Wybór odpowiedniego biura architektonicznego

Biuro architektoniczne powinno odznaczać się profesjonalizmem, doświadczeniem i dotrzymywaniem terminów. Warto przeprowadzić dokładne rozeznanie i wziąć pod uwagę więcej niż tylko jedną pracownię.

Należy sprawdzić wcześniej realizowane projekty, kwalifikacje architekta, rodzaje ofert, a także zasięgnąć opinii klientów.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na certyfikaty, nagrody, atesty i inne świadczenia, które potwierdzają rzetelność biura. Najlepiej zdecydować się na firmę oferującą kompleksowe usługi zapewniające nie tylko projekty koncepcyjne, ale także nadzór budowlany i projekty wnętrz.

Należy pamiętać, że zwykle koszty usług kompleksowych są niższe niż w przypadku zamawiania różnych elementów i poprawek w różnych biurach.

Dopasowanie projektu do działki

Najpierw sprawdzamy jaka stabilność gruntowa występuje na naszej działce. Jeżeli jest to teren podmokły lub torfowy, wówczas musimy liczyć się z tym, że nasz dom będzie potrzebował solidnych fundamentów. Najlepiej skorzystać z usług geologa, który przeprowadzi analizę gruntu.

Podczas wyboru projektu należy zachować pewne proporcje, aby powierzchnia przyszłego domu nie zajęła zbyt dużej powierzchni działki. Powinniśmy zostawić miejsce na ogród, a także zachować odpowiedni odstęp od sąsiednich posesji i uwzględnić budowę balkonu, tarasu czy garażu, jeżeli mamy je w planie. Często bywa tak, że jest nam potrzebna większa powierzchnia użytkowa domu, ale działka nam na to nie pozwala. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest dom piętrowy.

Obniżenie kosztów budowy już przy wyborze projektu

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Wybierając projekt gotowy lub indywidualny należy rozplanować kosztorys całej budowy i wprowadzić ewentualne poprawki, które pozwolą na wybranie najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Są one związane na przykład z:

  • lokalizacją kotłowni względem przyłącza gazowego
  • odpowiednim rozplanowaniem pionów
  • kompaktowym kształtem domu (każdy wykusz czy uskok to dodatkowe materiały, dodatkowa praca specjalisty, a przez to dodatkowe koszty)
  • wyborem dachu dwuspadowego (który jest znacznie tańszy, niż dach bardziej skomplikowany – zapoznaj się z osobnym artykułem)
  • wysoka ścianka kolankowa na poddaszu, która pozwala na uzyskanie pod skosami dodatkowej powierzchni, którą możemy przeznaczyć w przyszłości na cele użytkowe

Cennych wskazówek może udzielić architekt, u którego zamawiamy projekt. Generalny kosztorys budowy możesz natomiast stworzyć samodzielnie na odpowiednim kalkulatorze.

Koszty późniejszej eskploatacji domu

Ważnym elementem, który będzie znacząco wpływał na koszty eksploatacji  jest rodzaj ogrzewania. Wybór zależy od rozmieszczenia pomieszczeń, powierzchni  domu, oczekiwanej wygody i oczywiście przyszłych kosztów. Najdroższe jest tutaj ogrzewanie elektryczne,  w stosunku do którego ogrzewanie na węgiel jest o połowę tańsze. Jednak najlepszym wyjściem jest ogrzewanie gazowe, które nie wymaga tyle pracy, co ogrzewanie na węgiel i jest od niego niewiele droższe.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach i kosztach ogrzewania domu jednorodzinnego, polecamy ten artykuł.

Zasięgnięcie opinii ekspertów

Podczas wyboru projektu należy dokładnie przemyśleć wszystkie powyższe kroki i gruntownie przeanalizować je razem z architektem, który doradzi nam najbardziej optymalne rozwiązania.

Architekci mają zwykle bogate doświadczenie związane nie tylko z projektowaniem, ale również optymalizacją kosztów i z chęcią doradzą najlepsze rozwiązania. Czasem warto zrezygnować z kilku własnych ekstrawaganckich pomysłów i oszczędzić środki na wykończenie wnętrza w wyższym standardzie.

Najważniejsze jest jednak zainteresowanie takimi kwestiami odpowiednio wcześnie. Dzięki temu przynajmniej nie będziemy zaskoczeni w połowie budowy rosnącymi lawinowo kosztami.

ikona podziel się Przekaż dalej