Produkcja rur - czy to się opłaca? Zastosowanie regranulatu
Wraz z rozwojem cywilizacji możemy cieszyć się jej niesamowitymi osiągnięciami, które ułatwiają nam codzienne życie. Dzięki szczelnym oknom nie odczuwamy chłody w zimowe noce, o czym nasi dziadkowie mogli co najwyżej pomarzyć. Posiadamy karty płatnicze, które mogą zawierać w sobie teoretycznie nieskończone środki pieniężne, a także zabezpieczenia, które uchronią nas przed zamachem na nasze aktywa. Zrezygnowaliśmy z użytkowania studni na rzecz wody z rurociągów i tej butelkowanej z marketów. Jak widzisz większość z odkryć i wynalazków, które powyżej wymieniliśmy, ma pośredni lub bezpośredni związek z użytkowaniem oraz przetwórstwem plastiku.
Tworzywo sztuczne, które pozostaje przez nas wykorzystane, zaśmieca planetę, zamieszkiwaną kiedyś przez naszych przodków, dziś przez nas, a w przyszłości przez nasze dzieci i wnuki. Dlatego też tak ważne, aby mieć na uwadze nie tylko eksploatację plastiku, ale także jego recykling, czyli ponowne wprowadzenie do użycia. W poniższym artykule przyjrzymy się produkcji rur PVC z wykorzystaniem regranulatu. Szukasz dostawcy regranulatu? Sprawdź artykuł: https://budujemysami.pl/regranulat-ldpe-zastosowanie-rodzaje-gdzie-kupic/
Czym jest PVC — gdzie się go wykorzystuje?
Polichlorek winylu to związek, który w skrócie nazywamy PWC jeśli używamy skrótu spolszczonego lub PVC jeżeli chcemy go nazwać skrótem międzynarodowym. Co ciekawe do mowy potocznej nie wiadomo skąd wdarł się skrót PCV, który jest błędny zarówno w naszym ojczystym języku, jak i w każdym innym. Jednak pytając o „rurkę pecefau” dostaniemy najprawdopodobniej złączkę PVC, ponieważ jest to określenie na tyle powszechne, że stosowane nawet częściej niż poprawny skrót.
PVC dzięki swojej strukturze chemicznej jest bardzo praktycznym materiałem, który jest niewrażliwy na warunki atmosferyczne i korozję, a także wykazuje odporność na większość kwasów i zasad. Do jego zalet możemy zaliczyć łatwość w obróbce cieplnej i mechanicznej oraz dobry współczynnik izolacji.
Przez wzgląd wszystkie wymienione wyżej cechy z polichlorkiem winylu spotkamy się w naszych oknach, drzwiach, rurach odpływowych oraz wykładzinach. Oprócz wykorzystania w przemyśle budowlanym PVC znalazł też zastosowanie w medycynie jako materiał służący do produkcji strzykawek i niektórych aparatów medycznych.
Czy produkcja rur PVC musi wiązać się z tworzeniem zabójczego dla naszej planety plastiku?
Polichlorek winylu to związek pozyskiwany syntetycznie, to znaczy jest to związek pierwiastków, który nie występuje w naturalnym środowisku na Ziemi. Jednakże możemy go pozyskiwać w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.
W ramach dbania o ekologię i ochronę środowiska powstaje coraz więcej firm i przedsiębiorstw parających się ponownym użyciem już raz wykorzystanego plastiku. Jedną z metod walki o naszą planetę jest zastosowanie regranulatu do produkcji nowych rur.
Regranulat to tworzywo sztuczne, tak więc plastik wszelaki, poddany zmieleniu, a następnie ponownej granulacji. W ten sposób możemy otrzymać nowy komponent z wcześniej wykorzystanych rur, złączek, okiennic czy wykładzin. Z otrzymanego regranulatu możemy stworzyć na nowo wyżej wymienione elementy lub też zupełnie inne przeznaczone do odmiennych zadań jak np. Worki i kubły na śmieci, jednorazowe reklamówki czy też kanistry na benzynę.
artykuł sponsorowany