Wybór odpowiedniego biura architektonicznego

Kobieta patrzy na projekt domu - source: FreeDigitalPhotos.net by adamrBiuro architektoniczne powinno odznaczać się profesjonalizmem, doświadczeniem i dotrzymywaniem terminów. Warto przeprowadzić dokładne rozeznanie i wziąć pod uwagę więcej niż tylko jedną pracownię.

Należy sprawdzić wcześniej realizowane projekty, kwalifikacje architekta, rodzaje ofert, a także zasięgnąć opinii klientów.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na certyfikaty, nagrody, atesty i inne świadczenia, które potwierdzają rzetelność biura. Najlepiej zdecydować się na firmę oferującą kompleksowe usługi zapewniające nie tylko projekty koncepcyjne, ale także nadzór budowlany i projekty wnętrz.

Należy pamiętać, że zwykle koszty usług kompleksowych są niższe niż w przypadku zamawiania różnych elementów i poprawek w różnych biurach.

Dopasowanie projektu do działki

Najpierw sprawdzamy jaka stabilność gruntowa występuje na naszej działce. Jeżeli jest to teren podmokły lub torfowy, wówczas musimy liczyć się z tym, że nasz dom będzie potrzebował solidnych fundamentów. Najlepiej skorzystać z usług geologa, który przeprowadzi analizę gruntu.

Podczas wyboru projektu należy zachować pewne proporcje, aby powierzchnia przyszłego domu nie zajęła zbyt dużej powierzchni działki. Powinniśmy zostawić miejsce na ogród, a także zachować odpowiedni odstęp od sąsiednich posesji i uwzględnić budowę balkonu, tarasu czy garażu, jeżeli mamy je w planie. Często bywa tak, że jest nam potrzebna większa powierzchnia użytkowa domu, ale działka nam na to nie pozwala. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest dom piętrowy.

Najciekawsze promocje w internecie - sprawdź ceny!

Obniżenie kosztów budowy już przy wyborze projektu

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Wybierając projekt gotowy lub indywidualny należy rozplanować kosztorys całej budowy i wprowadzić ewentualne poprawki, które pozwolą na wybranie najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Są one związane na przykład z:

  • lokalizacją kotłowni względem przyłącza gazowego
  • odpowiednim rozplanowaniem pionów
  • kompaktowym kształtem domu (każdy wykusz czy uskok to dodatkowe materiały, dodatkowa praca specjalisty, a przez to dodatkowe koszty)
  • wyborem dachu dwuspadowego (który jest znacznie tańszy, niż dach bardziej skomplikowany – zapoznaj się z osobnym artykułem)
  • wysoka ścianka kolankowa na poddaszu, która pozwala na uzyskanie pod skosami dodatkowej powierzchni, którą możemy przeznaczyć w przyszłości na cele użytkowe

Cennych wskazówek może udzielić architekt, u którego zamawiamy projekt. Generalny kosztorys budowy możesz natomiast stworzyć samodzielnie na odpowiednim kalkulatorze.

Koszty późniejszej eskploatacji domu

Model domu leżący na planach architektonicznych zwiniętych w rulon - source: FreeDigitalPhotos.net By ddpavumbaNajbardziej efektywne pod względem kosztów eksploatacji są oczywiście domy energooszczędne. Cechują je mniejsze straty ciepła i mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Ważnym elementem, który będzie znacząco wpływał na koszty eksploatacji  jest rodzaj ogrzewania. Wybór zależy od rozmieszczenia pomieszczeń, powierzchni  domu, oczekiwanej wygody i oczywiście przyszłych kosztów. Najdroższe jest tutaj ogrzewanie elektryczne,  w stosunku do którego ogrzewanie na węgiel jest o połowę tańsze. Jednak najlepszym wyjściem jest ogrzewanie gazowe, które nie wymaga tyle pracy, co ogrzewanie na węgiel i jest od niego niewiele droższe.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach i kosztach ogrzewania domu jednorodzinnego, polecamy ten artykuł.

Zasięgnięcie opinii ekspertów

Podczas wyboru projektu należy dokładnie przemyśleć wszystkie powyższe kroki i gruntownie przeanalizować je razem z architektem, który doradzi nam najbardziej optymalne rozwiązania.

Architekci mają zwykle bogate doświadczenie związane nie tylko z projektowaniem, ale również optymalizacją kosztów i z chęcią doradzą najlepsze rozwiązania. Czasem warto zrezygnować z kilku własnych ekstrawaganckich pomysłów i oszczędzić środki na wykończenie wnętrza w wyższym standardzie.

Najważniejsze jest jednak zainteresowanie takimi kwestiami odpowiednio wcześnie. Dzięki temu przynajmniej nie będziemy zaskoczeni w połowie budowy rosnącymi lawinowo kosztami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny