Projekt domu energooszczędnego - na co zwrócić uwagę?

Budownictwo energooszczędne staje się obecnie nie tyle przejawem dbałości o stan środowisko naturalnego czy o wysokość przyszłych wydatków na ogrzewanie, co obowiązkiem wynikającym z przepisów.

Ocena: 4,7/5 (głosów 7)

Domy energooszczędne

Zmiany dotyczące budownictwa jednorodzinnego są systematycznie wprowadzane począwszy od 2014 roku, kiedy to dla nowo budowanych domów zaczął obowiązywać współczynnik przenikania ciepła 0,25 W/(m2K). Kolejne regulacje zostaną wprowadzone w 2017, a następne w 2021 roku, gdy wymagana wartość współczynnika przenikania ciepła wyniesie 0,20 W/(m2K). Nowo budowane domy mają być w efekcie lepiej zaizolowane, a co za tym idzie – mają wymagać mniejszych nakładów na ogrzewanie. Cieplejsze ściany, okna, drzwi i okna to jednak nie wszystko. Nowe domy powinny też spełniać warunek maksymalnej dopuszczalnej wartości wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną (czyli pochodzącą z surowców nieodnawialnych – np. węgla). Wskaźnik ten (EP) kompleksowo opisuje budynek pod względem energetycznym i środowiskowym. Na jego wartość wpływa m.in. sprawność systemów grzewczych i rodzaj paliw stosowanych do ogrzewania.

Zmieniające się przepisy warto wziąć pod uwagę, planując budowę domu. Nie zaszkodzi  przy tym zastosować bardziej energooszczędne rozwiązania i dostosować budynek do przepisów, które zaczną obowiązywać w niedalekiej przyszłości. Na co należy zwrócić uwagę, oprócz parametrów przegród zewnętrznych i sposobu ogrzewania? – Na pewno istotny jest kształt budynku. Im prostsza i bardziej zwarta bryła, tym korzystniej. Tym łatwiej wyeliminować ryzyko pojawienia się mostków termicznych, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. W projekcie domu energooszczędnego najlepiej więc, aby było jak najmniej załamań, czyli wszelkich wykuszy, lukarn, a także balkonów. W przypadku tych ostatnich poleca się konstrukcje samonośne – radzi architekt z pracowni projektowej Tooba.pl. Mostki cieplne powstają zazwyczaj w wyniku wadliwego wykonawstwa lub zbyt cienkiej izolacji termicznej. Im bardziej skomplikowana bryła budynku, tym większe prawdopodobieństwo, że takie miejsca jednak powstaną. Dach domu też powinien być prosty – dwuspadowy, o łagodnym kącie nachylenia połaci. Wrażliwymi miejscami, przy których mogą powstawać mostki cieplne, są również okolice okien oraz wprowadzenia przyłączy. Jedne i drugie powinny zostać dobrze uszczelnione. W domach energooszczędnych, realizowanych przy udziale dofinansowania z programu NFOŚiGW, zaleca się nawet montaż specjalnych puszek na gniazda i łączniki. Ponadto stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a nie naturalną.

Dla osiągnięcia oczekiwanych efektów niezmiernie istotny jest również sposób usytuowania domu względem stron świata i związane z tym odpowiednie rozmieszczenie okien. Aby maksymalnie wykorzystać darmowe ogrzewania słoneczne i zminimalizować straty ciepła, największe przeszklenia planuje się od strony południowej, po przeciwnej stronie umieszcza się natomiast jedynie niewielkie okienka. 

, aktualizacja 6 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij