Projekt domu parterowego - 10 rzeczy do sprawdzenia przed zakupem

Większość inwestorów jest już zdecydowana na budowę domu parterowego. Jednak przy wyborze idealnego projektu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych detali. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się komfortowym i nowoczesnym domem.

Jeśli interesuje cię budowa domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Ocena: 4,5/5 (głosów 12)

Projekt domu

Projekt domu parterowego od strony technicznej

1. Projekty domów parterowych a wielkość działki

Projekty domów parterowych w porównaniu do projektów domów z poddaszem, wyróżniają się zwykle większą powierzchnią zabudowy. Dlatego należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy posiadana lub dopiero upatrzona działka budowlana spełni wymogi pod tego typu budownictwo.

Domy parterowe muszą spełniać warunki ustanowione przez Prawo Budowlane, jak i również Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W pierwszym przypadku brane pod uwagę są wymiary działki, dokładna powierzchnia zabudowy, a także warunki zabudowy. Ponieważ Urząd Gminy może mieć konkretne wytyczne co do naszej działki budowlanej.

Natomiast Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa, ile wyniesie maksymalna powierzchnia zabudowy konkretnej działki, a także czy możemy pozwolić sobie w ogóle na dom parterowy. Ponieważ według wytycznych określana jest wysokość budynku, ilość kondygnacji, bryła domu, a także kąt nachylenia dachu.

2. Projekty domów jednorodzinnych a sąsiedztwo

Projekt domu parterowego w ostatnim czasie dostępny jest coraz częściej w nowoczesnym wymiarze. Styl kanadyjski w danej chwili zalicza się już do tradycyjnych. Natomiast zdecydowanie chętniej inwestorzy wybierają kwadratowe bryły z dużą ilością przeszkleń. Jednak zanim wybierzemy nowoczesne domy, w których z każdego pomieszczenia możemy udać się do ogrodu, wcześniej powinniśmy sprawdzić, w jakim sąsiedztwie będziemy mieszkać. Spokojna okolica nie przyczyni się do żadnych obaw o swoje bezpieczeństwo. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom w okolicy, w której panuje hałas, duży ruch oraz nieciekawe towarzystwo, to nowoczesne projekty mogą okazać się dla nas bardziej uciążliwe. Szczególnie jeżeli wokół mamy do czynienia z wysoką zabudową. Wtedy sąsiedzi bez trudu mogą z wyższych kondygnacji swoich domów obserwować co się dzieje na terenie naszej posesji.

3. Dom tani w budowie

Decydując się na budynek mieszkaniowy występujący w parterze, na pewno chcemy się dowiedzieć, czy to będzie dom tani w budowie. Wydaje się, że w przypadku domu piętrowego nakłady materiałów są znacznie większe. Jednak z drugiej strony wszystko będzie zależeć od tego, jaka ma występować powierzchnia zabudowy, a także jaki kąt nachylenia dachu nas interesuje. Przy bardzo dużych powierzchniach, skomplikowanym dachu oraz sporym kącie nachylenia połaci dachowej koszt budowy domu może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Tym bardziej, jeżeli zdecydujemy się na dachówkę ceramiczną, której koszt jest często kilkukrotnie wyższy od blachodachówki.

Oczywiście dom tani w budowie może okazać się dopiero po przeliczeniu inwestycji w systemie gospodarczym. Zamieniając część materiałów budowlanych na dużo tańsze, również ostateczna cena budowy powinna zostać obniżona. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, czy dom tani w budowie jest równoznaczny zawsze z projektem domu parterowego.

4. Projekt domu parterowego a powierzchnia użytkowa

Średnia powierzchnia użytkowa domu parterowego waha się od 80 do 320 metrów kwadratowych. Jednak najczęściej decydujemy się na projekty domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej w przedziale od 120 do 220 metrów kwadratowych. Zdecydowanie niższy odsetek projektów, zajmują domy parterowe o powierzchni ponad 250 metrów kwadratowych. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim bardzo wysokie koszty budowy, jak i również konieczność posiadania bardzo dużej działki budowlanej.

Projekt domu parterowego - codzienne użytkowanie

5. Projekt domu parterowego - domy z kotłownią

Budując dom jednorodzinny, zwykle decydujemy się na samodzielne ogrzewanie budynku. Do wyboru mamy wygodne ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Jednak ze względu na dość wysokie koszty ogrzewania przy pomocy tych paliw. Dlatego częściej decydujemy się na ogrzewanie paliwami stałymi, to jednocześnie należy zorganizować miejsce na zainstalowanie kotła oraz przechowywanie węgla, drewna, pelletu lub ekogroszku. Dobrze, by projekt domu z kotłownią uwzględnił nie tylko jej wystarczającą powierzchnię, by móc swobodnie przechowywać w niej opał. Powinniśmy wspomnieć również o usytuowaniu kotłowni w takim miejscu, by nie było problemu z przenoszeniem paliwa stałego. Dodatkowym atutem jest umiejscowienie kotłowni blisko centralnej części całego domu. W ten sposób skracamy czas dotarcia ciepłej wody użytkowej do konkretnych pomieszczeń. Sprawdź także, ile kosztuje budowa domu parterowego.

6. Projekty domów parterowych z piwnicą

Projekt domu parterowego bardzo często wyposażony jest w piwnicę. Jednak przed przystąpieniem do inwestycji warto rozważyć wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. Jedną z przyczyn, dla których rezygnujemy z podpiwniczenia, są dużo wyższe koszty. Jednak zwykle w zamian możemy zyskać wiele innych korzyści. Na przykład domy parterowe z piwnicą idealnie sprawdzą się na wąską działkę. Czyli na takich gruntach, na których nie mamy zbyt dużego pola manewru w budowie. W ten sposób zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową, przeznaczoną na pomieszczenia gospodarcze.

Projekty domów parterowych z podpiwniczeniem zyskują naturalną izolację. Trzeba jednak zastosować odpowiednie zabezpieczenia, szczególnie jeżeli budujemy się na terenie narażonym na wysokie wody gruntowe. Musimy wtedy zastosować folię lub innego rodzaju izolację, które zabezpieczą piwnicę przed zalaniem.

Projekt domu z piwnicą, często można przeobrazić w garaż. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe rozwiązanie dla naszego samochodu. Oczywiście należy uwzględnić odpowiednią wysokość garażu lub dodatkowe podwyższenie pierwszej kondygnacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jednak domy parterowe z garażem znajdującym się w piwnicy niesie ze sobą wiele zalet. Średni koszt wykonania podpiwniczenia w stanie surowym, w zależności od metrażu może wynieść od 50 tys. do 100 tys. złotych.

7. Projekt domu parterowego z garażem

Projekty domów jednorodzinnych z garażem są wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą parkować pod gołym niebem. Jednak w przypadku domów parterowych nie zawsze możemy liczyć na zawarcie dodatkowego pomieszczenia w projekcie.

Przede wszystkim możliwość budowy garażu będzie uzależnione od tego, jaki metraż zabudowy domu nas interesuje, a także jaką działką budowlaną dysponujemy. Na wąską działkę, posiadającą spore ograniczenia w metrażu, usytuowanie garażu w domu może być kłopotliwe. Należy wspomnieć również o dużo wyższych kosztach budowy budynku jednorodzinnego. Ponadto decydując się na domy parterowe z garażem, należy wziąć pod uwagę wyższe koszty podatkowe. Automatycznie zwiększa się metraż budynku mieszkaniowego, który jak wiadomo jest obciążony podatkiem. Natomiast garaż wolnostojący w postaci zwykłego blaszaka, nadal znajduje się poza tym obowiązkiem.

Jednak domy parterowe z garażem mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim do samochodu możemy dotrzeć prosto z mieszkania, bez wychodzenia na zewnątrz. Dodatkowo do garażu możemy poprowadzić ogrzewanie. Samochód będzie wtedy chroniony przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi, w tym przed niskimi temperaturami. Często garaż pełni rolę innego pomieszczenia gospodarczego, np. amatorskiego warsztatu lub spiżarni.

Projekt domu parterowego - cechy wizualne i wygoda

8. Projekty domów parterowych - bryła

Bryła projektów domów parterowych w żaden sposób nie jest ograniczona. Nie musi to być niski budynek, którego kąt nachylenia dachu ma zaledwie kilkanaście procent. Coraz częściej nowoczesne domy wyróżniają się płaską połacią dachową. Przez co swoim kształtem przypominają prostopadłościan.

Wybierając bryłę domu parterowego, musimy liczyć się z wytycznymi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ponieważ nie wszędzie będziemy mogli sobie pozwolić na płaski dach. Dotyczy to regionów narażonych na bardzo duże opady śniegu. W takich sytuacjach kąt nachylenia dachu musi wynosić kilkadziesiąt procent, by zostały zachowane zasady bezpieczeństwa.

Projekty domów jednorodzinnych w nowoczesnej bryle, w żaden sposób nie przypominają „klocków”, które były budowane na potęgę w II połowie ubiegłego wieku. Obecnie ich bryła jest zdecydowanie bardziej urozmaicona. Nie brakuje w nich licznych przeszkleń, z których istnieje możliwość wyjścia na ogród. Parterowe domy zarysowane w regularnych prostopadłościanach często zawierają w sobie niższe i wyższe poziomy, które dodatkowo przełamane są balkonami i tarasami.

Natomiast chcąc zachować klasyczny wygląd budynku jednorodzinnego, kąt nachylenia dachu powinien wynieść od kilkunastu procent wzwyż. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dach w kształcie tzw. koperty, czyli zawierający spadek na cztery strony. Jeżeli jednak dom nie jest w planie kwadratu, a także wysokość budynku jest zróżnicowana, wtedy połać dachowa również będzie bardziej skomplikowana.

9. Projekt domu parterowego z poddaszem

Wydaje się, iż budowa domu parterowego z poddaszem mija się z celem. Wtedy nasuwa się chęć zakwalifikowania takiego budynku jako dom piętrowy. Jednak wysokość budynku może wskazywać na to, że poddasze nie będzie nadawać się pod zamieszkanie. Od inwestora będzie zależeć, czy poddasze ma być otwarte czy zamknięte. Na pewno swoisty urok stworzą drewniane belki, które zaznaczają wewnętrzną stronę poddasza. Jeżeli zdecydujemy się na oddzielenie poddasza od parteru, wtedy zyskamy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Może pełnić ono rolę strychu, czyli miejsca przeznaczonego do przechowywania różnych przedmiotów.

Ciekawym rozwiązaniem może być zaadaptowanie poddasza tylko w niewielkiej części, tworząc w ten sposób antresolę. Domy parterowe z poddaszem mają zatem wiele opcji do zaoferowania. Tym bardziej, jeżeli zależy nam na zwiększeniu powierzchni użytkowej mieszkania, gdy projekt dedykowany jest na wąską działkę. Koszty domu parterowego z poddaszem mogą okazać się nieznacznie wyższe od inwestycji pozbawionych tej części budynku.

10. Projekty domów parterowych a domy piętrowe

Chcąc się przekonać, która inwestycja będzie droższa - domu parterowego lub piętrowego - należy skupić się na kilku kwestiach:

  • Powierzchnia zabudowy - wpływ na ostateczną cenę, ma powierzchnia zabudowy. Wiadomo, że im jest większa, tym cena zacznie wzrastać. Jednak należy zwracać uwagę również na powierzchnię użytkową. W przypadku domów piętrowych mamy do czynienia z dużo większą powierzchnią użytkową. Pod tym względem cena będzie wyższa przy budowie budynków piętrowych.
  • Pokrycie dachowe - Im bardziej skomplikowane, tym droższe. Cena całej inwestycji może wzrosnąć nawet o 20-30%. W przypadku projektów domów parterowych o dużej powierzchni zabudowy, zwiększa się również powierzchnia dachu. Dlatego komponenty związane z budową pokrycia dachowego mogą być znacznie droższe niż w przypadku budowy domu parterowego.
  • Domy energooszczędne - jest to świetne rozwiązanie dla osób chcących czerpać jak najwięcej z natury, jednocześnie żyjąc z nią w zgodzie. Jednak domy energooszczędne wymagają bardzo dużego nakładu finansowego na samym początku. Dopiero później, na przestrzeni kolejnych lat użytkowania budynku, będzie można mówić o zwrocie inwestycji. Wśród elementów zaliczanych do konstrukcji energooszczędnych budynków wymienia się solary, pompy ciepła, czy też fotowoltaikę.
  • Wysokość budynku - Wysokość budynku będzie dość mocno wiązała się z powierzchnią zabudowy. Zwykle piętrowe domy przeznaczane są na wąską działkę. Jednak nie jest powiedziane, że im wyższy budynek, tym na pewno będzie droższy. Ponieważ przy niewielkiej powierzchni zabudowy, może być on znacznie tańszy od budynków parterowych.
  • Wybór materiałów budowlanych - projekty domów parterowych zwykle uwzględniają dwie wersje. Do nich zaliczają się materiały budowlane z tzw. górnej półki, czyli cechujące się doskonałą jakością oraz wieloletnią żywotnością. Należy wspomnieć również o materiałach budowlanych stosowanych w bardziej ekonomicznym systemie. Dzięki temu ostateczne koszty budowy domu będą znacznie niższe.
, aktualizacja 25 lutego 2018
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Powiązane Artykuły
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij