Projekty domów nowoczesnych - czym powinny się charakteryzować?

Projekty domów nowoczesnych zaskakują tradycyjnymi rozwiązaniami, które przedstawione są w nowoczesnym, minimalistycznym wydaniu. W artykule przedstawiamy kilka ciekawych realizacji domów jednorodzinnych, które cieszą się dużą popularnością wśród Polaków.

Eleganckie domy jednorodzinne

Gotowe projekty Murowaniec wyróżnia piękna architektura, która z pewnością sprosta oczekiwaniom osób ceniących wysoki poziom komfortu i funkcjonalność. Dzięki różnicy poziomów nowoczesne domy charakteryzują ciekawe rozdzielenia części dziennej i sypialnianej.

Eleganckie projekty domów nowoczesnych o powierzchni mieszkalnej, która wynosi 155,80 m2, zostały częściowo podpiwniczone, dzięki czemu domownicy będą mieli dodatkowe pomieszczenie użytkowe, które może służyć jako sauna czy kotłownia. Modernistyczne domu jednorodzinne uwzględniają również garaż, obok którego znajduje się obszerna piwnica. Cena projektu: 2900 zł.

Prostota formy a nowoczesne domy

Nowoczesne domy jednorodzinne mają to do siebie, że urzekają prostą formą. Przykładem tego są gotowe projekty Działoszyn z płaskim dachem o powierzchni 155,30 m2. Futurystyczne style, które wyróżniają tego typu domy jednorodzinne, zachwycają dużymi przeszkleniami. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które preferują jasne wnętrza. Ponad wszystko ciekawe realizacje domów stawiają na nowoczesne rozwiązania w postaci sauny, salki gimnastycznej, czy też pomieszczenia wypoczynkowego. Wbrew pozorom, takie projekty domów nowoczesnych są bardzo ekonomiczne, dzięki wykorzystaniu energooszczędnych rozwiązań. Cena projektu: 7300 zł.

Piękne wille na miarę XXI wieku

Tego typu gotowe projekty urzekają przede wszystkim prostotą zaklętą w nowoczesnym charakterze domu jednorodzinnego. Duża powierzchnia mieszkalna, która liczy 191,90 m2, pozwala na stworzenie funkcjonalnych wnętrz, wśród których znajdziemy aż siedem pokoi prywatnych. Niepowtarzalne wille Bartoszyce zachwycają ciekawą bryłą, detalami architektonicznymi i odpowiednio dobraną kolorystyką elewacji.

Przestronne projekty domów nowoczesnych doskonale łączą się z zielenią i oświetleniem. Modernistyczne realizacje uwzględniają również garaż, przez który można przejść swobodnie do kotłowni. Takie nowoczesne domy jednorodzinne z pewnością przypadną do gustu osobom o wysokich wymaganiach. Cena projektu: 3200 zł.

Gotowe projekty bez podpiwniczenia

Ostryż 2 to ciekawe domy jednorodzinne, które przykują uwagę każdej osoby, szukającej funkcjonalnego i komfortowego projektu budynku mieszkalnego. Małe domy nie gwarantują tak dużej przestrzeni, co nowoczesne domy o powierzchni użytkowej 134,26 m2. Modernistyczne realizacje umiejętnie podkreślają wykorzystanie materiałów elewacyjnych i przeszkleń, które dodają nie tylko lekkości, ale wyjątkowej elegancji. Dodatkowo realizacje domów nowoczesnych Ostryż 2 uwzględniają przestronny garaż, w którym znajdą się dwa samochody osobowe. Cena projektu: 2200 zł.

Powoli odchodzi się od budowania domów o sześciennej bryle, powoli zanika także moda na domy w typie dworkowym. Zamiast nich pojawiają się nowoczesne domy, o nieszablonowym układzie i inteligentnych rozwiązaniach w środku. Nowoczesne projekty zakładają maksymalną energooszczędność, wyjątkową izolację cieplną i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Nowoczesne domy to nie tylko wille, których koszt przekracza znacznie możliwości finansowe statystycznego Polaka. Nowoczesne mogą być także małe domy, ważne by były modernistyczne, nieszablonowe i realizujące najnowsze założenia budownictwa. Także wszystkie realizacje domów pasywnych i w wysokim stopniu energooszczędnych można nazwać nowoczesnymi. Plany domów tego rodzaju powinny zakładać wykorzystanie materiałów najlepszej jakości, a także nowoczesne metody ogrzewania, zwłaszcza te ekologiczne, jak opalanie pelletem, pompy ciepła czy solary.

Nowoczesne projekty, czyli prostota przede wszystkim

Zarówno wille, jak i małe domy muszą spełniać jedno ważne założenie – powinny być modernistyczne, mieć prostą, geometryczną, ale nieoczekiwaną i niestandardową. Ciekawe projekty można znaleźć w wielu miejscach. Coraz więcej pracowni architektonicznych oferuje tego rodzaju plany domów w swoich katalogach. Stawiają one na nieszablonowe rozwiązania, jednocześnie jednak zachowując modny, minimalistyczny styl nowoczesnych.

Geometryczne bryły o lekkich konstrukcjach i płaski dach to jedne z cech charakterystycznych domów nowoczesnych. W projektach domów nowoczesnych nie zobaczysz kolumienek, arkad i innych ozdobników. Jednak mogą pojawić się ażury, łączenia muru ze szkłem i tym podobne. Bardzo często w planach domów nowoczesnych pojawiają się naturalne materiały wykończeniowe, czyli drewno i kamień naturalny. W realizacjach projektów często wykorzystuje się także beton, który od jakiegoś czasu wrócił do łask i cieszy się coraz większym uznaniem.

Projekty domów nowoczesnych – funkcjonalność i energooszczędność

Jednak w przypadku nowoczesnych domów znaczenie ma nie tylko nieszablonowy, ciekawy projekt, lecz także funkcjonalność budynków. Najważniejszą cechą nowoczesnego podejścia do architektury jest energooszczędność. Domy są wyjątkowo dobrze zaizolowane. Dzięki temu koszty eksploatacji są o wiele mniejsze, chociaż początkowa inwestycja jest nieco wyższa. Co więcej, nowoczesne budynki oznaczają także większą dbałość o ekologię.

Tego rodzaju domy są ogrzewane niestandardowymi źródłami ogrzewania, często w projekcie jest rozrysowane rozmieszczenie solarów lub pompa ciepła. Co więcej, bardzo często założona jest rekuperacja. W projektach domów nowoczesnych można spotkać się także z odpowiednio zaprojektowaną kotłownią, w której można zamontować piec na olej opałowy lub gaz.

Znaczenie ma także to, że dom jest idealnie dopasowany do otoczenia. I nie chodzi tutaj tylko o styl wykończenia, lecz także o wpasowanie do środowiska. Domy nowoczesne wykorzystują naturalne ukształtowanie terenu. Są tak ułożone względem stron świata, by jak najdłużej móc wykorzystywać światło słoneczne. To znacznie zwiększa ich funkcjonalność i podnosi komfort życia.