brytanii.
Niemcy są bardzo atrakcyjnym i popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Na korzyść tego kraju przemawiają dwa główne czynniki: satysfakcjonujące zarobki oraz niewielka odległość od Polski. Z Niemiec łatwiej podróżować do rodziny, która pozostała w kraju niż na przykład z Wielkiej Brytanii.
Jaka jest płaca minimalna w Niemczech?
Skupmy się jednak na zarobkach, które miesięcznie są nawet kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Oczywiście da się zauważyć, że życie w Niemczech jest nieco droższe, ale oferowane stawki przekładają się na pozytywną całość. Zatem ile można zarobić? U naszego zachodniego sąsiada obowiązuje ustawa o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz), a dodatkowo ustalana jest stawka minimalna dla konkretnych branż. Warto również wiedzieć, że na wysokość minimalnego wynagrodzenia wpływa także miejsce zatrudnienia, co ma związek z tzw. układami zbiorowymi. Czym są układy układy zbiorowe? Są to porozumienia zawieranie pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi. Zostały w nich uregulowane wszelkie prawa i obowiązki obu stron.
Co to oznacza dla Ciebie, jako potencjalnego pracownika? Przede wszystkim gwarancję minimalnego wynagrodzenia oraz godnych warunków zatrudnienia. Nasza rada: przed podjęciem pracy w Niemczech, zapoznaj się z układem zbiorowym obowiązującym w miejscu zatrudnienia, do którego planujesz się udać. Pensja minimalna dla danej branży nie może wynosić mniej niż powszechnie obowiązująca minimalna krajowa. Od 1 października 2022 roku jest to 12 euro brutto na godzinę.
Praca na budowie Niemcy
Praca na budowie w Niemczech stała się jedną z najchętniej wybieranych opcji zawodowych przez Polaków (zwłaszcza przez mężczyzn). Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych u naszych zachodnich sąsiadów jest duże, a wymagania niezbyt wygórowane. Wystarczy, że posiadasz doświadczenie w danym fachu, mile widziana jest także znajomość języka niemieckiego i posiadanie prawa jazdy.
Ile zarabia budowlaniec? Sprawdź na: https://inserv.com.pl
Na średnie zarobki pracowników budowlanych wpływa przede wszystkim doświadczenie zawodowe. Słabo wykwalifikowany pracownik otrzyma ok. 12 euro/h, natomiast fachowiec w wielu przypadkach nawet 23 euro/h. Polskie stawki zdecydowanie nie dorównują tym oferowanym na zachodzie. Warto jednak zauważyć, że wśród naszych rodaków wyjeżdżających do Niemiec są najczęściej osoby między 25. a 50. rokiem życia.
Praca w Niemczech z zakwaterowaniem - gdzie znaleźć aktualne oferty?
Oferty pracy w Niemczech znajdziesz oczywiście w internecie. Obecnie funkcjonuje wiele portali ogłoszeniowych, które na bieżąco aktualizują swoją bazę, a wbudowane filtry pozwalają przeglądać tylko te ogłoszenia, które naprawdę Cię interesują.
Jednak znacznie mniej czasochłonnym, a także bezpieczniejszym rozwiązaniem jest współpraca z profesjonalną firmą budowlaną. Jedną z takich firm specjalizującą się w tej branży na niemieckim rynku pracy jest InServ. Wieloletnie doświadczenie i grono specjalistów to gwarancja atrakcyjnych zarobków, ubezpieczenia na terenie Niemiec, terminowych wypłat, zakwaterowania na miejscu i stałego wsparcia koordynatora na każdym etapie współpracy. To dobry sposób, by uniknąć wielu formalności i dodatkowego stresu.
artykuł sponsorowany