Program Czyste Powietrze wznowiony. Czy wiesz, jak skutecznie przeprowadzić termomodernizację domu w 2025 roku?

Program Czyste Powietrze przeszedł istotne zmiany. Reforma miała na celu przede wszystkim większe wsparcie dla osób o niższych dochodach oraz uproszczenie skomplikowanej procedury aplikacyjnej. Pozwoli to na zwiększenie dostępności dotacji, jak i poprawienie efektywności wykorzystania publicznych środków. Nabór do nowej edycji programu ruszył 31 marca 2025 roku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najistotniejszą zmianą w nowej edycji programu jest wprowadzenie wyższych progów dochodowych, które pozwolą szerszej grupie Polaków skorzystać z większych dotacji. W ramach programu wsparcie finansowe będzie uzależnione nie tylko od dochodów wnioskodawcy, ale także od osiągniętego standardu energetycznego budynku. Dodatkowo, zmniejszenie formalności, w tym wprowadzenie bezpłatnej pomocy operatorów programu, ma uczynić cały proces znacznie łatwiejszym i bardziej dostępnym dla obywateli.
Wśród nowości znajdziemy również wprowadzenie limitów na wysokość dotacji przyznawanych na poszczególne elementy termomodernizacji, takie jak ocieplenie budynku. Dzięki temu środki publiczne będą wykorzystywane w sposób bardziej racjonalny, a beneficjenci otrzymają wsparcie, które realnie wpłynie na poprawę efektywności energetycznej ich domów.
Nowa odsłona Czystego Powietrza wprowadza również zmiany w zakresie obowiązków związanych z realizacją inwestycji. Od teraz obligatoryjne jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku przed rozpoczęciem prac oraz uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej po ich zakończeniu. Co ważne, koszt tych procedur do 1600 złotych będzie również zwracany w ramach tego programu.
Czyste Powietrze to nie tylko sposób na walkę ze smogiem, ale i znaczącą poprawę jakości życia Polaków. Zwiększenie dostępności środków, uproszczenie procedur oraz bardziej sprawiedliwy system dofinansowań to krok ku realizacji tego ambitnego celu. Warto śledzić te zmiany, aby w pełni skorzystać z dostępnych możliwości wsparcia w ramach nowego programu, szczegóły znajdują się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/startuje-nowe-czyste-powietrze--wiecej-wsparcia-prostsze-zasady.\

Termomodernizacja kluczem do poprawy efektywności energetycznej
Zgodnie z informacjami zawartymi w Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków przyjętej w 2022 roku, Polska posiada około 14,2 miliona obiektów budowlanych, w tym aż 5,5 miliona domów jednorodzinnych. Domy te w większości odbiegają od obowiązujących standardów energetycznych, ponieważ wiele z nich było wzniesionych w okresie przedwojennym lub powojennym, czyli zanim weszły w życie nowe przepisy budowlane uwzględniające takie kwestie, jak choćby izolacyjność termiczna.
Brak odpowiedniego zaizolowania koperty budynku, przestarzałe okna i niewydajne systemy ogrzewania przyczyniają się do niebagatelnych strat ciepła, co skutkuje dużym zużyciem energii, emisją ogromnej ilości zanieczyszczeń i zwiększeniem kosztów utrzymania. Resort rozwoju i technologii szacuje, że w celu podniesienia standardu energetycznego, konieczna jest termomodernizacja około 160 tysięcy budynków wielorodzinnych oraz blisko 4 milionów domów jednorodzinnych.
– Nawet 70% energii przeznaczamy na ogrzewanie domów. Niestety, jeśli budynek nie jest odpowiednio zaizolowany, sporo z niej tracimy – tłumaczy Henryk Kwapisz, Dyrektor ds. Relacji Instytucjonalnych Grupy Saint-Gobain w Polsce.
Badania pozbawiają złudzeń: ok. 30% ciepła ucieka przez złej jakości dach, kolejne 20-30% przez nieocieplone ściany, a 25% lub więcej przez przestarzałe okna, w tym szyby.
Termomodernizacja, czyli proces modernizacji budynków w celu maksymalnego ograniczenia strat ciepła na ogrzewanie, jest kluczem do zmiany tego stanu rzeczy oraz źródłem dodatkowych benefitów: od indywidualnego komfortu, przez oszczędności na rachunkach, po korzyści dla środowiska w ujęciu globalnym.

Eksperci Saint-Gobain o termomodernizacji: zadbajmy o dom kompleksowo
Wyzwanie w zakresie termomodernizacji, przed którym staje dziś nasz kraj, jest ogromne. Realizacja tego celu wymaga znacznych nakładów finansowych, ale i świadomości oraz zaangażowania zarówno ze strony władz, jak również samych właścicieli budynków.
Rozumiejąc te wyzwania, Saint-Gobain Solutions, organizacja przynależąca do Grupy Saint-Gobain w Polsce, która oferuje kompleksowe rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa, w 2024 roku stworzyła „Termokompendium” – darmowy, interaktywny przewodnik online, który wyjaśnia, jak skutecznie przeprowadzić termomodernizację. W tym roku wiedza ta została rozbudowana o nowe propozycje i aktualne estymacje.
– W skutecznej termomodernizacji liczy się holistyczne podejście – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions Polska. – Naszym celem jest przeprowadzenie czytelnika krok po kroku przez ten niełatwy proces oraz zwrócenie uwagi na aspekty związane z kolejnością dokonywanych prac, która ma znaczący wpływ na końcowy rezultat inwestycji.
Zatem od czego zacząć?
- Po przeprowadzeniu audytu energetycznego pierwszym krokiem powinna być wymiana stolarki okienno-drzwiowej,
- Następnym termoizolacja przegród zewnętrznych: dachu i stropów, ścian zewnętrznych oraz podłóg,
- Dopiero w dalszej kolejności prace powinny obejmować optymalizację istniejących instalacji rozprowadzających ciepło wewnątrz budynku,
- Ostatnim krokiem być wymiana źródła ciepła na bardziej efektywne.
Tylko w ten sposób termomodernizacja się opłaci i w nieodległym czasie przyniesie rekompensatę inwestorom.
Dzięki „Termokompendium” właściciele domów mogą nie tylko lepiej zrozumieć korzyści płynące z termomodernizacji, poznać jej etapy czy dostępne technologie pozwalające na skuteczną realizację tej inwestycji, ale również bliżej zaznajomić się z rządowymi programami finansowania, m.in. Czyste Powietrze, STOP SMOG 2.0 czy Ciepłe Mieszkanie.
– W „Termokompendium” eksperci marek Saint-Gobain podkreślają również odpowiedni dobór materiałów budowlanych i systemów dających gwarancję najwyższej efektywności prac i długoletniego spokoju inwestorów – dodaje Mateusz Mazur, Inżynier Rozwoju i Doradztwa Technicznego Saint-Gobain Construction Products Polska. – Rekomendowane produkty pochodzą z szerokiej oferty marek Isover, Rigips, Weber, Leca, Glassolutions, Swisspacer oraz Chryso. Polecamy uwadze także naszą autorską usługę Odnowa Okna, dostępną obecnie na terenie Śląska i Małopolski, która pozwala poprawić bilans energetyczny okien poprzez wymianę jedynie pakietów szybowych na energooszczędne, bez konieczności instalacji nowej stolarki.
Teoria teorią, ale w „Termokompendium” nie brakuje też praktycznych przykładów „z życia wziętych”.
– Chcąc rozwiać wątpliwości właścicieli domów, co do skuteczności termomodernizacji z wykorzystaniem produktów marek Saint-Gobain, zilustrowaliśmy, w jaki sposób tego typu inwestycja wpływa na wydatki, oszczędność ciepła oraz emisję zanieczyszczeń w dwóch najpopularniejszych wariantach polskich budynków jednorodzinnych – domu typu kostka oraz typu stodoła. Tym samym wydawnictwo uwzględnia nie tylko perspektywę użytkownika końcowego, ale także szerszy kontekst ekonomiczny i środowiskowy – wyjaśnia Henryk Kwapisz.
Edycja na 2025 rok jest dostępna w sieci i można ją pobrać za darmo ze strony internetowej: www.saint-gobain.pl/solutions/termokompendium