Prąd budowlany — skąd czerpać energię podczas budowy domu?
Trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie budowy bez dostępu do energii elektrycznej na działce. Jednak czas oczekiwania na docelowe przyłącze nierzadko przekracza nawet pół roku! Co zatem zrobić, kiedy terminy gonią, wykonawcy czekają, a Ty potrzebujesz prądu na budowie?
Czy agregat to dobre rozwiązanie?
Agregat prądotwórczy jest szczególnie pomocny w nagłych przerwach w dostawie energii elektrycznej. Czy jednak takie rozwiązanie sprawdzi się na dłuższą metę jako źródło prądu budowlanego?
Niekoniecznie. Agregat zasilany jest najczęściej benzyną, której cena nie należy do tych najbardziej stabilnych. Nigdy więc nie wiesz, ile w danym czasie przyjdzie Ci zapłacić za wygenerowany prąd. W dodatku musisz stale kontrolować poziom paliwa i dbać o regularne dostawy. W ostatecznym rozrachunku okazać się może, że takie rozwiązanie jest nieopłacalne. Do tego agregaty mają to do siebie, że pracują głośno, a te o słabszym napięciu nie poradzą sobie z zasilaniem dużych budowlanych maszyn.
Tym samym agregaty prądotwórcze sprawdzą się jako alternatywne źródło prądu budowlanego w nagłych sytuacjach, ale nie jako stały wariant.
Prąd budowlany z sieci — jakie opcje masz do wyboru?
Stałe przyłącze elektroenergetyczne, to jedno z pewniejszych źródeł prądu budowlanego. Co jeśli jednak docelowe podłączenie do sieci ogólnej będzie możliwe dopiero za kilka miesięcy? W takiej sytuacji sprawdzi się przyłącze tymczasowe.
Czas oczekiwania na tego rodzaju przyłącze jest znacznie krótszy, ponieważ z reguły wynosi około dwóch miesięcy. Pamiętaj jednak o tym, że z takiej opcji możesz korzystać wyłącznie na czas budowy. Kiedy ta zakończy się, obowiązkowo musisz przejść na przyłącze docelowe.
Natomiast jeśli czas nie gra tu aż tak dużej roli, dobrym wyborem będzie postawienie od razu na prąd budowlany z przyłącza docelowego. Takie rozwiązanie minimalizuje koszty i jest praktyczne, ponieważ tylko raz przechodzisz przez całą procedurę instalacji przyłącza.
Więcej na temat tego, jak krok po kroku przyłączyć działkę do sieci elektroenergetycznej przeczytasz na stronie E.ON Polska.
Jak wygląda rozliczenie za prąd budowlany?
Niezależnie od tego, czy wybierzesz przyłącze tymczasowe, czy docelowe, podczas prowadzenia prac korzystać powinieneś z prądu budowlanego. Jest to specjalna taryfa energetyczna, oferowana przez sprzedawców prądu. Powstała ona z myślą właśnie o pracach montażowych i budowlanych.
Na placu budowy nie możesz korzystać z energii elektrycznej dostarczanej przez sprzedawcę w ramach standardowej taryfy dla gospodarstw domowych. Takie rozwiązanie jest bowiem nielegalne.
Zanim zdecydujesz się na prąd budowlany, powinieneś określić moc umowną, jakiej będziesz potrzebował do zasilenia wszystkich maszyn i urządzeń budowlanych. To właśnie ten czynnik wpływa na wysokość rachunków, ponieważ przemnaża się przez niego składnik stały stawki sieciowej i stawkę opłaty przejściowej.
Znaczenie mocy umownej
Ponieważ cena za prąd budowlany zależy przede wszystkim od mocy umownej, jaką zadeklarujesz, ważne, by zapotrzebowanie na nią dokładnie wyliczyć. Moc umowna to nic innego jak maksymalna ilość kilowatów, którą sprzedawca energii zobowiązał się dostarczać na Twoją działkę.
Jak łatwo się domyślić, prace budowlane wymagać będą znacznie więcej mocy niż standardowe użytkowanie energii w gospodarstwie domowym. W określeniu mocy umownej niezbędnej na placu budowy pomoże Ci doświadczony elektryk. Oszacuje ten parametr, uwzględniając rodzaj prac budowlanych oraz typ urządzeń do nich wykorzystywanych i czas ich pracy.
Ile kosztuje prąd budowlany?
Podobnie jak z energią elektryczną do gospodarstwa domowego, także prąd na budowę możesz doprowadzić, wybierając najkorzystniejszą dla siebie taryfę energetyczną. W przypadku prądu budowlanego są to trzy opcje:
Taryfa C11
Jest to taryfa jednostrefowa, co oznacza, że stawka za energię elektryczną jest tutaj stała przez całą dobę i przez wszystkie dni w tygodniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej na placu budowy, gdzie intensywne prace trwają niezależnie od pory dnia. To również dobra opcja jeśli nie potrafisz precyzyjnie określić, w jakim czasie i dniach tygodnia będą wykonywane prace budowlane.
Taryfa C12a
W tym przypadku taryfa dzieli się na dwie strefy: szczytową (wyższa stawka za energię elektryczną) i pozaszczytową (niższa stawka za energię elektryczną). Ponadto godziny w danej strefie również się różnią zależnie od pory roku. Wygląda to mniej więcej w ten sposób, że:
- latem między 11:00-20:00 oraz 21:00-8:00 zapłacisz mniej za kWh,
- zimą między 11:00-17:00 oraz 21:00-8:00 zapłacisz mniej za kWh.
Wiesz, w jakich godzinach i w jakiej porze roku zużycie energii elektrycznej na budowie będzie największe? W takim razie z tą taryfą dokładnie zaplanujesz najkorzystniejsze momenty poboru energii elektrycznej.
Taryfa C12b
Tutaj, podobnie jak w taryfie poprzedniej, obowiązuje podział na godziny, nie ma jednak podziału na pory roku. Ponadto mniej za prąd zapłacisz przede wszystkim w godzinach nocnych: między 22:00-6:00, a także w określonych godzinach pozaszczytowych w ciągu dnia: 13:00-15:00. To dobry wybór, jeśli wiesz, że prace na Twojej budowie będą odbywać się głównie nocą.
Pamiętaj, że odpowiednio dobrana taryfa do planowanych prac budowlanych wpłynie korzystnie na Twój budżet. Plan taryfowy prądu budowlanego, wpisujący się w momenty największego zużycia energii elektrycznej pozwoli Ci obniżyć rachunki za prąd nawet do 30%.
artykuł sponsorowany