Profesjonalne mycie elewacji – czym i jak czyścić budynki?
Mycie elewacji i regularne dbanie o jej czystość to podstawa, jeśli chcemy zachować estetyczny wygląd naszej nieruchomości. Zewnętrzne ściany budynków, zwłaszcza te wystawione na działanie wilgoci, łatwo pokrywają się brudem i zielonkawym nalotem. Możemy sprawnie usunąć takie zanieczyszczenia, stosując odpowiednie metody czyszczenia i środki myjące Kärcher.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zanim weźmiemy się za czyszczenie elewacji, musimy określić rodzaj powierzchni, z jakiej została ona wykonana. To od niej zależy dobór odpowiednich metod i środków. Inaczej będziemy myć elewację z kamienia, a inaczej drewnianą czy pokrytą tynkiem. Na szczęście na rynku znajdziemy rozwiązania dostosowane do każdej elewacji, dzięki którym unikniemy jej uszkodzenia.
Przygotowaliśmy praktyczny poradnik na podstawie wskazówek marki Kärcher, która specjalizuje się w produktach ułatwiających porządki oraz dostarcza urządzenia i środki, którymi możemy umyć elewację, taras, podjazd, bramę, a nawet okna. Dzisiaj skupimy się na właściwym myciu elewacji.
>> Zobacz pełny poradnik Profesjonalne mycie elewacji wg Kärcher: Jak i czym myć?
Czyszczenie elewacji wykonanej z kamienia
Kamień naturalny i sztuczny są szczególnie podatne na działanie kwasów i substancji kwasopodobnych. Z reguły do czyszczenia elewacji wystarczy woda lub para wodna pod dużym ciśnieniem, na przykład generowana przez urządzenie wysokociśnieniowe HD 5/11 P Kärcher, które jest niezwykle mobilne, uniwersalne i wygodne w zastosowaniu. Można go użyć również do czyszczenia ścian oraz podłóg i mycia samochodów.
W przypadku powierzchni kamiennych wrażliwych na kwasy należy stosować neutralny bądź zasadowy środek do czyszczenia elewacji. Świetnie się tu sprawdzi środek RM 623, 5L, który z powodzeniem usuwa zabrudzenia olejowe, sadzę, pył i zabrudzenia emisyjne. Dzięki formule ochronnej pomaga utrzymać elewację w czystości przez dłuższy czas.
Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem prac upewnić się co do porowatości materiału, ponieważ chłonna powierzchnia będzie wymagać rozcieńczenia preparatu do mycia elewacji.
Czyszczenie elewacji pokrytej tynkiem
Do mycia elewacji tynkowej polecana jest gorąca woda pod ciśnieniem, najlepiej w połączeniu z parą wodną. Metoda łączona jest skuteczna, powierzchnia szybko wysycha, a czyszczenie nie uszkadza tynku ani nie rozpuszcza farby, pod warunkiem, że za długo nie pracujemy w jednym miejscu i czyścimy elewację od góry do dołu, aby nie powstały zacieki.
Do pracy zalecamy użyć myjki ciśnieniowej do mycia elewacji z zamocowaną dyszą płaskostrumieniową, która jest dostępna dla myjek Kärcher serii HD/HDS, w tym dla profesjonalnego urządzenia wysokociśnieniowego HD 5/11 P Plus. Dzięki takiej dyszy łączona metoda czyszczenia jest jeszcze bardziej skuteczna i pomaga usunąć trudne zabrudzenia, a do tego chroni powierzchnię, ponieważ dysza wytwarza szeroki strumień o ostrej krawędzi, a samo ciśnienie nie jest zbyt wysokie.
W razie potrzeby, na przykład do usunięcia olejów, można użyć neutralnego środka czyszczącego do elewacji. Przy powłokach wykończeniowych sprawdzi się natomiast lekko zasadowy preparat.
Czyszczenie elewacji drewnianej
Drewno nadal jest dość częstym materiałem stosowanym do elewacji, ale jest też materiałem szczególnie wymagającym. Na nieimpregnowanym drewnie szybko widać negatywny wpływ czynników środowiskowych. Natomiast drewno impregnowane jest wprawdzie chronione przed wietrzeniem, ale powłoka musi być regularnie odnawiana.
Czyszczenie elewacji z drewna nieimpregnowanego urządzeniem wysokociśnieniowym z podgrzewaniem wody przyniesie znakomite rezultaty. Bardziej wrażliwe gatunki drewna, jak modrzew czy świerk, wymagają niskiego ciśnienia 50 barów, a przy jednolitych elewacjach z twardego drewna sprawdzi się ciśnienie 100 barów i temperatura pomiędzy 60 a 80 stopni Celsjusza.
Jeżeli borykamy się z trudnymi zabrudzeniami, do elewacji z drewna zaleca się użyć neutralny środek czyszczący, jak np. RM 43 Żel do czyszczenia fasad Kärcher, który jest uniwersalnym preparatem polecanym też do podłoża z: kamienia, tynku dekoracyjnego, tworzywa sztucznego, szkła i aluminium.
Zanim rozpoczniemy czyszczenie, upewnijmy się, że elewacja jest uszczelniona. Ponadto prace najlepiej wykonać przy ładnej pogodzie, unikając okresu deszczowego oraz mrozów, aby drewno miało warunki do schnięcia.
Czyszczenie elewacji metalowej
Aluminium jest materiałem wytrzymałym, jednak jego powierzchnia jest wrażliwa na działanie substancji chemicznych, w tym kwasów i ługów. Dlatego należy unikać silnej chemii do mycia elewacji, a przed rozpoczęciem każdej pracy należy wykonać test na wydzielonym i niewidocznym obszarze roboczym. Ponadto elewacja powlekana lub malowana wymaga usunięcia białych plam widocznych na powierzchni, które są wypłukanymi pigmentami (to tzw. kredowanie).
Do mycia elewacji metalowej należy używać tylko neutralnych preparatów czyszczących. Możemy stosować dodatki do szlifowania, dzięki czemu poprawimy wygląd elewacji. Czyszczenie elewacji możemy wykonać ręcznie lub z pomocą urządzeń polerskich. Jeżeli decydujemy się na technologię wysokociśnieniową, użyjmy sztywnych lub obrotowych szczotek z naturalnego włosia lub poliamidu.
Zobacz, jak zadbać o elewację z profesjonalnymi urządzeniami Kärcher, które możesz rozbudować o akcesoria dopasowane pod swoje potrzeby:
Czyszczenie graffiti i uporczywych zabrudzeń elewacji
Jeżeli na elewacji, mimo zastosowanych silnych środków myjących oraz czyszczenia przy pomocy urządzenia wysokociśnieniowego z podgrzewaniem wody, pozostały trudno usuwalne zanieczyszczenia, jak graffiti, warto rozważyć technologię czyszczenia suchym lodem lub z wykorzystaniem granulatu. Te metody zalecane są zwłaszcza w przypadku elewacji, które nie mogą być nadmiernie moczone oraz budynków zabytkowych.
Do czyszczenia metodą strumieniową z wykorzystaniem suchego lodu stosuje się urządzenia typu Ice Blaster. Metoda jest bardzo skuteczna, a zarazem delikatna, ponieważ pomaga usunąć olej, smar, kleje lub środki wiążące, a także farby z powierzchni metalowych, bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń. Jej zaletą jest także ekologiczność, ponieważ podczas czyszczenia nie stosuje się żadnych chemikaliów ani rozpuszczalników – tym samym podczas obsługi Ice Blaster nie jesteśmy narażeni na kontakt z niebezpiecznymi substancjami.
Profesjonalne preparaty do czyszczenia elewacji
Profesjonalne środki czyszczące są odpowiedzią na pytanie, czym umyć elewację, kiedy jest ona mocno zabrudzona. Ich zadaniem jest wzmocnienie działania czyszczącego urządzenia wysokociśnieniowego. Pamiętajmy, że już sama myjka ciśnieniowa jest bardzo prostym i skutecznym sposobem na czyszczenie elewacji i dzięki niej usuniemy proste zabrudzenia. Możemy jednak uzyskać lepsze rezultaty, wybierając odpowiedni preparat, szczególnie jeśli nasza elewacja ma białe wykwity lub pokryła się zielonym nalotem.
Płyn do mycia elewacji powinien być dobrany do specyfikacji podłoża. Środki do mycia elewacji z tynku różnią się od tych do elewacji z kamienia zarówno składem, jak i profilem działania. Jedne skutecznie usuną osad z glonów, inne uporają się z białymi wykwitami, a jeszcze inne będą na tyle silną chemią czyszczącą, że mogą uporać się nawet graffiti.
Który preparat zatem wybrać? Marka Kärcher kojarzona jest głównie z urządzeniami ciśnieniowymi, które są uniwersalne i nadają się do czyszczenia domu, ogrodu czy garażu. W jej ofercie znajdziemy jednak też preparaty do czyszczenia elewacji: te uniwersalne i te o konkretnym przeznaczeniu. Dostępne są zarówno gotowe płyny, np. RM 55 ASF uniwersalny środek czyszczący, jak i wydajne środki do rozcieńczania, np. RM 55 ASF koncentrat, co jest niewątpliwie atutem pod względem ekonomicznym. Niektóre mogą być stosowane również do posadzek, z których usuwają mech czy zaschnięte błoto.
Co istotne, środki do mycia elewacji Kärcher mają specjalnie opracowane formuły, w których znajdziemy nie tylko środki powierzchniowo czynne (zgodne z OECD), ale też ochronne, pomagające utrzymać elewacje w czystości przez dłuższy czas i chronić je przed warunkami atmosferycznymi.
Pamiętajmy, że tylko środki czyszczące dobrze dobrane pod kątem pH oraz właściwości w połączeniu z wysokociśnieniową metodą mycia elewacji to gwarancja nienaruszonej powierzchni, która dłużej będzie cieszyć oko czystością i estetycznym wyglądem.
artykuł sponsorowany