Projekt domu parterowego - co warto wiedzieć przed jego zakupem?
Zakup projektu domu to decyzja na lata. Optymalnie dopasowany rozkład pomieszczeń zapewni nam maksymalną wygodę podczas użytkowania wnętrz, ich funkcjonalność oraz przystępne koszty bieżącego utrzymania. Mamy pod opieką małe dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne, a do tego sporą działkę? - możemy pomyśleć o budowie domu parterowego. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, powinnyśmy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Co musimy wziąć pod uwagę przed kupnem gotowego projektu domu parterowego?
Dopasowanie projektu domu do działki
Jednym z najważniejszych kryteriów, jakim musimy kierować się przeglądając gotowe projekty na stronie https://projekty.muratordom.pl jest ich dopasowanie do indywidualnych warunków panujących na działce. Pamiętajmy, że domy parterowe przeważnie będa wymagały działki o dość dużej powierzchni. Jeżeli nasza posesja jest mniejsza, upewnijmy się, czy wybrane projekty domów pozwolą nam na zachowanie wymaganych prawem odległości od granic. Przed zakupem projektu zapoznajmy się również z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. To z tych dokumentów dowiemy się jaki budynek możemy postawić na działce - ile powinien mieć kondygnacji, jak powinien być ukształtowany dach, w jaki sposób przebiega linia zabudowy. Dzięki temu łatwiej dobierzemy optymalną dla nas koncepcję, która zarazem będzie zgodna z przepisami lokalnego prawa.
Powierzchnia użytkowa i układ pomieszczeń
Marzy nam się przestronny budynek mieszkalny, a może wolimy mniejsze i bardziej przytulne wnętrza? W kolekcji MURATORA znajdziemy szeroką gamę gotowych rozwiązań, które pozwolą nam na zakup projektu o metrażu precyzyjnie dopasowanym do naszych wymagań.
Zastanówmy się, jak duży dom będzie nam potrzebny? Miejmy na uwadze zarówno koszty jego wzniesienia i utrzymania, jak i obowiązki związane z regularnym sprzątaniem pomieszczeń czy możliwość zmniejszenia liczby mieszkańców w związku z wyprowadzką dorosłych dzieci. Przyjrzyjmy się również układowi pomieszczeń, który ma znaczący wpływ na wygodę eksploatacji budynku i stopień prywatności domowników. Sprawdźmy też jak działka jest zorientowana względem stron świata. Wybierzmy taki projekt, w którym strefa dzienna będzie dobrze doświetlona. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zlokalizowanie jej od strony południowej. Pamiętajmy też o jednej z najważniejszych zalet domu parterowego - o możliwości otwarcia niemal wszystkich jego pomieszczeń na ogród. Warto wybrać projekt z rozległym tarasem i oknami balkonowymi uchylno-rozwieranymi lub przesuwnymi nie tylko w salonie i jadalni, ale także w sypialniach.
Bryła budynku a koszty budowy
Jeżeli interesuje nas projekt domu parterowego, a zarazem dysponujemy ograniczonymi funduszami na budowę – koniecznie zwróćmy uwagę jak uformowana jest bryła budynku. Im bardziej będzie ona skomplikowana, tym większe koszty poniesiemy na etapie budowy. Zależy nam na zminimalizowaniu wydatków? Zdecydujmy się na budynek o prostej bryle, z płaskim lub dwuspadowym dachem. Zwarta bryła budynku pozwoli nam też w przyszłości ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem wnętrz. Pamiętajmy jednak, że w taki sposób zaprojektowane mogą być tylko budynki o mniejszej powierzchni. Im większy dom, większa ilość pokoi, łazienek, tym trudniej zaprojektować wszystkie funkcje na planie prostokąta. Aby doświetlić pokoje w dużych domach, często konieczne jest rozbicie bryły i wykonanie budynku na planie litery L,U czy T. Wiąże się to również z bardziej skomplikowaną konstrukcją dachu. Jeżeli zdecydujemy się na bardzo oryginalny projekt o fantazyjnej formie, musimy się liczyć z poniesieniem dużo wyższych kosztów zarówno na etapie budowy domu jak i podczas jego późniejszej eksploatacji.
Styl domu parterowego
Styl budynku to również bardzo ważne kryterium przy wyborze gotowego projektu domu. W ofercie MURATORA znajdziemy zarówno koncepcje utrzymane w nowoczesnym stylu, jak i bardziej klasyczne, tradycyjne rozwiązania. Wybór stylistyki powinien zależeć od naszych upodobań ale również od charakteru otoczenia. Jeżeli lubimy nowoczesność możemy wybierać spośród szerokiej gamy projektów, od tych utrzymanych w charakterze niemal modernistycznym, z szerokimi przeszkleniami i mocno zaznaczonymi poziomami gzymsów, po nowoczesne stodoły. Cechują się one znaczną energooszczędnością oraz są dostosowane do współpracy z instalacjami bazującymi na odnawialnych źródłach energii. Wolimy klasykę, prostotę? Uniwersalny charakter takich domów sprawia, że dobrze komponują się z niemal każdym otoczeniem. Zazwyczaj są też tańsze w realizacji.
Propozycje z kolekcji https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-parterowych/ to rozwiązania, które nie tracą na popularności pomimo upływu lat. Wygodne, ergonomiczne i estetyczne, są chętnie wybierane przez inwestorów wymagających maksymalnego komfortu i funkcjonalności. Bez trudu wytypujemy optymalny projekt, który pozwoli nam na realizację marzeń o własnym domu parterowym.
Zdjęcie: Projekt M249 - Wygodny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA
artykuł sponsorowany