Projekty domów jednorodzinnych - wybierz swój projekt świadomie
Projekty domów - jak wybrać najlepszy projekt do budowy?
Wybór dokumentacji projektowej to kluczowy etap zmierzający do stworzenia własnego, wymarzonego domu jednorodzinnego. W ofertach biur architektonicznych znajdziemy różnorodne projekty domów parterowych i piętrowych. Katalog domów w ofertach biur architektonicznych jest naprawdę bardzo szeroki. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru oraz które strony z projektami domów są warte zainteresowania.
Co warto wziąć pod uwagę przeglądając projekty domów?
Projekt domu jednorodzinnego to zestaw rysunków i planów, które ukazują technikę oraz sposób posadowienia budynku mieszkalnego. Dokumentacja projektowa zawiera także szczegóły rozwiązań technologicznych, materiałowych i konstrukcyjnych. W ofertach architektów znajdziemy zarówno gotowe projekty domów, jak i projekty indywidualne. Koszt zakupu dokumentacji gotowej rozpoczyna się już od kwoty 1 500 zł. Projekty indywidualne są przynajmniej dwukrotnie droższe.
Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy inwestora jest wygląd bryły budynku. To ona będzie widoczna i to ona stanie się wizytówką całej posesji. Wygląd i kształt domu świadczy też o gustach oraz potrzebach inwestora. Niektórzy preferują małe domy o prostym kształcie i nieskomplikowanym, dwuspadowym dachu. Inni inwestują w dodatkowe lukarny, tworzą wymyślne kształty tarasów i dodatkowe balkony. Wybór jest oczywiście kwestią indywidualnego gustu. Jednak warto podkreślić, że im więcej niestandardowych kształtów na budynku, tym większy koszt jego wybudowania.
Gotowe projekty domów zazwyczaj uwzględniają budowę tradycyjną technologią murowaną. Jednak współcześnie nie musimy ograniczać się wyłącznie do tego rozwiązania. Przeglądając projekty domów jednorodzinnych warto zwrócić uwagę na inne, alternatywne technologie budowlane. Opiszemy je bardziej szczegółowo w dalszej części tekstu.
Kolejny istotny parametr, który warto wziąć pod uwagę przeglądając plany domów to rozmieszczenie pomieszczeń, czyli rzut domu. Projekty domów jednoczesnych zazwyczaj zakładają budowę przestronnego salonu połączonego z kuchnią. W ten sposób powstaje duża, dobrze doświetlona przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Na piętrze znajdują się sypialnie dla wszystkich członków rodziny. Warto zadbać o to, by rozmieszczenie jak również metraż wszystkich pomieszczeń były w stanie zaspokoić zapotrzebowanie przyszłych użytkowników.
Gotowe projekty czy dokumentacja indywidualna?
W ofertach biur architektonicznych możemy skorzystać z projektów gotowych lub zamówić dokumentację indywidualną. Oba rozwiązania niosą za sobą pewne wady oraz zalety. Gotowe projekty domów są dostępne od ręki w katalogach domów i na stronach z projektami domów. Dzięki temu inwestor nie musi czekać na przygotowanie dokumentacji i może przyspieszyć załatwianie spraw natury formalnej. Gotowy projekt budowlany to też rozwiązanie najbardziej sprawdzone. Dokumentacja z pewnością była już wykorzystywana przez innych inwestorów, a wszystkie szczegóły projektu zostały dobrze dopracowane. W katalogach domów znajdziemy plany domów o różnorodnej wielkości, kształtach, stylistyce i rozmieszczeniu pomieszczeń. Wybór jest tak duży, że większość inwestorów bez trudu odnajdzie rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb. Przy okazji warto również dodać, że gotowe projekty są rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Ich zakup będzie tańszy w porównaniu z dokumentacją tworzoną na indywidualne zamówienie.
Niektórzy inwestorzy decydują się na indywidualne projekty domów. Ich wybór jest często podyktowany specyficznymi wymaganiami. Indywidualne projekty domów jednorodzinnych mogą być idealnie dopasowane do lokalnych warunków panujących na posesji. W oparciu o taką dokumentacje często powstają budynki przeznaczone na wąską działkę. Nietypowe wymagania posesji niejednokrotnie wymuszałyby na inwestorze adaptacje gotowych projektów budowlanych. Koszt adaptacji projektu budowlanego może być dodatkowym, dość odczuwalnym wydatkiem. Dlatego w niektórych sytuacjach, jak na przykład budowa domu na skarpie, łatwiej będzie od razu zamówić indywidualne plany domów.
Indywidualne projekty domów jednorodzinnych posiadają także inną zaletę. Jest nią pełne dopasowanie do potrzeb inwestora, który ma realny wpływ na wybór rozmieszczenia pomieszczeń i kształt bryły budynku. Dokumentacja jest w pełni spersonalizowana i wyróżnia się spośród pobliskiej zabudowy. Wybierając takie rozwiązanie zyskujemy pewność, że w pobliżu nie powstanie drugi dom o identycznym kształcie i rozmiarach.
Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, zwróćmy uwagę na wybór najlepszej pracowni. Najlepsze projekty domów powstają w doświadczonych biurach architektonicznych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto przejrzeć ofertę kilku konkurencyjnych firm.
Czy warto wybierać projekty domów jednorodzinnych z piwnicą?
Obecnie projekty domów z piwnicą nie cieszą się już taką popularnością jak jeszcze kilkanaście lat temu. Najważniejszym powodem okazuje się znacznie wyższy koszt realizacji. Cena wykonania podpiwniczenia może zwiększać sumaryczne wydatki nawet o 30 %. Są to duże kwoty, które sprawiają, że wielu inwestorów wybiera plany domów niepodpiwniczonych.
Mimo wysokich kosztów realizacji domy z piwnicami nadal znajdują pewne zastosowanie. Ich budowa będzie opłacalna na szczególnie małych posesjach. Działki budowlane w większych miastach okazują się dość drogie. Wielu inwestorom zależy na uzyskaniu jak największej powierzchni użytkowej na niewielkich posesjach. Podpiwniczenie można wykorzystać do wykonania kotłowni, pralni, suszarni, a nawet domowej siłowni. Tego typu rozwiązanie daje inwestorowi dodatkową przestrzeń o szerokich możliwościach wykorzystania.
A może projekty domów parterowych z drewna?
Drewno jest coraz bardziej popularnym materiałem stosowanym do budowy domów całorocznych. Technologia budowy domów drewnianych stale się rozwija i daje inwestorom coraz szersze możliwości. W ofertach biur architektonicznych znajdziemy różnorodne projekty domów drewnianych. Przeważnie są to niewielkie budynki parterowe z poddaszem użytkowym, jednak w ofertach architektów odnajdziemy też projekty budynków o ponadstandardowych rozmiarach. Wybór jest coraz bardziej bogaty i dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestorów. Warto wspomnieć, iż nowoczesne domy drewniane nie ustępują niczym budynkom wznoszonym w tradycyjnej technologii murowanej. Wyróżniają się szybkością montażu, a także mniejszym kosztem inwestycji. Średni koszt budowy obiektu w konstrukcji szkieletowej jest o kilkanaście procent niższy w porównaniu z wydatkami ponoszonymi na budowę obiektów murowanych. Mowa tu o budynkach o zbliżonych kształtach oraz kubaturze. Jedynym wyjątkiem okazują się budynki z bali. Nowoczesny dom z bali to nadal dość duża inwestycja, a jej koszt może być porównywalny z budową domu w tradycyjnej technologii murowanej.
Inwestorzy szukający ekonomicznych rozwiązań mogą zdecydować się na drewniane domy tanie w budowie. Będą to konstrukcje szkieletowe o niewielkim metrażu. Domy tanie w budowie wyróżniają się prostą kubaturą i zazwyczaj posiadają poddasze użytkowe. Dach taniego domu posiada prostą, dwuspadową formę. Charakterystyczną cechą tego typu budynków jest również brak dużych balkonów oraz tarasów, które podniosłyby koszty inwestycyjne.
Projekty domów drewnianych często przewidują budowę w konstrukcji szkieletowej. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, a niski koszt inwestycji nie jest tu jedynym atutem. Dom szkieletowy powstaje na placu budowy w zaledwie kilka miesięcy. Jego wnętrze może być dowolnie zaaranżowane. Projekty małych domów szkieletowych są coraz chętniej wybierane przez młode rodziny. Warto wspomnieć, że owa technologia spełnia wymagania stawiane budownictwu energooszczędnemu. Nieliczne domy szkieletowe spełniają nawet normy budynków pasywnych. Z pewnością jest to jedno z rozwiązań, które warto rozważyć przed wyborem projektu.
Projekty domów z bali
Nowoczesne projekty domów drewnianych często zakładają też budowę z bali. Dom z bali kojarzy się z luksusem i dobrym gustem. Bez wątpienia jest rozwiązaniem dedykowanym dla grupy najbardziej wymagających inwestorów. Projekty domów jednorodzinnych z bali często zakładają klasyczną, stylową kubaturę budynku. Wnętrza pomieszczeń mieszkalnych mogą przypominać tradycyjną, góralską chatę. Drewno wykorzystane do budowy okazuje się miłe w dotyku i zdrowe w użytkowaniu. Warto pamiętać, że jest to materiał o dużych zdolnościach do samoregulacji poziomu wilgotności. Dzięki temu we wnętrzach budynków mieszkalnych panuje korzystny dla zdrowia, przyjemny mikroklimat. Nowoczesne domy z bali posiadają też skuteczną izolację termiczną ścian zewnętrznych. Wykonuje się ją z dobrej gatunkowo wełny mineralnej. Dzięki temu eksploatacja budynków w okresie zimowym nie stanowi nadmiernego obciążenia dla rodzinnego budżetu. W ofertach biur architektonicznych znajdziemy też projekty małych domów letniskowych wybudowanych z bali. Jednak takie rozwiązanie nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Wszystko za sprawą wysokich kosztów inwestycyjnych. Letniskowy domek z bali byłby znacznie droższy w wykonaniu niż budynek o takich samych rozmiarach, wykonany w technologii szkieletowej.
Omawiając projekty domów z bali warto wspomnieć o kwestii kosztorysu. W ofertach sprzedaży z pewnością znajdziemy gotowe projekty domów z kosztorysem. Dodatkowa dokumentacja pozwoli przyjrzeć się przybliżonym wydatkom inwestycyjnym. Niestety cenniki dołączone do projektów w katalogach domów są bardzo często niedoszacowane. Dlatego do ostatecznej kwoty warto doliczyć przynajmniej 10 % wartości.
Domy z keramzytu, czy to ma sens?
Projekty domów parterowych i piętrowych mogą zakładać wykorzystanie keramzytu. Jest to bardzo lekki materiał budowlany, wypalany z gliny. Keramzyt zapewnia bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jest też obojętny chemicznie, odporny na działanie zmiennych warunków pogodowych, ataki pleśni oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki swoim właściwościom świetnie nadaje się do budowy domów jednorodzinnych. To właśnie z tego materiału powstają różnorodne elementy prefabrykowane, dedykowane na ściany zewnętrzne. Projekty domów jednorodzinnych z keramzytu mogą spełniać normy budownictwa energooszczędnego. Wyróżniają się zadowalającymi parametrami technicznymi oraz atrakcyjną ceną. Architekci oferują ciekawe projekty domów parterowych. Jednak przy użyciu keramzytu można też wybudować domy piętrowe. Większość projektów przewiduje zastosowanie elementów prefabrykowanych. Nowoczesne prefabrykaty przyjeżdżają na miejsce budowy w gotowych elementach. Prefabrykaty wielkogabarytowe obejmują całe ściany. Są to zazwyczaj elementy w pełni wykończone. W ścianach znajduje się już rozprowadzenie instalacji, wnęki okienne oraz drzwiowe. Od strony zewnętrznej znajdziemy też kompletną termoizolację, wykończoną ozdobnym tynkiem. Dzięki temu proces budowy może trwać zaledwie kilka tygodni. W ofertach sprzedaży znajdują się też prefabrykaty jednowarstwowe. Jednak ściany stworzone z tego materiału wymagają wykończenia od strony zewnętrznej oraz wewnętrznej. W praktyce przełoży się to na wydłużenie czasu realizacji.
Niektóre projekty domów nowoczesnych przewidują wykorzystanie pustaków keramzytobetonowych. Jest to lekki materiał o bardzo dobrych właściwościach technicznych. Może posłużyć do łatwego i szybkiego wymurowania ścian w budynku o dowolnej wielkości. Wybierając pustaki z keramzytobetonu tworzymy przegrody jednowarstwowe. Na ściany zewnętrzne nadaje się materiał o szerokości od 36,5 do 38 cm. Przy budowie ścian wewnętrznych przeważnie wykorzystuje się pustaki keramzytobetonowe o szerokości 24 cm. Do budowy domu jednorodzinnego nadają się też pustaki o mniejszej szerokości. Przeważnie znajdują zastosowanie podczas murowania ścian działowych.
Jak widać projekty małych domów z keramzytu mogą przynieść wiele korzyści. Jednak inwestor decydujący się na wybór tego rozwiązania musi pamiętać o wynajęciu doświadczonej ekipy fachowców. W praktyce nie każda firma budowlana zna technologie budowy domów z keramzytu. Wszelkie nieprawidłowości i niedoróbki powstałe na placu budowy mogą przełożyć się na mniejszy komfort użytkowania budynku. Dlatego do prac warto wynająć doświadczonych i sprawdzonych fachowców, którzy posiadają doświadczenie w budowie domów z keramzytu.
Stawiamy na domy modułowe
Projekty małych domów modułowych również posiadają szereg zalet. Jedną z nich z pewnością będzie atrakcyjna cena inwestycji. Szacuje się, że niewielki dom modułowy może być nawet o kilkanaście procent tańszy w budowie niż dom stworzony w technologii murowanej. Warto również podkreślić, że domy modułowe nie odbiegają wizualnie od budynków stworzonych w innych technologiach. Obecnie w ofertach sprzedaży znajduje się coraz więcej wartych uwagi rozwiązań. Dom może być przystosowany na wąską działkę i posesje o ograniczonym metrażu. W ofertach sprzedaży znajdziemy także projekty domów dedykowanych na większe działki. Moduły docierają na miejsce budowy i zostają zmontowane w kilka dni lub tygodni. Szybkość budowy to jeden z atutów, który przemawia do coraz szerszego grona inwestorów. Warto także dodać, że domy modułowe można w dowolny sposób rozbudowywać. Na początek wystarczy wybudować jeden moduł o niewielkim metrażu. W kolejnych latach, wraz ze zwiększeniem potrzeb rodziny można dokupić kolejny moduł i powiększyć przestrzeń mieszkalną. Dzięki temu dom modułowy rozrasta się wraz z rodziną, a koszty inwestycji można rozłożyć na lata. Dobudowanie kolejnego modułu nie jest szczególnie problematyczne i nie zaburza konstrukcji istniejącego już domu.
Projekty domów jednorodzinnych z garażem czy bez?
Projekty domów nowoczesnych często przewidują budowę garażu wpisanego w bryłę budynku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Garaż wbudowany w dom zostaje ocieplony i komfortowy w użytkowaniu. Bez trudu dostaniemy się do pojazdu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Będzie to szczególnie przydatne w momencie, gdy na dworze panują niekorzystne warunki pogodowe.
Warto także dodać, że projekty domów z kosztorysem wskazują, iż budowa garażu nie stanowi zbyt dużego wydatku. Wpisanie pomieszczenia w bryłę budynku może być zatem dobrym sposobem na poczynienie oszczędności. Budowa garażu wolnostojącego z pewnością wygenerowałaby większe koszty.
Mimo wszystko trzeba też zauważyć, że projekty małych domów z garażem posiadają mocniej ograniczoną przestrzeń mieszkalną. Garaż zintegrowany z bryłą budynku przeważnie ogranicza powierzchnie, którą można byłoby przeznaczyć na pokój, czy większą kuchnię. Dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być podyktowany prywatnymi potrzebami inwestora.
Budynek energooszczędny czy pasywny?
W ostatnich latach mogliśmy zauważyć rosnące zainteresowanie proekologicznymi rozwiązaniami, które skutecznie zmniejszają zapotrzebowanie na energię grzewczą budynku. Ową tendencję widać również w ofertach biur projektowych. Gotowe, energooszczędne projekty domów parterowych zyskują atrakcyjny wygląd i kubaturę. Zmniejszone zapotrzebowanie na energię grzewczą przekłada się na zminimalizowanie rachunków za ogrzewanie budynku. Dlatego budownictwo energooszczędne stale się rozwija. Projekty domów jednorodzinnych o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię grzewczą posiadają prostą, zwartą bryłę. Zazwyczaj zostają zwieńczone dwuspadowym dachem z poddaszem użytkowym. Energooszczędne domy piętrowe nie cieszą się już tak dużą popularnością.
Rozważając budowę domu energooszczędnego warto też zaznajomić się z budownictwem pasywnym. Gotowe projekty domów pasywnych wyróżniają się bardzo małym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Często są to projekty domów z płaskim dachem o prostej kubaturze. Często jest to wartość kilkukrotnie mniejsza w porównaniu z budynkami energooszczędnymi. Przeglądając projekty domów z kosztorysem zwróćmy szczególną uwagę na cenę dodatkowych rozwiązań technologicznych. Nowoczesne pompy ciepła, rekuperacja, ogniwa fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe z pewnością przełożą się na poprawę parametrów budynku. Jednak nadal są to dość drogie technologie, które znacząco podwyższają koszt budowy domu jednorodzinnego. Przed wyborem budynku pasywnego warto wykonać własny kosztorys i ocenić indywidualne możliwości finansowe. Inwestycja w rozwiązania pasywne może zwrócić się po kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu latach. Dlatego warto przekalkulować wszystkie korzyści i wady wynikające z tego rozwiązania.
Projekty domów jednorodzinnych to podstawowe dokumenty, bez których nie rozpoczniemy żadnych prac na placu budowy. Co prawda, aktualne przepisy prawa budowlanego przewidują możliwość stworzenia domu bez pozwolenia. Jednak wszystkie budynki mieszkalne (nawet te, które do budowy wymagają jedynie zezwolenia) muszą być wykonane w oparciu profesjonalnie przygotowaną dokumentację budowlaną.
Projekty domów jednorodzinnych różnią się między sobą wieloma parametrami. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się gotowe projekty domów z poddaszem. Jest to ciekawe rozwiązanie, które można zastosować na większości działek budowlanych. Projekty domów z poddaszem zakładają maksymalne wykorzystanie wnętrza budynku. Przestrzeń pod więźbą dachową zostaje zagospodarowana na pomieszczenie mieszkalne, dzięki czemu metraż budynku jest dobrze wykorzystany.
Niektórzy inwestorzy korzystają też z projektów domów parterowych. Tego rodzaju budynki nie posiadają zagospodarowanego poddasza, a przestrzeń mieszkalna obejmuje wyłącznie jedną kondygnację. Cenioną zaletą projektów domów parterowych jest niski koszt budowy. Dzięki braku konieczności adaptacji poddasza inwestor jest w stanie poczynić odczuwalne oszczędności inwestycyjne.
Zarówno budynek parterowy jak i dom z poddaszem mogą posiadać wbudowany garaż. Projekty domów z garażem cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Tego rodzaju projekty domów nowoczesnych umożliwiają przechodzenie z samochodu do domu suchą stopą, bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Nic zatem dziwnego, że projekty domów z garażem są chętnie wybierane przez inwestorów, którzy preferują nowoczesne, a zarazem wygodne rozwiązania budowlane.
Jeśli interesują Cię projekty domów jednorodzinnych, zapraszamy do zapoznania się z działem poniżej. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące projektów domów parterowych, podpowiemy Ci jak wybrać projekty domów z poddaszem, a także jak zaadaptować gotowe projekty domów nowoczesnych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.