Często spotykane problemy przy remontach - poradnik praktyczny

Remont mieszkania to skomplikowany i czasochłonny proces. Rozpoczyna się od ustalenia budżetu i zakresu prac. Następnie przechodzimy do realizacji planu. Nie zawsze jednak wszystkie prace uda się zakończyć w ustalonym terminie. Wpływ na to mają rozmaite komplikacje pojawiające się podczas remontu. W tym poradniku przedstawimy często spotykane problemy.

Remont mieszkania – częste problemy

Jednym z częstych problemów pojawiających się podczas remontu są pęknięcia na ścianach. Trzeba przy tym wiedzieć, że nie wszystkie rysy stanowią poważne zagrożenie. Zazwyczaj są to powierzchniowe spękania powstające na ściankach działowych. Powodują przede wszystkim naturalne naprężenia materiałów. Znacznie poważniejsze są głębokie pęknięcia na ścianach. Przechodzące przez tynk i sięgające litej ściany. Zdarzają się przypadki, że są objawem wad konstrukcyjnych budynku. W ich przypadku konieczna będzie interwencja fachowca. Obejrzy on ściany i zapozna się z wszelkimi informacjami. Na tej podstawie określi skalę problemu i sposoby poradzenia sobie z nim.

Remont mieszkania to też malowanie ścian. Wydawać by się mogło, że nie jest to skomplikowane zadanie. W rzeczywistości może być zgoła inaczej. Na problemy z malowaniem może wpływać wiele czynników. Jednym z podstawowych jest używanie nieodpowiednich narzędzi. Może być to też źle przygotowana ściana, brak podkładu czy niezastosowanie się do zaleceń producenta farby. Duże utrudnienie stanowią zawilgocone ściany. W takiej sytuacji najpierw należy pozbyć się tego problemu. W przeciwnym wypadku samo malowanie ścian skończy się katastrofą i pracę trzeba będzie zaczynać od nowa.

Gruntowny remont

Gruntowny remont mieszkanie często wiąże się ze zmianą posadzki. To zadanie może sprawić wiele problemów, nawet wykwalifikowanym pracownikom. Najpoważniejszym jest złe wykonanie wylewki. To pozbawia ją właściwych parametrów wytrzymałościowych. Jeśli więc zauważymy, że wylewka po wyschnięciu odkształciła się lub jest spękana, oznacza to kłopoty. Nie zawsze jednak trzeba ją skuwać i tworzyć na nowo. Posadzki można wzmacniać lub naprawiać, choć to wymaga ogromnej wiedzy. Nie obejdzie się, więc bez fachowców.

Dużo problemów czeka na nas ze strony samych fachowców. Szczególnie tych, których wybraliśmy biorąc pod uwagę atrakcyjne ceny. Mogą wykonywać swoje zadania niechlujnie, nieprawidłowo lub nie tak jak to ustaliliśmy wcześniej. Zdarzają się też sytuacje, że firma remontowa mocno przekroczyła termin zakończenia prac. Przykładów można podawać jeszcze wiele. Na szczęście jest pewien sposób by zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami. Wystarczy sporządzić szczegółową umowę, w której zawrzemy zakres prac, termin zakończenia i zobowiązania ciążące na wykonawcy.