Stacje parowe, żelazka z generatorem pary, tradycyjne żelazka parowe - które urządzenie zaskakuje wielofunkcyjnością?

Stacje parowe, czyli żelazko połączone ze zbiornikiem podającym wodę, zyskują na popularności. Jeszcze kilka lat temu mocne parowe urządzenia wykorzystywano tylko w pralniach, gdzie potrzebny był wytrzymały sprzęt z dużym wyrzutem pary ułatwiającej prasowanie. Dziś w profesjonalne żelazka do prasowania zaopatruje się coraz więcej gospodarstw domowych. Szczególnie przydatne okazują się te urządzenia w dużych rodzinach. Mama czy tata nie muszą stać już godzinami przy desce do prasowania, bo pomaga im żelazko z generatorem pary. Czym jest ten wygodny sprzęt?

Żelazko z generatorem pary w porównaniu z klasycznym żelazkiem ze zbiorniczkiem na wodę generuje znacznie więcej pary, którą wyrzuca z ogromną siłą (uderzenie pary na poziomie ok 350 g/min).

Najmniejsze żelazko z generatorem pary

Źródło: https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania/najlepsze-zelazko-z-generatorem-pary-braun-ranking-zelazek-2018

Dzięki mocnemu uderzeniu pary, żelazko z łatwością rozprasowuje bardzo trudne zagniecenia. Najbardziej kompaktowy model urządzenia parowego do prasowania od firmy Braun jest niewiele większy od klasycznego żelazka i zmieści się nawet w niewielkim mieszkaniu. Sprzęt zaskakuje swoją funkcjonalnością i pozwala skrócić czas prasowania o połowę (test laboratoryjny – w porównaniu z żelazkiem parowym Braun TS 5).

  1. Domowe stacje parowe doskonale sprawdzają się podczas prasowania koszul parą, usuwając z łatwością wszelkie zagniecenia.
  2. Używając żelazka z generatorem pary, możemy prasować ubrania na wieszaku i w pozycji pionowej.
  3. Urządzenie doskonale nadaje się też do odświeżania ubrań parą.

Profesjonalne żelazko do prasowania – jakich funkcji w nim szukać?

Żeby żelazko do prasowania parą dobrze spełniało swoje zadanie, musi:

  • Cechować się lekkością, być ergonomiczne i intuicyjne w obsłudze.
  • Stopa żelazka powinna być wyposażona w nieprzywierającą powłokę, odporną na zarysowania i gładko poruszającą się po każdym rodzaju materiału.

W żelazkach firmy Braun stosuje się np. specjalnie zaprojektowaną stopę 3D FreeGlide przypominającą deskę snowboardową. Dzięki zaokrąglonemu i odpowiednio wygiętemu kształtowi możemy przesuwać żelazko w dowolnym kierunku i z bez problemu docierać w trudno dostępne miejsca. Rozprasowanie przestrzeni między guzikami, kieszeni, plisów czy zaszywek nie sprawi nam już żadnej trudności.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając żelazko prasujące parą? Przede wszystkim na moc urządzenia i siłę wyrzutu pary oraz jej gęstość. W dobrych sprzętach wyrzut pary powinien wynosić nie mniej niż 100 g/min. z możliwością zwiększonego wyrzutu nawet do poziomu 300-500 g/min. Tak duża ilość pary szybko przenika do tkaniny i pozwala na jej bezproblemowe rozprasowanie.

W stopie żelazka powinno znajdować się też dużo otworów parowych. Do prasowania trudno dostępnych miejsc żelazko powinno mieć również wyrzut pary z czubka stopy.

Jeśli nasze prasowanie ma stać się mniej uciążliwe, stacja parowa, którą chcemy zakupić, musi mieć funkcję automatycznego dostosowania temperatury. Oznacza to, że nie będziemy musieli segregować już ubrań, zanim zabierzemy się do prasowania. Technologia iCare zastosowana np. w żelazkach Braun rozpoznaje rodzaj prasowanej tkaniny i dobiera taką moc prasowania, żeby skutecznie pozbyć się zagnieceń, a jednocześnie nie uszkodzić materiału.

O tym, jak prasować delikatne ubrania radzi Maria Młyńska z bloga ubierajsieklasycznie.pl: Prasowanie parą: jak prasować ubrania, delikatne tkaniny, wełnę, bawełnę i koszule?

Żelazko z generatorem pary

fot. https://ubierajsieklasycznie.pl/prasowanie-para-jak-prasowac-ubrania/

Urządzenie parowe do prasowania – czym jeszcze powinna charakteryzować się dobra stacja parowa?

Wśród przydatnych funkcji, które powinna posiadać każda maszyna parowa do prasowania wymienić należy specjalne tryby, takie jak np. tryb turbo czy Eco. Pierwszy z nich pozwala zastosować dodatkowy wyrzut pary i zwiększa temperaturę, tak żeby z łatwością rozprasować zagniecenia na najgrubszych tkaninach (takich jak len czy jeans). Dzięki bardzo wysokiej temperaturze, usuwamy też z materiałów bakterie. Tryb turbo przyda się więc przy prasowaniu np. dziecięcych ubranek.

Funkcja Eco pozwala oszczędzać energię, a jednocześnie doskonale sprawdza się podczas prasowania delikatnych tkanin. Tryb ten dba o wrażliwe na temperaturę materiały, tak żeby rozprasować na nich zagniecenia, a jednocześnie nie uszkodzić struktury tkaniny.

Parowacz do prasowania musi być też cichy podczas użytkowania i dać łatwo się przenosić i przechowywać. Żelazka ze stacją parową Braun np. model CareStyle 7 posiadają specjalną blokadę Easy Lock. Dzięki niej możemy zablokować żelazko w stacji i bez problemu przenieść całe urządzenie.

Dla pełnego bezpieczeństwa użytkowania generator pary powinien również automatycznie się wyłączać. Kiedy przez określony czas nie używamy żelazka, stacja parowa rozpoznaje okres bezczynności i przełącza się w tryb auto-off. Nawet jeśli wyjdziemy z domu, zapominając o odłączeniu stacji od prądu, możemy czuć się bezpiecznie, że nic złego się nie stanie. To zupełnie inaczej niż przy klasycznym stojącym żelazku parowym.

Urządzenie do prasowania koszul i innych ubrań parą powinno być wyposażone w specjalny system odkamieniania. Dobrze oczyszczony sprzęt działa prawidłowo i rzadziej ulega awariom. Dlatego przydatna okazuje się funkcja Fast Clean zastosowana w żelazkach Braun informująca nas o konieczności czyszczenia. Specjalny filtr umieszczony w bojlerze zbiera zanieczyszczenia, a dzięki otwieranej szufladce bez trudu wylejemy wodę ze zbiornika.

Parownica (steamer) czy żelazko prasujące parą – co wybrać?

Parownica służąca do prasowania ubrań w pionie i tych wiszących na wieszaku przydaje się przede wszystkim do odświeżania garderoby i usuwania niewielkich zagnieceń. Małe i poręczne urządzenie mieści niewielki zbiornik na wodę, dlatego wymaga częstego uzupełniania. Parownica jest jednak wygodna, kiedy potrzebujemy szybko przygotować ubrania na wyjście. Tym niewielkim urządzeniem parującym możemy też odświeżyć zasłony i firanki lub marynarki czy kurtki długo wiszące w szafie.

Parownica przydaje się w innych sytuacjach niż żelazko parowe. Jeśli jednak zakupiliśmy stację parową spełni ona również funkcję parownicy. Profesjonalnym żelazkiem do prasowania z generatorem pary również wyprasujemy ubrania wiszące i odświeżymy te niewymagające prania.  

Prasowanie żelazkiem ze stacją parową staje się znośne nawet dla osób, które do tej pory nie cierpiały tej czynności.

Źródła:

  • https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania/najlepsze-zelazko-z-generatorem-pary-braun-ranking-zelazek-2018
  • https://www.independent.ie/life/home-garden/go-full-steam-ahead-for-easy-ironing-34402644.html

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny