Zakup ciekawego projektu domu

Wybór ciekawego projektu determinują przede wszystkim wizja wymarzonego domu i wielkość budżetu, którym dysponujemy by wcielić projekt w życie.

Najprostszym i najszybszym sposobem jest kupno gotowego projektu. Wiele firm i pracowni architektonicznych oferuje setki gotowych projektów. Przed zakupem warto sprawdzić uprawnienia i doświadczenia projektanta. Warto również zapoznać się z opiniami o danym projektancie i wybraym projekcie w internecie. Można znaleźć wiele ciekawych opinii i spostrzeżeń na ich temat, a często też uniknąć ewentualnych problemów.

Koszty gotowego projektu są zwykle najniższe. Najtańsze można nabyć już za niewiele ponad 1000 zł, a mając do dyspozycji budżet na poziomie 3-4 tysięcy złotych prawie zawsze znajdziemy coś dla siebie. Również cena niezbędnej dokumentacji technicznej jest dużo bardziej korzystna niż w przypadku ciekawych projektów indywidualnych, powinna się zamknąć w granicach 2000 zł. Koszt projektu zależy od wielkości, kształtu, stylu, warunków gruntowych i elementów dodatkowych. Oczywiście za projekty renomowanych firm zapłacimy odpowiednio więcej.

Projekty domów jednorodzinnych

Dostosowanie gotowego projektu

Dużą wadą gotowego projektu jest fakt, że kupując gotowy projekt nie nabywamy jednocześnie pełnych praw do niego. Wybudowany dom nie będzie naszą indywidualną wizją, ale jednym z wielu zbudowanych w oparciu o ten sam projekt. Nie będzie też dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Dlatego możemy rozważyć dostosowanie projektu i dokumentacji do naszych potrzeb. Aby to zrobić, należy skorzystać z usług architekta bądź lokalnego biura prowadzącego usługi z zakresu adaptacji projektów do działki.

Takie biura zajmują się jednak wyłącznie kosmetyką projektu, jak na przykład nieznacznym przesunięciem pozycji okien lub drzwi, czy zamianą pomieszczeń pod względem zastosowania. Poprawki nie powinny poruszać konstrukcji obiektu i technologii jego wykonania. Dzięki temu ich koszty są bardzo niskie, a czasami są nawet wliczane w adaptację podstawową.

Bardziej zaawansowane zmiany, które wymagają większego wkładu, powinniśmy zlecić doświadczonemu architektowi lub firmie projektanckiej. Z takimi zmianami wiążą się też ponadplanowe koszty, które rosną proporcjonalnie do liczby niezbędnych obliczeń konstrukcyjnych, jak również dodatkowych rysunków. Wówczas koszt ciekawego projektu może wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych.

Projekty domów w atrakcyjnych cenach - zobacz!

Ciekawy projekt domu przygotowany na zamówienie

Projekt indywidualny pozwala na maksymalne dostosowanie efektów prac architekta do naszych wymagań. Możemy w nim zawrzeć praktycznie wszystkie nasze pomysły, ograniczają nas tylko wyobraźnia, budżet przedsięwzięcia i podstawowe prawa fizyki.

Podstawowymi wadami indywidualnego projektu są cena oraz czas potrzebny na jego wykonanie.

Koszty indywidualnego projektu są wielokrotnie wyższe w porównaniu do projektu gotowego. Uzależnione są przede wszystkim od wielkości, stopnia skomplikowania, technologii i warunków w miejscu inwestycji. Należy również pamiętać, że projekt musi spełniać wszystkie warunki techniczne wymagane przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Do tego dochodzi czas wykonania (jeżeli chcemy dostać projekt w krótkim czasie, będzie się to wiązało z dodatkową opłatą) oraz liczba dodatkowych poprawek zgłaszanych przez inwestora.

Standardowo ceny indywidualnych projektów zaczynają się od 5000 zł, ale w praktyce po przedstawieniu projektantowi swoich oczekiwań i poprawkach, które wynikną w toku prac cena rzadko zamknie się poniżej 10 000 zł. W przypadku większych, bardziej skomplikowanych projektów koszty mogą oscylować w granicach 20 000 – 30 000 zł.

Proces tworzenia projektu jest bardzo długi i mozolny, obfitujący w pokaźną liczbę korekt. Wymaga również stosunkowo dużego zaangażowania od inwestora – dobry projektant powinien na bieżąco konsultować kolejne elementy naszego domu.

Czas oczekiwania na projekt zależy od podobnych czynników jak cena – wielkość domu, stopień skomplikowania oraz liczba zgłaszanych poprawek. Cały proces (od pierwszego kontaktu do przekazania finalnej dokumentacji) rzadko udaje się go zamknąć w czasie krótszym niż miesiąc, w praktyce zwykle trwa to 2-3 miesiące, a czasami nawet więcej. Oczywiście za dodatkową opłatą i czas ten można skrócić.Którą opcję wybrać?

Wybór sposobu pozyskania projektu jest związana z trzema podstawowymi elementami – oczekiwaniami, ceną oraz czasem. Gdy najważniejsze są czas i cena, najlepszym rozwiązaniem jest gotowy projekt. Wraz ze wzrostem czynnika związanego z naszymi oczekiwaniami będziemy decydować się na zakup gotowego projektu i jego modyfikację lub zamówienie indywidualnego projektu.

Warto jednak pamiętać, aby w każdym przypadku sprawdzić uprawnienia i doświadczenie autora projektu, nie ważne czy gotowego, czy robionego na zamówienie. Warto też przed dokonaniem ostatecznego wyboru poczytać w internecie, na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie domu. W końcu jak  mówi stare przysłowie – pierwszy dom budujemy dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie.

Po pozyskaniu projektu domu kolejnym etapem będzie określenie ramowego kosztorysu budowy. Przypominamy, że możesz wykonać go bezpłatnie za pomocą naszego kalkulatora kosztów budowy domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny