Pralki - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady zakupowe

Pralka to jeden z najważniejszych sprzętów AGD. Bez niej codzienne funkcjonowanie jest mocno utrudnione. Na rynku dostępne są rozmaite modele, co ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony mamy możliwość dopasowania urządzenia do potrzeb. Z drugiej ciężko się zdecydować na konkretny model. Dlatego też podpowiadamy, jakie są wersje i ceny pralek.

Rodzaje pralek - wersje wolnostojące

Pralki automatyczne wolnostojące są najczęściej wybierane przez klientów. To samodzielne urządzenia, które można ustawiać w dowolnym miejscu w domu. O ile pozwala na to instalacja. Kolejną zaletą jest to, że jeśli pralka się zepsuje można ją łatwo wymienić. Klasyczne urządzenie tego typu ma wysokość 82-85 cm, szerokość zazwyczaj 60 cm. Tymczasem głębokość to przeważnie 51-60 cm. Pojemność utrzymuje się w przedziale 5-13 kg. Tanie pralki tego typu kosztują około 800-900 zł. Ceny modeli z wyższej półki to 1000-1700 zł. Wiodący producenci tego sprzętu to firmy Beko, Bosch, Amica, Samsung, Indesit, Electrolux.

Pralki automatyczne wolnostojące występują też w innych wersjach. Są to modele ładowane od frontu typu slim. Od egzemplarzy standardowych różnią się w zasadzie tylko dwoma parametrami. Pierwszy to zmniejszona głębokość, od 32 do 50 cm. Druga to maksymalny wsad bębna gdzie maksymalny ciężar to 6 kg. Najtańsze pralki tego typu kosztują około 800 zł. Dostępne są też odmiany kompaktowe. W tym wypadku wszystkie wymiary zostały pomniejszone. I tak, wysokość to 70-80 cm, szerokość 50-60 cm. Głębokość wynosi 30-45 cm a maksymalna pojemność to przeważnie 4,5 kg. Tak małe pralki można ustawić we wnękach, pod schodami i wszędzie tam gdzie większe modele się nie zmieszczą. Ceny takich urządzeń to przedział 900-1500 zł.

Pralka wolnostojąca może być też ładowana od góry. To oczywiście wpływa na różnice konstrukcyjne. Po pierwsze taki automat jest wyposażony w klapę w górnej części. Inna jest też szerokość, wynosząca zwykle 40 cm. Głębokość to z kolei 60 cm a wysokość dochodzi do 90 cm. Ładowność bębna utrzymuje się w przedziale 5-8 kg. Wszystko to sprawia, że takie pralki automatyczne można wpasować w różne wnęki. Trzeba tylko pamiętać, że pokrywa przy otwieraniu unosi się na 30-40 cm. To wymaga zachowania wolnej przestrzeni. Uznani producenci tego typu pralek to firmy Whilrpool, Indesit, Electrolux, Cendy. Najtańsze pralki tej klasy kosztują około 1000 zł. Ceny pozostałych sięgają nawet 2000 zł.

Automat do zabudowy i małe pralki innego typu

Sprzęt AGD taki jak pralki wcale nie musi być wolnostojący. W sprzedaży można odnaleźć egzemplarze przeznaczone do zabudowy. Wkomponowuje się je w ciąg szafek kuchennych lub łazienkowych. Na takie rozwiązanie najlepiej decydować się przy pierwszym urządzaniu domu lub mieszkanie. W gotowe umeblowanie ciężko wpasować nowy sprzęt. Pralki pod zabudowę mają przeważnie82-85 cm wysokości, 60 cm szerokości i 52-55 cm głębokości. Pojemność to zazwyczaj maksymalnie 8 kg. Ceny pralek tej wersji są wyższe niż odmian opisywanych powyżej. Tanie urządzenia kosztują około 1300 zł. Sprzęt z wyższej półki utrzymuje się w cenach 1600-3000 zł.

Jeśli nie mamy stałego podłączenia do wody czy kanalizacji idealnym rozwiązaniem będzie pralka wirnikowa. Nie jest to automat, pierze, ale nie odwirowuje wody. Ładowność tego urządzenia wynosi zazwyczaj 3-5 kg. Jest to tanie rozwiązanie, tego typu pralka kosztuje około 400 zł. Ciekawą propozycją są też pralkowirówki. Często posiadają dwie komory, jedną do prania a drugą do wirowania. Pierwsza może mieć pojemność 8 kg a druga 6 kg. Ceny pralek w tej wersji nie są wysokie, szacunkowy przedział to 300-600 zł.

Jak wybierać sprzęt AGD?

Niezależnie od tego czy interesują nas duże czy małe pralki, przy wyborze trzeba kierować się pewnymi wytycznymi. Przede wszystkim powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Tak by idealnie wpasowywała się w dostępną przestrzeń. Ważna jest też jej ładowność. Pojemność do 4 kg będzie idealna dla jednej lub dwóch osób. Tymczasem dla czteroosobowej rodziny lepszym rozwiązaniem będzie 7-8 kg. Warto, więc zanalizować swoje potrzeby i na tej podstawie przeglądać modele.

Najtańsze pralki nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Między innymi, dlatego, że ich energooszczędność pozostawia wiele do życzenia. Klasy energooszczędności noszą oznaczenia od D do A. Najmniej energii zużywają modele z oznakowaniem A+++. Zaraz za nimi plasują się egzemplarze o klasach A++ oraz A+. Warto na to zwracać uwagę, oszczędność prądu to oszczędność pieniędzy. Na koniec warto też przejrzeć programy i rozwiązania, w jakie wyposażona jest pralka. Je też powinniśmy dobrać do własnych potrzeb. Rodziny z dziećmi ucieszą się z blokady panelu i drzwiczek przed dziećmi. Przydatny też będzie program do prania ubranek dziecięcych. Jeśli nosimy delikatne ubrania, przyda się opcja łagodnego prania.