Profile stalowe - rodzaje. Do czego służą profile stalowe?
Płyty g-k mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Profile stalowe z kolei są wykorzystywane do zbudowania stelaża, który będzie stanowić szkielet całej konstrukcji jeszcze w systemie tzw. suchej zabudowy. W sklepach można znaleźć profile, które różni grubość ścianki, długość a także kształt i przeznaczenie. Przy ich pomocy można wykonać ścianki działowe, podwieszany sufit, wyspę czy wnękę w ścianie - a więc wszystko, co ma zastosowanie w budownictwie.
Profile stalowe, bardzo często nazywane kształtownikami, najczęściej są prostokątne. Są długie i mają stały przekrój poprzeczny. Jakie wyróżniamy rodzaje profili? Czym się charakteryzują? Do czego się ich używa i jak się je montuje?
Rodzaje profili stalowych
Profile są wykonywane z ogniw ocynkowanych profili stalowych. Materiał ten ma posłużyć przede wszystkim za stelaż, który będzie stanowił szkielet konstrukcji wykonanej przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych.
Podczas wyboru właściwego rodzaju profili warto zastanowić się, co chcemy wykonać oraz jakiego rezultatu oczekujemy. Hurtownie profili stalowych, na przykład Stal Impex, posiadają w swojej ofercie rury stalowe oraz profile w różnych wariantach. Warto zatem dokładnie zapoznać się z ofertą producenta, aby dobrze dopasować materiał do swoich potrzeb.
Stelaże pod płyty g-k mają różne formy i są wykonywane z różnych profili, które mogą różnić się przekrojem, wysokością, długością czy grubością. Wyróżniamy:
- sufitowe i poddaszowe profile CD, które używane są do montażu sufitów podwieszanych lub podtrzymania grubej warstwy izolacji termicznej,
- przyścienne profile UA, służące przede wszystkim do usztywnienia ścian instalacyjnych, ościeżnic drzwi lub wysokich ścianek działowych,
- poziome profile UW, stosowane najczęściej do tworzenia ścianek działowych,
- pionowe profile CW do wznoszenia ścianek działowych a także umożliwiające wykonanie suchej zabudowy we wnętrzu ściany.
Cechy profili stalowych:
- nowoczesne profile stalowe to materiał bardzo trwały a przy tym lekki,
- są bardzo estetyczne,
- posiadają wysokie parametry akustyczne, dzięki czemu dobrze sprawdzają się jako izolator niechcianych odgłosów,
- są sztywne, co zapewnia stabilność całej konstrukcji,
- to materiał bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne,
- świetnie sprawdzają się jako izolacja termiczna,
Przy zakupie profili powinniśmy pamiętać o tym, aby wszystkie profile kupić od tego samego producenta. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że każdy z nich będzie pasował do całości konstrukcji, co umożliwi bezpieczną, szybką oraz sprawną pracę.
Czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest także kategoria korozyjności, którą posiadają wszystkie gatunki profili. Symbol C1 oznacza niewielką korozyjność, natomiast C5 bardzo dużą korozyjność.
Jak wybrać profil stalowy?
Wybór profili na rynku jest bardzo duży, w związku z czym zamówienie odpowiedniego rodzaju może nam przysporzyć odrobinę problemów. Oferta na stronie internetowej hurtowni będzie zawierać produkty o różnej jakości, cenie czy długości. Ta ostatnia zazwyczaj wynosi od 2,5 do 6,5 metra i jest uzależniona przede wszystkim od przeznaczenia danego rodzaju profilu.
Istotną cechą profili są: ich duża sztywność, izolacja termiczna, duża odporność na uderzenia, a także dobre parametry akustyczne. Profile stalowe mają gwarantować całkowite bezpieczeństwo tworzonej zabudowy przy zachowaniu prostego sposobu montażu.
Zastosowanie
Profile stalowe najczęściej służą jako stelaż, który jest wykorzystywany podczas umacniania oraz łączenia elementów suchej zabudowy. To właśnie one tworzą szkielet dla sufitów powieszanych, ścian działowych, ciężkich czy lekkich stropów. Posłużą nam do wzmocnienia konstrukcji okien, bram lub drzwi. Warianty zamknięte z otworami, które nie zapewniają odpowiedniej wentylacji, są wykorzystywane do prowadzenia prac klimatyzacyjnych, wodnokanalizacyjnych czy elektrycznych. Nowoczesne profile stalowe umożliwiają również montowanie instalacji elektrycznych lub tworzenie zabudowy o łukowym kształcie. Dzięki nim stworzymy konstrukcję podłogową oraz zainstalujemy na poddaszu podwieszany sufit o dowolnym kształcie. Równie chętnie używane są jako materiał do produkcji nowoczesnych ogrodzeń oraz balustrad.
Profile stalowe – jak przebiega montaż?
Aby konstrukcja wykonana z płyt gipsowo-kartonowych była bezpieczna i funkcjonalna, trzeba ją odpowiednio ustabilizować przy pomocy profili. W związku z różnymi miejscami przeznaczenia i sposobami montażu, stelaże pod płytami mogą przyjąć różne kształty oraz formy. Przed rozpoczęciem montażu ścian powinniśmy dokładnie wyznaczyć linie ich przebiegu oraz dopasować odpowiednią grubość.
W kolejnym etapie możemy przystąpić do przymocowania profili do podłogi, ściany oraz sufitu. Jeśli chcemy poprawić izolację akustyczną w naszym domu, przed zamocowaniem powinniśmy określić profile specjalną taśmą, a następnie przytwierdzić całość do podłoża przy pomocy kołków do szybkiego montażu.
artykuł sponsorowany