Projekty wnętrz, czyli sposób na wykonanie niebanalnych aranżacji

Projektowanie wnętrz - uniwersalne zasady, sprawdzone porady, przykładowe aranżacje

Aranżacja wnętrz własnego domu czy mieszkania może dostarczyć sporo satysfakcji, szczególnie, jeśli efekt finalny będzie zadowalający. Architektura wnętrz rządzi się swoimi prawami, od których jednak - przy odrobinie inwencji - można w znacznym stopniu odejść. Samodzielny wystrój wnętrz wymaga wyczucia i zmysłu estetycznego i stanowi nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, w jaki sposób podejść do zagadnienia wystroju i architektury wnętrz oraz w jaki sposób zaprojektować wnętrze, aby było nie tylko piękne i stylowo urządzone, ale również funkcjonalne.

Projektowanie wnętrz od podstaw

Architektura wnętrz do do pewnego stopnia sztuka. Wymaga wejrzenia w "ducha miejsca", gdzie projekt ma zostać zrealizowany. Wykształcony i doświadczony projektant wnętrz, rozpoczynając pracę, bierze pod uwagę szereg czynników, w tym między innymi ergonomię, funkcjonalność, wzajemne korelacje materiałów oraz brył i ich związek z daną przestrzenią.

Projekty wnętrz mieszkalnych to duże wyzwanie. Projektant wnętrz czy tzw. architekt wnętrz musi połączyć zmysł estetyczny i piękną formę z przeznaczeniem użytkowym danych sprzętów i mebli. Aranżacja wnętrz to nie tylko projekty mebli i dobór akcesoriów. Równie ważne, a może najważniejsze, jest umiejętne balansowanie światłem i kolorem.

Projektant wnętrz jest osobą, która może fachowo zaaranżować naszą domową przestrzeń, jednak możemy również zrobić to samodzielnie. Jeśli wpadniemy na odpowiednią koncepcję, poświęcimy czas oraz zaangażujemy się projekty wnętrz naszego autorstwa będą spójne i osiągniemy dobre efekty. Jeśli chcesz podjąć się tego zadania, zobacz także przegląd najlepszych programów do aranżacji wnętrz.

Pierwszym etapem projektowania wnętrz jest opracowanie planu. Warto narysować szkic pomieszczeń i zaznaczyć na nim wszelkie stałe elementy oraz te, które mają się w nim znaleźć. Projekty wnętrz mieszkalnych powinny uwzględniać podział na strefy. Bardzo istotne jest przeznaczenie danego pomieszczenia. Pomieszczenia reprezentacyjne mogą zawierać więcej dekoracyjnych elementów, z kolei pomieszczenia sypialne i mniej lub bardziej intymne powinny być bardziej praktyczne i obejmować miejsca do przechowywania.

Przeglądając przykładowe realizacje projektantów wnętrz, można zauważyć, że projekty wnętrz to nie tylko stylizacja oraz odpowiedni dobór elementów dodatkowych ale również organizacja wnętrza, która umożliwia łatwy i nieskrępowany dostęp do poszczególnych sprzętów. Na etapie projetkowania wnętrz liczy się również kolejność ustawienia sprzętów oraz mebli. Należy za pomocą mebli, sprzętów i odpowiedniej kolorystyki nadać pomieszczeniu przestronności, bez względu na jego metraż oraz styl.

Najważniejsze elementy przy projektowaniu wnętrza

Projektowanie wnętrz to również sztuka umiaru i balansowania formą. Aranżacja wnętrz powinna nieść za sobą konkretną treść, spójną i tworzącą kompletną całość. Samodzielny wystrój wnętrz czy nawet opracowanie projektu jest jak najbardziej możliwy. Należy jednak wystrzegać się kilku błędów, które często zawierają amatorskie projekty wnętrz.

Najczęstsze błędy, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz to błędy funkcjonalne - niewłaściwe rozmieszczenie mebli i urządzeń w kuchni, brak podziału na strefy wypoczynku, pracy czy spożywania posiłków. Architektura wnętrz to również zwrócenie bacznej uwagi na możliwości pomieszczenia. Jeśli przestrzeń jest niewielka, należy ją optycznie powiększyć, stosując jasne barwy i minimalizując ilość sprzętów i mebli.

Bardzo istotną rolę w projektowaniu przestrzeni mieszkalnej pełni kolor. Projektowanie wnętrz bez odpowiedniego doboru barw jest z góry skazane na niepowodzenie. Wystrój wnętrz należy rozpocząć od doboru optymalnej kolorystyki która będzie stanowiła tło dla mebli, dodatków oraz innych elementów. Projekt wnętrza domu powinien więc obejmować swym zakresem nie tylko meble i akcesoria w odpowiedniej konfiguracji oraz rozmieszczeniu, ale powinien zawierać wszelkie elementy wraz z podłogą, ścianami oraz sufitem, a w szczególności materiałami wykończeniowymi, kolorystyką oraz design.

Popularne style we wnętrzach mieszkalnych - skandynawski

Jednym z najpopularniejszych w Polsce stylów wnętrz jest styl skandynawski, którego cechuje prostota, nienachalność i funkcjonalna estetyka. Zarówno projekt wnętrz, jeśli chodzi apartament w wieżowcu, jak i niewielkie mieszkanie w bloku może czerpać z dobrodziejstw tego stylu, gdyż jest on bardzo uniwersalny. Tego typu aranżacje wnętrz dotyczą pomieszczeń na poddaszu, ale także rozstawu elementów w domu, czyli w salonie, w kuchni i innych pomieszczeniach, również jeśli chodzi o pokój dla dzieci.

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim, jaką może przewidywać projekt wnętrz apartamentu,  to przede wszystkim pomysły na odwołanie do natury. Dominującym materiałem jest drewno, bawełna czy len, jednak w połączeniu z nowoczesnymi materiałami. Kolorystyka wnętrza skandynawskiego to połączenie bieli, różnych odcieni szarości z jasnym lub chłodnym błękitem. Wystrój wnętrz w tym stylu to również naturalne oświetlenie - pomieszczenia powinny być jasne, okna jak najmniej przysłonięte. Więcej inspiracji w tym stylu znajdziesz tutaj.

Styl skandynawski to naturalność, użyteczność i delikatne piękno. Dobrze sprawdzi się prosta forma mebli. Projekty mebli w tym stylu to przede wszystkim funkcjonalność, jednak powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce. Do tego stylu dobrze pasują meble w kolorze białym, pokryte olejem do drewna lub kryjącą farbą.

Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim to również umiejętne dobranie dodatków. Dobrze sprawdzą się dywaniki czy poduszki z haftami w błękitnym kolorze. Skandynawski design to również naturalna skóra. W celu znalezienia inspiracji można prześledzić realizacje skandynawskich projektantów oraz wizualizacje studiów architektów wnętrz.

Projektowanie wnętrz w stylu loft vs. rustykalnym

Projektowanie wnętrz może odbyć się również w zgodzie ze stylem loft, który w kraju nad Wisłą zyskuje coraz większą popularność. To styl nowoczesny w miejskim wydaniu. Aranżacja wnętrz w stylu loftowym to proste, oszczędne formy, nawiązujące do przestrzeni budynków przemysłowych i fabrycznych. Projekt kuchni, salonu czy sypialni w stylu loft powinien zakładać zastosowanie takich materiałów, jak szkło i metal. Wystrój wnętrz w stylu loft to minimalizm, otwarta przestrzeń oraz detale nawiązujące do fabrycznych hal. Pożądane są odsłonięte rury i inne elementy instalacyjne, duże okna i industrialne oświetlenie. Projekt domu czy mieszkanie w tym stylu zakłada dość surowy charakter, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz.

Projektant wnętrz może podpowiedzieć nam, jakie meble zastosować, jednak zasadą jest, że aranżacja wnętrz w stylu loft to przede wszystkim nowoczesne meble - łóżko może mieć metalową ramę, lampy metalowe klosze lub odsłonięte, nisko zawieszone żarówki. Charakterystyczne cechy tego stylu to fragmenty surowych odsłoniętych ścian lub beton architektoniczny w połączeniu z elementami ze stali nierdzewnej.

Nieprzemijającym zainteresowaniem cieszy się również styl rustykalny, głównie ze względu na swój swojski klimat. Styl rustykalny odwołuje się do sielskich klimatów wsi, dworków szlacheckich dawnej Polski, ale również folwarków i wiejskich chat chłopskich. Rustykalny wystrój wnętrz to ludowość oraz do pewnego stopnia regionalizm.

Architektura wnętrz oparta o styl rustykalny to wykorzystanie drewna i dekoracji ludowych takich jak makatki, figurki drewniane, lampy naftowe oraz postarzane meble, najlepiej ręcznie malowane. Projekty mebli w stylu rustykalnym to przede wszystkim postarzane komody czy kredensy, sekretarzyki oraz toaletki z lustrem. Projekt kuchni rustykalnej powinien obejmować zastosowanie roślin doniczkowych oraz naturalnych akcentów, na przykład ząbków czosnku wiszących przy kredensie czy ścianie.

Do stylu rustykalnego dobrze zamówić projekt mebli na wymiar, szczególnie jeśli metraż naszego mieszkania jest niewielki. Można również odwiedzić "pchli targ", gdzie niewielkim kosztem można zdobyć meble które idealnie wpasowują się w tą stylistykę. Jeśli zdecydujemy się na projekt mebli na wymiar do rustykalnego salonu, kuchni lub sypialni pamiętajmy, że meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne, jednak dekoracyjność pełni w tym przypadku również ważną rolę. Meble na wymiar możesz zamówić, korzystając z łatwej usługi Szukaj Wykonawcy.

Projekt wnętrza w stylu boho

Architektura wnętrz czerpie również pełnymi garściami ze stylu boho. Jest to styl patchworkowy, w którym różne na pierwszy rzut oka, niepasujące do siebie barwne elementy, łączą się w feerię o oryginalnym wyglądzie. Projekty wnętrz w stylu boho to połączenie motywów hipisowskich oraz dodatki w stylu lat 60. i 70.

Wszystko, co wzorzyste, bogato zdobione i kolorowe, znajdzie we wnętrzu boho swoje miejsce. Wystrój wnętrz w stylu Boho to ręcznie malowane meble, dekoracyjne tkaniny, ozdobne talerze ludowe oraz ręcznie haftowane poduszki. Poszewki na pościel mogą zostać wykonane ze skrawków pozszywanych tkanin i tworzyć wzorzysty patchwork. Projekty wnętrz w stylu boho to propozycja dla odważnych, gdyż jest on dość ekstrawagancki i nietuzinkowy.

Architektura wnętrz, opierająca się na współczesnych stylach wystroju wnętrz, może być bardzo oryginalna lub tradycyjna i nawiązująca do klasyki. Wszystko zależy od naszych upodobań. Szukając inspiracji, warto zapoznać się również z założeniami stylu kolonialnego, prowansalskiego, minimalistycznego, retro oraz shabby chic.

Profesjonalne projektowanie wnętrz

Architektura wnętrz to dziedzina, w której specjalizuje się wielu projektantów. Zamiast samodzielnie komponować przestrzeń, można zlecić tą czynność profesjonaliście. Projektant wnętrz przeprowadzi nas od pomysłu aż do realizacji. Wykona projekt kuchni, salonu i sypialni, biorąc pod uwagę nasze preferencje oraz charakterystykę wnętrza. Studio projektowania wnętrz zajmie się kompleksowo aranżacją pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu.

Studia projektowania wnętrz posiadają bardzo zróżnicowaną ofertę. Warto znaleźć takie studio, które posiada elastyczną ofertę, a współpraca z nim może odbywać się na różnych płaszczyznach. Projektant wnętrz może zaproponować nam jednorazowe konsultacje lub nawet całościowy proces aranżacyjny.

Profesjonalne projekty wnętrz składają się z części budowlanej oraz meblowej. Projektant wnętrz przekazuje klientowi swoje propozycje co do wykorzystania materiałów na wykończenie podłóg, ścian a także autorskie projekty mebli dostosowane do pożądanej stylistyki i charakteru wnętrza. Projektant wnętrz na życzenie klienta zajmie się również doborem dodatków dekoracyjnych.

Projekt mebli na wymiar opracowany przez studio projektowe najczęściej trafia w ręce poleconego stolarza, nad którym studio pełni nadzór autorski. Nadzór autorski nad projektem polega również na przekazaniu wykonawcy i nadzorze nad poprawnością jego wykonania. Nie należy się obawiać, że projektowanie wnętrz naszego domu będzie miało miejsce bez naszego udziału. Projektant wnętrz będzie konsultował z nami proponowane rozwiązania tak, aby aranżacja wnętrz odpowiadała nam funkcjonalnie oraz wizualnie.

Alternatywnie istnieje także możliwość, aby projekt wnętrza domu zamówić on-line, po przesłaniu istotnych z tego punktu widzenia informacji do wybranego studia. Wiele firm oferuje także usługę na odległość. Niektóre firmy projektowe na swoich stronach internetowych posiadają możliwość wizualizacji przestrzeni mieszkalnej z wykorzystaniem różnorodnych elementów.

W sieci znajdziemy ponadto darmowe i płatne programy, w których aranżacja wnętrz odbywa się on-line. Programy te są bardzo intuicyjne w obsłudze, jednak nie ze względu na swoje ograniczenia, nie zastąpią współpracy z projektantem czy architektem wnętrz.

Podsumowując, projektowanie wnętrz oraz aranżacja wnętrz to nie jedyne usługi oferowane przez firmy projektowe. Działania firm obejmują porady, konsultacje, projekty wnętrz wykonawcze oraz na odległość, nadzór autorski, projekty mebli, opracowanie wykazu potrzebnych materiałów a także home staging. Ta ostatnia usługa to aranżacja wnętrz przygotowująca mieszkanie do wynajmu lub sprzedaży. Katalog usług firm projektowych jest więc bardzo szeroki. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby wystrój wnętrza zaprojektować samodzielnie, oddajmy się w ręce profesjonalistów.

Każdy dom i mieszkanie na pewnym etapie wymagają wykonania remontu, bądź wykończenia. Przed rozpoczęciem takiej inwestycji warto rozważyć kwestię stworzenia projektu aranżacyjnego. Dobrze wykonany projekt wnętrza staje się cennym źródłem informacji. Doświadczony architekt wnętrz potrafi dopasować pomieszczenie do gustów i potrzeb wszystkich użytkowników. Największą popularnością cieszą się projekty mebli, salonów, kuchni, a także łazienek.

Projektowanie wnętrz nie musi wiązać się z wydawaniem dużych pieniędzy. Doświadczony architekt wnętrz będzie w stanie wykonać projekt za rozsądne pieniądze. Warto też zaznaczyć, że projekt wnętrza może być okazją do idealnego skomponowania wszystkich elementów wyposażenia. Nowoczesna architektura wnętrz wykonana w oparciu o projekt sprawia, że każdy dom, mieszkanie bądź studio zyskuje atrakcyjny, spersonalizowany design.

Projekt wnętrza można też wykonać samodzielnie. Do naszej dyspozycji pozostaje wiele ciekawych programów graficznych, które umożliwiają tworzenie wizualizacji. Projektowanie wnętrz przy pomocy takich programów nie musi być zbyt skomplikowane. Do dyspozycji pozostają darmowe i płatne oprogramowania. Niektóre z nich nabędziemy wraz z branżowymi magazynami. Za ich pomocą wykonamy projekty mebli, projekt wnętrza bądź wybierzemy najlepszy kolor na ścianę.

Projektowanie możemy też wykonać w programach producentów (np. Ikea Home Planner). Przystępując do tworzenia projektu warto pamiętać, że architektura wnętrz to także zachowanie ergonomii. Każdy projekt powinien uwzględniać możliwość swobodnego i wygodnego poruszania się po pomieszczeniu. Ergonomia obejmuje także lokalizację mebli. Warto zwrócić na to uwagę, by nasz dom, studio bądź mieszkanie zyskało praktyczne i przytulne wnętrze, w którym efektowny design łączy się z komfortem użytkowym.

Jeśli interesuje Cię projektowanie i architektura wnętrz, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz w nim ciekawe pomysły dekoratorskie, a także zapoznasz się z przydatnymi programami do projektowania. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.