Prawidłowe uszczelnianie komina krok po kroku
Zaniedbanie i wieloletni brak remontu komina może w konsekwencji doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla mieszkańców domu. Zatrucie takie najczęściej ma miejsce w przypadku nieszczelności przewodów systemów kominowych i złemu systemowi wentylacji grawitacyjnej. Na szczęście istnieją dość tanie sposoby, jak uszczelnić systemy kominowe i zapobiec takiej sytuacji. W dodatku to wcale nie trudne. Spokojnie możesz zrobić to sam!
Nie wiesz, ile będzie kosztowała budowa kominów? Sprawdź na naszym specjalnym kalkulatorze!
Z tego artykułu dowiesz się:
O czym warto pamiętać uszczelniając komin?
Przy wyborze metody uszczelniania komina należy kierować się nie tylko ceną danej metody, ale przede wszystkim trwałością i żywotnością rozwiązania. Przy wyborze metody na uszczelnianie kominów należy wziąć pod uwagę również kwestię czego dokładnie ma dotyczyć remont.
W wielu przypadkach wystarczającym będzie uszczelnienie tylko pojedynczych przewodów kominowych czy wentylacyjnych, w innych trzeba będzie uszczelnić cały komin lub gruntownie go wyremontować. Czy komin wymaga remontu tudzież gruntownego uszczelniania dowiemy się podczas kontroli kominiarskich.
Art. 62 Ustawy Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 roku nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek, kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), przynajmniej raz w roku. Obowiązkowe kontrole nie dotyczą co prawda właścicieli domów jednorodzinnych, jednak warto dla bezpieczeństwa własnego i rodziny taką kontrolę przeprowadzić. Kontrolę stanu technicznego kominów należy powierzyć osobie posiadającej kwalifikacje w rzemiośle kominiarskim.
Przewody kominowe należy również odpowiednio często czyścić. Tutaj również należy powierzyć te czynności kominiarzowi. Zasadniczo czyszczenie przewodów wentylacyjnych i spalinowych powinno się wykonywać co najmniej raz do roku. Przewody dymowe powinny być czyszczone częściej. Konieczność czyszczenia kominów została określona w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Uszczelnianie kominów
Jedną z popularniejszych metod przy braku szczelności kominów jest szlamowanie komina. Jest to forma uszczelniania przewodów kominowych polegająca na powlekaniu ich wnętrz zaprawami specjalnie modyfikowanymi, czy też masami uszczelniającymi. Zaletą szlamowania komina jest szybkość realizacji, brak uciążliwości dla mieszkańców oraz względnie niska cena.
Bardzo często do szlamowania kominów wykorzystywana jest masa SKD. Jest to masa wytrzymała na ścieranie i odporna na działanie wysokich temperatur. Masę SKD nanosi się na nieszczelne miejsca przewodów kominowych przy użyciu specjalnych urządzeń. Komin uszczelniony taką zaprawą jest gotowy do użytkowania już około 24 godziny od zakończenia prac uszczelniających. Cena szlamowania to około 150 do 300 złotych za metr bieżący. Ceny mogą się różnic w zależności od wyboru firmy i rodzaju zaprawy.
Przed przystąpieniem do szlamowania komina należy dokładnie oczyścić przewody kominowe z zanieczyszczeń a także usunąć sadzę. Najlepiej aby zanieczyszczenia zostały usunięte w sposób ręczny, sadza może zostać wypalona. Do zlokalizowania wad w przewodach kominowych służy kamera inspekcyjna, można wykryć nią ewentualne nieprawidłowości.
Kolejną metodą na uszczelnianie komina jest frezowanie. Stosuje się ją w przypadku stwierdzenia nieszczelności komina wewnątrz domu, kiedy dym przenika do pomieszczeń. Jest to także doskonałe rozwiązanie w przypadku zbyt małej średnicy komina. Frezowanie powiększa wnętrze komina i tym samym pozwala na swobodniejszy przepływ spalin. W zależności od średnicy jaką ma uzyskać komin, koszt wyniesie od 180 do 250 złotych za metr bieżący.
Sposobem na renowację czy remont komina =jest również zamontowanie wkładu kominowego. Na rynku dostępne są wkłady nierdzewne, żaroodporne oraz kwasoodporne. Zarówno dobór wkładu jak i jego późniejszy montaż powinien być wykonany przez specjalistę z tego zakresu.
Ceny przewodów kominowych rozpoczynają się kwota 1000 złotych, do czego należy doliczyć koszty montażu. W ofercie niektórych firm znajdują się przewody kominowe różnych producentów, które obejmują montaż. Taka formę remontu komina należy rozważyć gdy komin nie kwalifikuje się do żadnej innej metody i jedynym wyjściem, żeby nie trzeba było go burzyć jest założenie wkładów. Przy wyborze wkładów należy zwracać uwagę czy posiadają odpowiednie atesty i spełniają normy.
Jeśli zdecydujemy się na uszczelnianie komina lub jego remont, pamiętajmy, że materiały zastosowane do tego celu muszą spełniać specjalne kryteria i wymagania, a przede wszystkim być niepalne.
Niezależnie jaką metodę wybierzemy, po remoncie komina trzeba pamiętać o czyszczeniu go z tą samą częstotliwością co przed remontem. Prawidłowo czyszczony komin zachowa dłużej swoją sprawność i zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom budynku.