Skąd bierze się rosnąca popularność projektantów, architektów i dekoratorów wnętrz? 

W dobie mediów społecznościowych i programów telewizyjnych poświęconych urządzaniu domów i mieszkań rośnie zainteresowanie profesjonalnym projektowaniem przestrzeni życiowych. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że dobrze zaaranżowana kuchnia, salon czy sypialnia to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i komfortu użytkowania. Właśnie dlatego popularność takich zawodów jak projektant, dekorator i architekt wnętrz (sprawdź na: www.studio-motiv.pl) systematycznie wzrasta. Każda z tych profesji odpowiada za inne aspekty tworzenia przestrzeni, dzięki czemu możliwe jest jej idealnie dopasowanie do potrzeb i oczekiwań klienta. 

Architekt wnętrz, czyli twórca struktur i funkcjonalności 

Ten specjalista koncentruje się przede wszystkim na kształtowaniu przestrzeni w sposób, który zapewni jej maksymalną funkcjonalność i ergonomię. Praca architekta wnętrz często zaczyna się już na etapie projektu budowlanego, gdzie jego zadaniem jest optymalne zaplanowanie ułożenia pomieszczeń, ścian działowych, okien, drzwi czy nawet instalacji. Architekt musi mieć szeroką wiedzę z zakresu norm budowlanych, ergonomii oraz bezpieczeństwa użytkowania przestrzeni. Może też pełnić nadzór nad większą grupą specjalistów, która składa się nie tylko z ekspertów od aranżacji przestrzeni, ale i z elektryków oraz innych fachowców zajmujących się pracami wykonawczymi.

Projektant, architekt czy dekorator wnętrz — poznaj różnicę
Projektant, architekt czy dekorator wnętrz — poznaj różnicę

Projektant wnętrz jako osoba odpowiedzialna za estetykę i praktyczność 

Przedstawiciel tej profesji jest swego rodzaju łącznikiem pomiędzy światem architektury i dekoracji. Projektant wnętrz nadaje przestrzeni określonego stylu, przy jednoczesnym zachowaniu i podkreślaniu jej funkcjonalności. Do jego obowiązków należy dobór materiałów wykończeniowych, mebli, oświetlenia oraz akcesoriów — zgodnie z najnowszymi trendami lub wymogami klienta. Praca ta wymaga nie tylko wyczucia estetycznego, ale także umiejętności technicznych, takich jak tworzenie wizualizacji. Projektanci często mają wąskie specjalizacje, ale czasami dokształcają się również w zakresie norm budowlanych.

Mistrz stylu i koloru, czyli dekorator wnętrz 

Osoba wykonująca ten zawód skupia się na estetycznej stronie urządzania przestrzeni. Głównym zadaniem dekoratora wnętrz jest stworzenie spójnej i przytulnej atmosfery, która odzwierciedlać będzie gust i osobowość mieszkańców. Osiągnąć może to poprzez dobieranie koloru ścian, wybieranie tkanin, rodzajów dekoracji oraz dodatków, takich jak poduszki, obrazy czy lampy. Chociaż dekoratorzy nie zajmują się kwestiami strukturalnymi, ich praca ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd i „duszę” przestrzeni mieszkalnej. 

Kogo wybrać do zaprojektowania wnętrza? 

Decyzja o wyborze profesjonalisty od aranżacji pomieszczeń powinna zależeć od zakresu potrzebnych zmian oraz osobistych preferencji: 

  • Jeśli planujesz gruntowną przebudowę lub adaptację w domu albo mieszkaniu, idealnym rozwiązaniem będzie współpraca z architektem wnętrz. 

  • Gdy zależy Ci na stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni z unikalnym charakterem, warto zwrócić się do projektanta. 

  • Jeżeli planujesz jedynie odświeżenie wyglądu pomieszczeń poprzez zmianę kolorów, mebli czy dodatków, najlepszym wyborem będzie dekorator wnętrz. 

Pamiętaj, że niezależnie od tego, kogo wybierzesz, ważne jest, aby to była osoba, która słucha Twoich potrzeb i potrafi je przekuć w przestrzeń, w której będziesz się czuł komfortowo i z której będziesz dumny. 

Jeśli marzysz o wnętrzu, które będzie nie tylko piękne, ale też funkcjonalne i odzwierciedlające Twój charakter, skorzystaj z usług specjalistów ze Studia Motiv! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kompleksowej metamorfozy, czy subtelnej zmiany aranżacji, nasi eksperci — architekci, projektanci i dekoratorzy — są gotowi, aby przekształcić Twoje pomysły w rzeczywistość. 

ikona podziel się Przekaż dalej