Dopasowanie projektu domu do działki

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakim musimy kierować się przeglądając gotowe projekty na stronie https://projekty.muratordom.pl jest ich dopasowanie do indywidualnych warunków panujących na działce. Pamiętajmy, że domy parterowe przeważnie będa wymagały działki o dość dużej powierzchni. Jeżeli nasza posesja jest mniejsza, upewnijmy się, czy wybrane projekty domów pozwolą nam na zachowanie wymaganych prawem odległości od granic. Przed zakupem projektu zapoznajmy się również z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. To z tych dokumentów dowiemy się jaki budynek możemy postawić na działce - ile powinien mieć kondygnacji, jak powinien być ukształtowany dach, w jaki sposób przebiega linia zabudowy. Dzięki temu łatwiej dobierzemy optymalną dla nas koncepcję, która zarazem będzie zgodna z przepisami lokalnego prawa.

Powierzchnia użytkowa i układ pomieszczeń

Marzy nam się przestronny budynek mieszkalny, a może wolimy mniejsze i bardziej przytulne wnętrza? W kolekcji MURATORA znajdziemy szeroką gamę gotowych rozwiązań, które pozwolą nam na zakup projektu o metrażu precyzyjnie dopasowanym do naszych wymagań.

Zastanówmy się, jak duży dom będzie nam potrzebny? Miejmy na uwadze zarówno koszty jego wzniesienia i utrzymania, jak i obowiązki związane z regularnym sprzątaniem pomieszczeń czy możliwość zmniejszenia liczby mieszkańców w związku z wyprowadzką dorosłych dzieci. Przyjrzyjmy się również układowi pomieszczeń, który ma znaczący wpływ na wygodę eksploatacji budynku i stopień prywatności domowników. Sprawdźmy też jak działka jest zorientowana względem stron świata. Wybierzmy taki projekt, w którym strefa dzienna będzie dobrze doświetlona. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zlokalizowanie jej od strony południowej. Pamiętajmy też o jednej z najważniejszych zalet domu parterowego - o możliwości otwarcia niemal wszystkich jego pomieszczeń na ogród. Warto wybrać projekt z rozległym tarasem i oknami balkonowymi uchylno-rozwieranymi lub przesuwnymi nie tylko w salonie i jadalni, ale także w sypialniach.

Bryła budynku a koszty budowy

Jeżeli interesuje nas projekt domu parterowego, a zarazem dysponujemy ograniczonymi funduszami na budowę – koniecznie zwróćmy uwagę jak uformowana jest bryła budynku. Im bardziej będzie ona skomplikowana, tym większe koszty poniesiemy na etapie budowy. Zależy nam na zminimalizowaniu wydatków? Zdecydujmy się na budynek o prostej bryle, z płaskim lub dwuspadowym dachem. Zwarta bryła budynku pozwoli nam też w przyszłości ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem wnętrz. Pamiętajmy jednak, że w taki sposób zaprojektowane mogą być tylko budynki o mniejszej powierzchni. Im większy dom, większa ilość pokoi, łazienek, tym trudniej zaprojektować wszystkie funkcje na planie prostokąta. Aby doświetlić pokoje w dużych domach, często konieczne jest rozbicie bryły i wykonanie budynku na planie litery L,U czy T. Wiąże się to również z bardziej skomplikowaną konstrukcją dachu. Jeżeli zdecydujemy się na bardzo oryginalny projekt o fantazyjnej formie, musimy się liczyć z poniesieniem dużo wyższych kosztów zarówno na etapie budowy domu jak i podczas jego późniejszej eksploatacji.

Styl domu parterowego

Styl budynku to również bardzo ważne kryterium przy wyborze gotowego projektu domu. W ofercie MURATORA znajdziemy zarówno koncepcje utrzymane w nowoczesnym stylu, jak i bardziej klasyczne, tradycyjne rozwiązania. Wybór stylistyki powinien zależeć od naszych upodobań ale również od charakteru otoczenia. Jeżeli lubimy nowoczesność możemy wybierać spośród szerokiej gamy projektów, od tych utrzymanych w charakterze niemal modernistycznym, z szerokimi przeszkleniami i mocno zaznaczonymi poziomami gzymsów, po nowoczesne stodoły. Cechują się one znaczną energooszczędnością oraz są dostosowane do współpracy z instalacjami bazującymi na odnawialnych źródłach energii. Wolimy klasykę, prostotę? Uniwersalny charakter takich domów sprawia, że dobrze komponują się z niemal każdym otoczeniem. Zazwyczaj są też tańsze w realizacji.

Propozycje z kolekcji https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-parterowych/ to rozwiązania, które nie tracą na popularności pomimo upływu lat. Wygodne, ergonomiczne i estetyczne, są chętnie wybierane przez inwestorów wymagających maksymalnego komfortu i funkcjonalności. Bez trudu wytypujemy optymalny projekt, który pozwoli nam na realizację marzeń o własnym domu parterowym.

Zdjęcie: Projekt M249 - Wygodny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny