Wąskie działki a przepisy prawa budowlanego

Niestety, w naszej polskiej przestrzeni bardzo często spotykamy wąskie, mało praktyczne w usytuowaniu działki. Ma to związek z historycznym ukształtowaniem terenu i dziedziczeniu ziemi z pokolenia na pokolenie. Problem pojawił się dopiero wówczas, gdy połacie wąskich pasów zaczęto masowo odrolniać. Takie działki są też często spotykane w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie teren pod zabudowę jest drogi, a deweloperzy chcą na nim jak najwięcej zarobić.

Trudno jest wybudować wygodny, funkcjonalny dom parterowy na wąskiej działce, choćby ze względu na konieczność zachowania odpowiednich odległości od granicy posesji. Nieco łatwiej jest z domem piętrowym, którego obrys jest zwykle mniejszy. Co prawda, w 2009 roku wprowadzono przepisy, które nieco ułatwiają życie właścicielom wąskich działek poniżej 16 m szerokości. Dzięki temu mogą oni wybudować budynek w odległości 1,5 metra od krawędzi działki. Mimo wszystko nie wygląda to zbyt estetycznie, nie jest też zbyt funkcjonalne podczas przechodzenia pomiędzy domem a płotem. Dodatkowo ogranicza to także prywatność, ponieważ zbyt mała odległość między budynkami zmniejsza intymność mieszkańców domów.

Dokładne przepisy prawa budowlanego określone są przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

  • jeśli ściana posiada okna oraz drzwi, to odstęp między ścianą a granicą działki wynosi 4 metry,
  • gdy działka mierzy mniej niż 16 metrów, wówczas między jej granicą a ścianą bez okien oraz drzwi można zachować jedynie do 1,5 metra odstępu
  • podczas gdy sąsiadująca działka nie jest zabudowana, nie ma obowiązku zachowywania konkretnych odległości,
  • należy zachować 1,5 metra odległości pomiędzy balkonem, tarasem, gzymsem, okapem, daszkiem, schodami, galerią, rampą itp.

Projekty domów z garażem na wąską działkę

Największym problemem na wąskiej działce jest usytuowanie garażu oraz bramy wjazdowej. Tutaj na co dzień istotny jest komfort wjazdu. Zbyt ciasna przestrzeń przed garażem, a nade wszystko za duży kąt skrętu przed bramą wjazdową spowoduje problemy podczas jej codziennego użytkowania.

Tradycyjny sposób budowania domu na optymalnej wielkości działce zakłada umiejscowienie wejścia i garażu od frontu zabudowania po jej szerszej stronie. Niestety, takie rozwiązanie nie może mieć racji bytu w przypadku wąskiej działki, która zmusza do usytuowania wejścia od ściany węższej, choć wciąż frontowej. Obok należałoby także postawić budynek garażu, ale jak tego dokonać, aby nie zakłócić estetyki przestrzeni i swobodnie korzystać z wszystkich zabudowań?

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Najkorzystniejszą opcją jest usytuowanie bryły garażu przed domem od strony ulicy. Wówczas bez problemów umieścimy wejście do domu na krótszej ścianie frontowej. W tym wypadku nie powinno być także zbyt dużych trudności z manewrowaniem samochodem do garażu, ponieważ brama będzie się znajdować tuż przed jego drzwiami. Manewr wjazdu rozpoczynamy więc jeszcze na ulicy.

Istnieje także inne rozwiązanie umożliwiające zagospodarowanie wąskiej działki, lecz nieco bardziej problemowe. Zakłada ono usytuowanie wejścia do domu z boku, czyli na szerszej ścianie domu. Garaż przenosi się wówczas za budynek. Tutaj trzeba jednak być ostrożnym zachowując miejsce niezbędne do prawidłowego manewrowania samochodem.

Najlepsze pompy ciepła - sprawdź promocje!

Projekty domów na wąską działkę

W przypadku wąskiej działki, nie można sobie pozwolić na budowę rozłożystego domu parterowego. Dlatego też inwestorzy najczęściej decydują się na wielokondygnacyjne budynki z poddaszem użytkowym. Projekty domów parterowych na wąską działkę z konieczności zakładają budowę domu na planie prostokąta z jednym bokiem dużo dłuższym od drugiego. Aczkolwiek istnieją takie projekty domów parterowych na wąską działkę, które ze względu na swój smukły charakter mogą się podobać pewnej grupie odbiorców.

Warto również pomyśleć o planie takiego domu. Salon, sypialnię, łazienkę oraz resztę pokoi użytkowych najlepiej usytuować na stronie południowej, natomiast północną stronę zarezerwować dla pomieszczeń gospodarczych, jak kotłownia, składzik itp. Przy takim rozmieszczeniu, gospodarcza strona od północy może zostać pozbawiona okien, dzięki czemu dom uda się „dosunąć” na odległość 1,5 metra do granicy działki. Tylko w takim przypadku przepisy na to pozwalają. Jednocześnie unikniemy dużych strat ciepła, ze względu na brak otworów okiennych.Dom wielokondygnacyjny i podpiwniczony na wąskiej i małej działce

Dom wielokondygnacyjny staje się niezwykle potrzebny głównie na małej działce, gdzie nie ma już możliwości dobudowania dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Wówczas na przykład piwnica może być jedynym miejscem, gdzie usytuujemy składzik narzędziowy, spiżarnię czy mały przydomowy warsztat przechowalnię narzędzi ogrodowych.

Projekty domów na wąską działkę z piwnicą wymagają dodatkowego pozwolenia. Decyzja o pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku będzie w dużej mierze wynikać z przestrzennego zagospodarowania terenu, ale w przypadku wąskich działek, uzyskanie pozwolenia to najczęściej tylko formalność. 

Następnym krokiem jest zbadanie gruntu oraz poziomu wody gruntowej. W tym celu wykonuje się zwykle dwa odwierty geologiczne. O ile budynek z podpiwniczeniem można teoretycznie wybudować niemal w każdych warunkach, o tyle może się to okazać nieopłacalne. Koszt dobrej jakości materiałów izolacyjnych jest zwykle bardzo wysoki. Jeśli zauważymy, że poziom wód gruntowych działki jest znacznie wyższy, aniżeli planowany poziom podłogi piwnicy, to jedyną rozsądną z punktu widzenia ekonomii decyzją, będzie zrezygnowanie z budowy podpiwniczenia lub budowa bardzo wysokiego parteru. W takim wypadku piwnica praktycznie nie wystawałaby z ziemi.

Czasem warto się zastanowić, czy budowa domu piętrowego, lub takiego z poddaszem użytkowym nie będzie lepszym rozwiązaniem. Wtedy część pomieszczeń można by przenieść z parteru na piętro zostawiając na dolnej kondygnacji miejsce na inne pomieszczenia. Z punktu widzenia oszczędności, podpiwniczenie jest droższą opcją zarówno w realizacji, jak i w eksploatacji. Jednakże czasem to jedyna możliwość, aby gdzieś usytuować pomieszczenia gospodarcze, składzik z narzędziami czy nawet kotłownię. Projekty domów muszą być więc uzależnione od konkretnych potrzeb inwestorów.

W miastach, szczególnie w dużych aglomeracjach, gdzie każdy metr działki jest na wagę złota, idealny projekt domu na wąską działkę to bliźniak, ewentualnie dom szeregowy. Taki projekt jest często bardziej atrakcyjny, niż podłużny budynek praktycznie przyklejony do płotu sąsiada.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny