Prace w warzywniku na koniec sezonu
Warzywniak to ważne miejsce w ogrodzie, o które należy dbać zarówno w trakcie sezonu, jak i po nim. Prawidłowe przygotowanie warzywniaka na zimę sprawi, że w kolejnym roku łatwiej będzie zabrać się za ponowną uprawę roślin. Ważne są nie tylko porządki, ale także zadbanie o jakość gleby. Jakie pracę należy wykonać przed okresem jesienno-zimowym? Jaki nawóz warto wykorzystać?
Pozostałości po roślinach — co z nimi zrobić?
Jeśli chodzi o pozostałości po roślinach, takie jak zmarniałe i wyschnięte krzaczki czy resztki warzyw, należy je zutylizować. Jest to konieczne, jednak nie wszystko trzeba po prostu wyrzucić. Zdrowe rośliny i pozostałości po plonach warto wrzucić do kompostownika, gdzie z czasem powstanie z nich wartościowy nawóz.
Koniec sezonu to czas na zbiory warzyw znajdujących się pod ziemią, należą do nich buraki, ziemniaki czy marchew. Ponadto w wielu ogrodach znajdzie się wiele późnych odmian warzyw, którym warto dać czas na zakończenie owocowania.
Rośliny, które skończyły owocowanie z pewnością już zmarniały, należy je usunąć zarówno z nadziemnej powierzchni warzywniaka, jak i z gleby. Jeśli rośliny mają ślady chorób, należy je zutylizować, aby nie doszło do zakażenia gleby różnego rodzaju chorobami. Więcej informacji warto zasięgnąć na stronie https://www.ogarnijogrod.pl/.
Chwasty w ogrodzie
Chwasty są dość groźną konkurencją dla roślin rosnących w ogrodzie. Dlatego ważne jest to, aby ich obecność nie zdominowała roślin, ponieważ zaczną pobierać z gleby wodę oraz minerały, których może zbraknąć dla roślin uprawnych.
Po skończeniu sezonu najlepiej wypielić chwasty do zera. Ich miejsce powinno być w kompostowniku, dzięki czemu w przyszłym sezonie zamiast szkodzić, będą wspomagały nasz warzywnik. Dobrze jest wyrywać je delikatnie, aby suche rośliny nie rozsiały się po warzywniaku. Jakich narzędzi użyć? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z haczki czy motyki, ponieważ znacznie ułatwi to cały proces. Do pielenia najczęściej używa się motyki holenderskiej, ponieważ ma mocne stalowe ostrze, dzięki czemu idealnie nadaje się nie tylko do usuwania chwastów, ale również do likwidacji mchu.
Jak przygotować podłoże na następny sezon?
Jeśli chodzi o podłoże, należy o nie zadbać po zakończonym sezonie. Jest to kluczowe, ponieważ wpływa na jakość upraw w przyszłym roku. Bardzo ważne jest przekopanie gleby. To czynność, którą błędnie duża część ogrodników zostawia na wiosnę. Przekopanie podłoża pozwoli je odpowiednio spulchnić, a dodatkowo sprawi, że twarda wierzchni warstwa stanie się miękka i żyzna. Warto zaznaczyć, że ziemia przekopana na około 30 cm pozwoli zniwelować wszelkie szkodniki znajdujące się na takiej głębokości.
Do przekopania ogrodu najczęściej wykorzystuje się szpadel, jednak widły szerokozębne również dobrze się sprawdzą do spulchnienia ziemi. Często wykorzystywane są podczas pielenia. Po przekopaniu warto delikatnie wyrównać teren przy pomocy grabi.
Nawożenie podłoża - jak to zrobić?
Nie można zapomnieć o tym, że przed okresem jesienno-zimowym warto zadbać, o odpowiednie nawożenie podłoża. Wiele osób wykorzystuje do tego naturalne nawozy pochodzące z kompostownika. Ogrodnicy często decydują się na zakup obornika, ponieważ to nawóz organiczny bogaty w wiele minerałów.
Początkujący ogrodnicy bardzo często decydują się na użycie gotowych nawozów. Często są to nawozy wapniowe. Jednak warto zaznaczyć, że dobrą opcją jest nawóz jesienny. Ma on zwiększone ilości potasu i fosforu.
Prawidłowe zakończenie sezonu w warzywniaku to klucz do prawidłowego rozwoju roślin na wiosnę. Dodatkowo dzięki dokładnemu posprzątaniu ogrodu i przekopaniu gleby, ogrodnik będzie miał dużo mniej pracy w przyszłym roku.
artykuł sponsorowany