Preparaty do rozpuszczania i zmywania silikonu

Usuwanie starego silikonu – konieczność?

Podczas czyszczenia łazienki czy kuchni nie wszystkie zabrudzenia można usunąć z łatwością. Nawet dobrej jakości preparaty nie uporają się z czyszczeniem starego silikonu sanitarnego. Silikon pełni funkcję uszczelniającą wszelkie połączenie, ale niestety nie jest długotrwały. Wraz z upływem lat pojawiają się na nim czarne ślady. Silikon sanitarny po pewnym czasie może zostać pokryty pleśnią. Dlatego też warto korzystać ze specjalistycznych środków do zmywania starego silikonu sanitarnego.

Niekoniecznie trzeba za każdym razem usuwać cały silikon. Można jedynie zmyć te miejsca, które zajęte są brudem czy pleśnią. Należy jednak uważać ze zbyt agresywnym usuwaniem wszelkich silikonów, aby nie doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia sąsiadujących powierzchni. Zmywanie silikonu można zacząć od zebrania warstwy wierzchniej przy pomocy ostrego nożyka. Po takim zabiegu zostaną jednak pozostałości, dlatego należy sięgnąć po specjalistyczny preparat do usuwania silikonu.

Środek przeznaczony do zmywania silikonów sanitarnych ma bardzo dobre opinie z uwagi na jego skuteczność. Zmywacz nanosi się na pozostałości silikonu i czeka do pół godziny na jego działanie. Kolejnym etapem będzie już tylko usunięcie pozostałego silikonu. Ten sposób przy użyciu preparatu do usuwania silikonu jest niezwykle prosty i szybki.

Zastosowanie specjalnych środków i płynów do rozpuszczenia silikonu

Preparat do usuwania silikonu to nic innego jak środek na bazie rozpuszczalnika. Dostępny jest w wielu sklepach z materiałami budowlanymi. Może on jednak występować w kilku różnych wersjach. Niezależnie jednak od tego czy będzie to płyn, zmywacz czy pasta to skuteczność tego rodzaju preparatów jest bardzo wysoka. Głównym składnikiem preparatu do usuwania silikonu jest najczęściej węglowodór alifatyczny. 

Płyn czy żel do usuwania silikonu znacznie ułatwia proces czyszczenia. Jak już wyżej zostało wspomniane, cała czynność nie zajmuje więcej niż pół godziny. Co ważne, już niedługo później można nanieść nową warstwę silikonu, która będzie służyć przez kolejne lata. Czyścik do silikonu nie niszczy pobliskich powierzchni, o ile zostanie użyty zgodnie z zaleceniami producenta. Warto dodatkowo użyć taśmy malarskiej, aby okleić sąsiadujące miejsca. Większość produktów nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów, co klienci doceniają w opiniach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o silikonach uniwersalnych?

Preparat do usuwania silikonu – ceny oraz opinie

Rodzaje preparatów do czyszczenia starego silikonu

W sklepach dostępne jest wiele różnych preparatów do usuwania silikonu. Cechą ich różniącą jest nie tylko cena czy konsystencja. Warto również popatrzeć na parametry produktu tak jak w przypadku zakupu przykładowo nawilżacza powietrza na kaloryfer czy kleju do Ytonga. Cena nie zawsze powinna być najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie. W opisie produktu zapewne są informacje na temat czasu działania, substancji szkodliwych czy obecności potrzebnych przyborów.

Preparat do usuwania silikonu z płytek, a także rodzaje, skuteczne metody na usuwanie silikonu
Usuwanie silikonu z płytek krok po kroku, czyli rodzaje, skuteczność, opinie oraz ceny

Preparat do usuwania silikonu może przy przeznaczonych do różnych powierzchni. W dzisiejszych czasach w łazience nie króluje jedynie porcelana, ale także kamień, stal czy drewno. Nie zawsze wybrany preparat będzie odpowiedni do wszystkich powierzchni. Jeśli problemem jest stary silikon na prostopadłych do podłogi łączeniach, to zaleca się wybór preparatu w żelu. Środki w sprayu czy w płynie sprawdzą się jedynie na poziomych powierzchniach.

Polecane silikony i akcesoria

Przegląd oferty wybranych zmywaczy i środków do rozpuszczania silikonu

Koszt preparatu do usuwania silikonu nie jest wysoki. Jeśli jednak starego silikonu jest dość dużo, to prawdopodobnie konieczny będzie zakup kilku opakowań. Preparaty dostępne są w każdym sklepie budowlanym niczym klej do Ytonga czy nawilżacz powietrza na kaloryfer. Jak już zostało wspomniane, warto sugerować się opiniami oraz parametrami produktu, a nie jego ceną. 

Najpopularniejsi producenci środków do usuwania silikonu to firma Soudal czy Tytan. Oferują oni produkty najwyższej jakości. Czyściki, zmywacze czy płyny do usuwania starego silikonu spełnią oczekiwania każdego klienta. Firmy takie jak Soudal, Tytan czy Den Braven dbają o produkt na każdym etapie produkcji, dzięki temu staje się on bardzo skuteczny w walce ze starym silikonem sanitarnym.

Wykaz wybranych preparatów do usuwania silikonu wraz z cenami

Nazwa produktu

Przykładowa cena

Środek do usuwania silikonu Remover 80 ml Tytan

17,95 zł

Środek do usuwania silikonu Soudal Silicone Remover 100 ml

31,50 zł

Den Braven Rozpuszczalnik do silikonu 100 ml

20,00 zł

Zmywacz do usuwania silikonu Troton Remover  1 l

12,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny