Projekt domu jednorodzinnego na wizualizacji

Energooszczędność

Nowoczesne domy są budowane jako domy energooszczędne. Jest to z jednej strony bardzo ekologiczne podejście, a z drugiej ekonomiczne, gdyż taki budynek jest tańszy w eksploatacji. Wydatki na ogrzewanie są znacząco niższe w tego typu domach. Ich bryły kryją różne rozwiązania sprzyjające oszczędzaniu energii czy nawet jej pasywnemu pozyskiwaniu.

Dom w zgodzie z otoczeniem

Nowoczesne domy idealnie wpisują się w otoczenie, a to dlatego, że już na etapie projektu bierze się pod uwagę elementy charakterystyczne dla konkretnego krajobrazu. Projekt domu nowoczesnego wpasowuje się w otoczenie, zarówno miejskie, jak i wiejskie, górskie, nadmorskie itd.

Geometryczna bryła

Nowoczesność domów przejawia się także w ich geometrycznych bryłach. Ich konstrukcja jest lekka, czasem nawet wręcz ażurowa, a więc nie sprawiają wrażenia ciężkich i topornych. W tego typu domach możliwe jest także ukrycie zewnętrznych instalacji, tak by budynek był monolityczną bryłą. Nie stosuje się ozdobników i dekoracji takich jak: arkady, kolumny, wykusze itp.

Prostota wykończenia

Do wykańczania domów nowoczesnych używa się różnych materiałów, które mają jednak wspólną cechę – są naturalne i surowe. Są to: drewno, kamień naturalny, szkło, stal i blacha. Wnętrza także są minimalistyczne, ale bardzo funkcjonalne. Najmodniejszym stylem wykańczania wnętrz jest ten skandynawski.

Płaski dach/ dwuspadowy

Projekty domów nowoczesnych wyróżnia zastosowanie albo płaskich dachów, albo dwuspadowych o łagodnych kątach nachylenia. Płaskie dachy świetnie nadają się do umieszczenia na nich kolektorów słonecznych, dzięki których dom może wykorzystywać energię słoneczną. Poza tym jest to dobre miejsce do urządzenia tarasu. Nadal jednak częściej stosuje się dachy dwuspadowe, choć być może zmieni się to w niedalekiej przyszłości.

Poza tym nowoczesne domy są dużo mniejsze powierzchniowo niż tradycyjne domy budowane jeszcze kilka lat temu. Dziś mało kto decyduje się na budowę domu o dużym metrażu.

Przykładowe projekty domów nowoczesnych

Oto trzy przykłady projektów domów nowoczesnych niewielkich rozmiarów. Wszystkie opisane projekty są dostępne na stronie www.archeton.pl.

Projekt domu „Dino”

Wizualizacja domu z projektu

Jest to domek parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 78,8 m2. Posiada 5 pokoi, czyli salon, gabinet i 3 sypialnie na poddaszu, 2 łazienki oraz jednostanowiskowy garaż. Jest zatem idealny dla czteroosobowej rodziny.

Dom jest murowany, wykonany w technologii betonu komórkowego. Strop jest żelbetowy, konstrukcja dachu drewniana, jętkowa, schody żelbetowe. Elewacja otynkowana i częściowo wyłożona płytami elewacyjnymi i deskowaniem. Pokrycie dachu to dachówka ceramiczna lub betonowa.

Całkowity koszt budowy domu wg tego projektu wynosi ok. 355 000 zł przy zleconym systemie budowy.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie firmy Archeton: http://www.archeton.pl/projekt-domu-dino_bk_1514_opisogolny.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 66,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny