To, jak pracujemy na znaczący wpływ na nasze zdrowie. Praca siedząca bardzo często jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych stawów, żylaków, a także bólów kręgosłupa. Takie długotrwałe siedzenie sprawia, że spada aktywność serca, przepływ krwi, a to wpływa na zwiększenie podatności na urazy oraz odczuwanie zmęczenia. W rezultacie po 8 godzinach pracy siedzącej możemy być tak zmęczeni, że ostatnie, na co mamy ochotę to aktywność fizyczna. A w ten sposób tworzy się błędne koło siedzenia w pracy i takiego samego trybu życia po wyjściu z biura. Zobacz, z jakimi dolegliwościami może wiązać się praca siedząca oraz co warto zrobić, by zminimalizować skutki długiego siedzenia.

Praca siedząca - dolegliwości

Wśród dolegliwości związanych z pracą siedzącą możemy wymienić: opuchnięcie nóg, bóle kręgosłupa, problemy z trawieniem, zwolniony metabolizm, cukrzycę, nowotwór oraz choroby serca. Warto tutaj wspomnieć także o problemach ze wzrokiem w przypadku intensywnej pracy przy komputerze — uczucie suchego i zmęczonego oka, a nawet problemów ze słuchem, jeśli cały dzień spędzamy, słuchając głośno muzyki, albo obsługując klientów w call center.

Zminimalizuj skutki długiego siedzenia

Warto wprowadzić przerwy w swojej pracy siedzącej. Regularnie wstawać, przechodzić się po pomieszczeniu, a także zadbać o poprawne siedzenie w trakcie godzin pracy. Istotne jest odpowiednie dopasowanie stanowiska pracy, ergonomiczne krzesło, czy podstawka pod stopy, dzięki której utrzymamy odpowiednią pozycję. Dodaj do swojego dnia więcej aktywności fizycznej, zamiast jechać gdzieś samochodem, pójdź pieszo, wybierz schody zamiast windy. Szukaj małych aktywności i wybieraj właśnie je. Prócz tego zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu minimum 3 razy w tygodniu — wybierz to, co sprawia Ci przyjemność: basen, spacery, bieganie, siłownię. Do wyboru do koloru.

Nie zapominaj także, by regularnie sprawdzać swój stan zdrowia — zwłaszcza w przypadku okulisty, do którego warto chodzić regularnie oraz laryngologa, gdy pracujesz np. w call center. Wykorzystując otoskop dostępny na: www.medwil.pl/otoskopy-i-akcesoria, sprawdzi on stan Twojego ucha zewnętrznego i środkowego.

Tych kilka sposobów sprawi, że Twoja praca siedząca będzie mniej obciążająca dla Twojego organizmu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej