Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?

Odpowiednie nawilżenie powietrza mas wpływ na komfort mieszkańców. Poziom pary wodnej uzależniony jest głównie od temperatury panującej w danym pokoju. Zbyt niska wilgotność powietrza w domu sprawia, że trudno jest oddychać, spojówki oczu, nos i usta wysychają. Może pojawić się drapanie w gardle. W powietrzu zwiększa się ilość kurzu i pyłków nasilających alergię. Zwłaszcza w pokoju dziecka może niekorzystnie wpływać na skórę, powodując atopie, alergie skórne i stany zapalne. Dlatego tak ważne jest, by panowała tam optymalna wilgotność powietrza. Nadmierna wilgoć ma również wpływ na powstawanie szczelin w drewnianych elementach umeblowania i stolarki.

W mroźną zimę przy włączonych kaloryferach i słabym wietrzeniu trudno utrzymać odpowiednie nawilżenie powietrza. Wilgotność w pokoju może wynosić zaledwie 20%.Wilgotność powyżej normy sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Może być odczuwana jako nadmierny chłód. Gdy występuje w pokoju dziecka, sprzyja występowaniu bólów głowy oraz chorobom górnych dróg oddechowych. Na ścianach mogą pojawić się zawilgocenia, a szyby parować. Nadmiar pary wodnej sprawia, że pranie zawieszone w łazience nie wysycha. Nie służy też płytom kartonowo-gipsowym, tynkom gipsowym i drewnu. W czasie deszczowego lata nawet przy wysokich temperaturach nie wysycha umyta podłoga. Wilgotność może sięgać wtedy nawet do 90 %.

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu? Optymalna wilgotność powietrza w pokoju rekomendowana przez lekarzy nie powinna być niższa niż 30-40% i wyższa od 65%. Zdrowiu człowieka oraz wyposażeniu mieszkania najlepiej służy wilgotność 40-60%. Poziom wilgotności odczuwany jest subiektywnie.

Polska norma PN-78/B-03421 za minimalną wilgotność powietrza ustala wartość 30%. Norma określa właściwą wilgotność oraz optymalną z podziałem na lato i zimę. W okresie zimowym minimum wynosi 30% natomiast maksimum to 70%. Przy założonej temperaturze 18-20 stopni zalecany zakres wilgotności zimą to 40-60%, jednak nie mniej niż 30%. Latem zaś wilgotność nie powinna przekraczać 70%. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu i zasadzie działania higrometru.

Jak zmierzyć poziom wilgotności?

Wilgotność powietrza w domu mierzy się higrometrem. Aby pomiary były prawidłowe, należy wykonywać je w różnych częściach domu. Inne wyniki uzyska się w łazience, a inne w pokoju dziecka. Miernik poziomu wilgotności wskaże różne wyniki w pomieszczeniach generujących parę wodną i pokojach mieszkalnych. W sklepach dostępne są elektroniczne wilgotnościomierze mierzące równocześnie poziom wilgoci i temperatury. Bez higrometru odczucia mogą być mylące, ponieważ ciepłe powietrze odbierane jest jako wilgotne, natomiast zimne jako suche. Zwłaszcza przy słabej wentylacji odnosi się wrażenie suchości pomimo właściwej wilgotności. Nawet skraplająca się para wodna na oknie czy lustrze nie oznacza zbyt wysokiego poziomu wilgotności. Może to być spowodowane zbyt niską temperaturą lub nieprawidłową wentylacją. Ta sama ilość pary wodnej będzie dawała inną wilgotność względną w różnych temperaturach. W niskich temperaturach dochodzi szybciej do skraplania. Dlatego zimą nawet przy niskiej wilgotności łatwiej o skraplanie pary wodnej na szybach.

Mały nawilżacz powietrza oraz informacje, jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza w domu
Jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza w domu oraz w mieszkaniu

Jednak z pewnością może być również sygnałem o zbyt wysokiej wilgotności. Nie wiedząc, jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu, warto zwrócić uwagę na wyczuwalną wilgoć na chłodnych powierzchniach, jak np. ściany. Nadmiar wilgoci powoduje korozję metalu, pęcznienie drewna, odklejanie się tapet oraz łuszczenie farb na ścianach. Jeżeli dodatkowo odczuwalny jest zapach stęchlizny lub widoczne plamy wilgoci na ścianach, wtedy bez miernika i higrometru można założyć wilgotność znacznie powyżej normy.

W jaki sposób zapewnić optymalną wilgotność powietrza w domu?

Zbyt niska wilgotność

Wilgotność powietrza w domu reguluje się wentylacją oraz temperaturą. Konieczne jest częste wietrzenie, by do domu wpuścić świeże wilgotne powietrze. Czynność tą należy wykonywać kilka razy dziennie. Zwłaszcza w pokoju dziecka i sypialniach. Optymalna wilgotność powietrza może być uzyskana przy pomocy rozwieszonych mokrych ręczników lub stawianie pojemników z wodą na kaloryferach. Poziom wilgotności podniesie także duże otwarte akwarium, a nawet kwiaty w wazonie. W sklepach dostępne są różnego rodzaju nawilżacze powietrza. Najlepsze urządzenia nie tylko utrzymają właściwą wilgotność, ale także wyposażone są w miernik wilgotności.

Wilgotność powyżej normy

Podobnie jak przy niskiej wilgotności pomocne może okazać się częste wietrzenie. Jednak przy mokrej i wilgotnej pogodzie nie przyniesie to pożądanych efektów. Przegrzewanie pomieszczeń dodatkowo wpływa niekorzystnie. Należy ustalić przyczynę zbyt wysokiej wilgotności.Najczęściej jest to nieprawidłowo przeprowadzona lub niedziałająca wentylacja. Właściwa wilgotność może pojawić się po usunięciu usterki. Jeżeli z różnych względów nie ma możliwości zapewnienia prawidłowej wentylacji, pomocne okażą się osuszacze powietrza. Na rynku dostępne są różnego rodzaju pochłaniacze wilgoci.

Zastanawiając się, jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu, należy przede wszystkim zadbać o wentylację. Odgrywa ona najważniejszą rolę bez względu na poziom wilgotności. Dlatego w przypadku problemów z poziomem wilgotności powietrza w domu to od niej należy zacząć. Czasami wystarczy sprawdzenie czystości kratek wentylacyjnych lub udrożnienie kanałów. Dodatkowo warto zainstalować nawiewniki w oknach. Wentylację najlepiej wspomogą nawiewniki higrosterowane, regulujące dopływ powietrza. Przy niskim poziomie wilgotności nawiewniki te się przymykają. Pracują w zakresie wilgotności od 35 do 70%. Doskonałym sposobem na optymalną wilgotność powietrza jest klimatyzacja. Klimatyzator steruje też temperaturą i usuwa zanieczyszczenia z powietrza.

Właściwa wilgotność powietrza wpływa nie tylko na komfort, ale także zdrowie mieszkańców i stan domu. Zarówno zbyt wysoka wilgotność, jak i zbyt niska działają niekorzystnie. Dlatego należy zadbać o właściwą wentylację i częste wietrzenie mieszkania. Warto także zmierzyć poziom wilgotności, a w przypadku nieprawidłowości posłużyć się urządzeniem, które zapewni odpowiednie nawilżenie powietrza.

ikona podziel się Przekaż dalej