Projekty domów parterowych a ich rzeczywista wycena

Przed rozpoczęciem budowy domu należy podjąć wiele decyzji. Jedną z najistotniejszych będzie wybór odpowiedniego projektu. Ta z pozoru prosta czynność może przysporzyć nam wielu problemów. Pamiętajmy, że to właśnie od projektu domu zależeć będzie koszt całego przedsięwzięcia. Koszt budowy może na przykład znacząco wzrosnąć, gdy wybierzemy projekty domów z piwnicą, wielospadowymi dachami, czy innymi nietypowymi konstrukcjami. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać projektów, jakie są ich ceny i jak wyglądają realne koszty domu parterowego.

Rzeczywisty koszt budowy domu można obliczyć korzystając z kalkulatora kosztów budowy domu. Natomiast firmy budowlane możesz znaleźć tu.

Gdzie szukać projektów domów parterowych?

Projekty domów parterowych cieszą się dość dużą popularnością. Inwestor może wybierać pomiędzy projektami gotowymi, a indywidualnymi (opcja droższa). Oba rozwiązania niosą ze sobą odmienne wady i zalety. Największymi atutami projektów gotowych jest ich łatwo dostępność, duży wybór, atrakcyjna cena, a także szybkość zakupu (dostępne od ręki). Za projektami indywidualnymi przemawia pełna personalizacja dokumentacji, a także możliwość dopasowania projektu do nietypowych potrzeb użytkowych.

Zarówno gotowe, jak i indywidualne projekty możemy zamówić w każdym biurze projektowym. Przed dokonaniem zakupu warto przejrzeć oferty przynajmniej kilku lokalnych biur, zapoznać się z ich cennikami i preferowanymi rozwiązaniami. Ciekawe inspiracje znajdziemy także na branżowych stronach internetowych. Zapoznajmy się z charakterystyką budynków, przejrzyjmy specyfikację techniczną oraz kosztorys.

Oglądając gotowe projekty domów parterowych pamiętajmy także o naszych indywidualnych potrzebach. Określmy optymalną liczbę pokoi, łazienek, wielkość garażu, specyfikę ogrzewania czy przestronność kuchni. Dzięki temu łatwiej nam będzie dopasować projekt do indywidualnych wymagań i potrzeb przyszłych domowników.

Gotowe projekty domów parterowych możemy oglądać i kupować bezpośrednio przez Internet. Jednak dobrym pomysłem będzie także indywidualna rozmowa z architektem. Jest to szczególnie istotne w przypadku projektów indywidualnych. Warto wybrać doświadczonego projektanta, który wykona dokumentację w oparciu o nasze wytyczne, a jednocześnie wskaże praktyczne rozwiązania.

Ceny projektów domów parterowych

Ceny projektów są dość zróżnicowane. Wszystko zależy od specyfiki budynku, jego kubatury, a także od stopnia skomplikowania dokumentacji. Najtańsze będą gotowe projekty typowych, niewielkich domów jednorodzinnych. Cena zakupu rozpoczyna się od 1 500 zł. Im projekt będzie bardziej skomplikowany, tym cena będzie wyższa. Nowoczesne, gotowe projekty domów parterowych będą kosztowały od 2 000 do 5 000 zł. Zwróćmy jednak uwagę, że w kosztach wliczony jest już przeważnie projekt ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym, rekuperacji bądź popularnych solarów.

Ceny projektów na indywidualne zamówienie będą nieco wyższe. Trudno ustalić tu górną granicę. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z architektem. Orientacyjny koszt tego typu dokumentacji rozpoczyna się od 5 000 zł. Indywidualne projekty domów parterowych mogą być nawet kilkukrotnie droższe od projektów gotowych. Jednak odznaczają się dużą oryginalnością i pełnym dopasowaniem do potrzeb inwestora. W niektórych przypadkach zakup indywidualnego projektu może być też sposobem na poczynienie oszczędności na etapie budowy. Dobry projektant będzie w stanie pogodzić indywidualne preferencje inwestora i zaprojektować budynek tak, by koszt jego budowy nie był zbyt wysoki.

Pamiętajmy, że ceny projektów domów parterowych to jedynie niewielki procent kosztów budowy. Dlatego cena projektu nie powinna odgrywać pierwszorzędnego znaczenia. O wiele ważniejsza będzie jakość dokumentacji, specyfika technologii budowlanych, a także szacowany koszt budowy domu. Dlatego przed zakupem projektu warto przeanalizować załączony kosztorys. Dobrze będzie także wykonać indywidualną kalkulację i samodzielnie ocenić realną skalę wydatków.

Kosztorys kosztorysowi nierówny – czyli realne koszty domu parterowego

Kosztorysy dołączone do projektów domów wskazują jedynie wartości orientacyjne, nie uwzględniają aktualnych cen materiałów budowlanych ani stawek robocizny. W większości przypadków wskazują najbardziej optymistyczną kalkulację. W rzeczywistości okazuje się, że koszty domu parterowego wskazane w projekcie są w większości przypadków niedoszacowane. Rzeczywista wycena może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższa.

Dlatego zaleca się, by przed zakupem projektu budowlanego wykonać własny kosztorys Inwestycyjny. Możemy wykonać go za pośrednictwem kalkulatora kosztów budowy domu. Wyliczenia wykonywane na portalu opierają się o stale uaktualniane stawki materiałów budowlanych i kosztów robocizny. Sporządzony kosztorys może być miarodajną dokumentacją, która wskaże nam rzeczywiste koszty domu parterowego. Wyliczenia wykonywane na stronie są w dużej części bezpłatne, dlatego warto sporządzić własną wycenę i porównać ją z kosztorysem dołączonym do projektu budowlanego.

Dobrym pomysłem będzie wybranie kilku gotowych projektów i wykonanie własnego kosztorysu inwestycyjnego. Być może owe wyliczenia pomogą nam w wyborze najlepszego i najtańszego w budowie projektu domu parterowego.

Czy można wpłynąć na obniżenie kosztów budowy?

Dla wielu inwestorów budowa domu to bardzo duży wydatek. Dlatego warto pomyśleć nad obniżeniem kosztów inwestycyjnych. Okazuje się, że największe oszczędności możemy poczynić podczas wyboru odpowiedniego projektu budowlanego.

Przeglądając dokumentację projektową zwróćmy uwagę na kształt dachu, rodzaj pokrycia oraz na bryłę budynku. Najtańsze w budowie będą domy ze zwykłym, dwuspadowym dachem z lekkim pokryciem dachowym. Im na dachu będzie więcej załamań, a pokrycie będzie cięższe, tym koszty budowy będą większe. Pamiętajmy też, że najbardziej ekonomiczne w budowie będą budynki o prostej bryle (bez lukarn, dużych balkonów czy garaży). Domy o skomplikowanym kształcie mogą być o kilkanaście do kilkudziesięciu procent droższe w budowie. Warto w tym miejscu podkreślić, że to właśnie kosztorysy dołączone do domów o skomplikowanym kształcie dachu i nierównomiernej bryle budynku są najbardziej niedoszacowane.

Projekty domów parterowych - wybór najlepszego

Większość inwestorów jest już zdecydowana na budowę domu parterowego. Jednak przy wyborze idealnego projektu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych detali. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się komfortowym i nowoczesnym domem.

Projekt domu parterowego od strony technicznej

1. Projekty domów parterowych a wielkość działki

Projekty domów parterowych w porównaniu do projektów domów z poddaszem, wyróżniają się zwykle większą powierzchnią zabudowy. Dlatego należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy posiadana lub dopiero upatrzona działka budowlana spełni wymogi pod tego typu budownictwo.

Domy parterowe muszą spełniać warunki ustanowione przez Prawo Budowlane, jak i również Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W pierwszym przypadku brane pod uwagę są wymiary działki, dokładna powierzchnia zabudowy, a także warunki zabudowy. Ponieważ Urząd Gminy może mieć konkretne wytyczne co do naszej działki budowlanej.

Natomiast Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa, ile wyniesie maksymalna powierzchnia zabudowy konkretnej działki, a także czy możemy pozwolić sobie w ogóle na dom parterowy. Ponieważ według wytycznych określana jest wysokość budynku, ilość kondygnacji, bryła domu, a także kąt nachylenia dachu.

2. Projekty domów jednorodzinnych a sąsiedztwo

Projekt domu parterowego w ostatnim czasie dostępny jest coraz częściej w nowoczesnym wymiarze. Styl kanadyjski w danej chwili zalicza się już do tradycyjnych. Natomiast zdecydowanie chętniej inwestorzy wybierają kwadratowe bryły z dużą ilością przeszkleń. Jednak zanim wybierzemy nowoczesne domy, w których z każdego pomieszczenia możemy udać się do ogrodu, wcześniej powinniśmy sprawdzić, w jakim sąsiedztwie będziemy mieszkać. Spokojna okolica nie przyczyni się do żadnych obaw o swoje bezpieczeństwo. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom w okolicy, w której panuje hałas, duży ruch oraz nieciekawe towarzystwo, to nowoczesne projekty mogą okazać się dla nas bardziej uciążliwe. Szczególnie jeżeli wokół mamy do czynienia z wysoką zabudową. Wtedy sąsiedzi bez trudu mogą z wyższych kondygnacji swoich domów obserwować co się dzieje na terenie naszej posesji.

3. Dom tani w budowie

Decydując się na budynek mieszkaniowy występujący w parterze, na pewno chcemy się dowiedzieć, czy to będzie dom tani w budowie. Wydaje się, że w przypadku domu piętrowego nakłady materiałów są znacznie większe. Jednak z drugiej strony wszystko będzie zależeć od tego, jaka ma występować powierzchnia zabudowy, a także jaki kąt nachylenia dachu nas interesuje. Przy bardzo dużych powierzchniach, skomplikowanym dachu oraz sporym kącie nachylenia połaci dachowej koszt budowy domu może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Tym bardziej, jeżeli zdecydujemy się na dachówkę ceramiczną, której koszt jest często kilkukrotnie wyższy od blachodachówki.

Oczywiście dom tani w budowie może okazać się dopiero po przeliczeniu inwestycji w systemie gospodarczym. Zamieniając część materiałów budowlanych na dużo tańsze, również ostateczna cena budowy powinna zostać obniżona. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, czy dom tani w budowie jest równoznaczny zawsze z projektem domu parterowego.

4. Projekt domu parterowego a powierzchnia użytkowa

Średnia powierzchnia użytkowa domu parterowego waha się od 80 do 320 metrów kwadratowych. Jednak najczęściej decydujemy się na projekty domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej w przedziale od 120 do 220 metrów kwadratowych. Zdecydowanie niższy odsetek projektów, zajmują domy parterowe o powierzchni ponad 250 metrów kwadratowych. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim bardzo wysokie koszty budowy, jak i również konieczność posiadania bardzo dużej działki budowlanej.

Projekt domu parterowego - codzienne użytkowanie

5. Projekt domu parterowego - domy z kotłownią

Budując dom jednorodzinny, zwykle decydujemy się na samodzielne ogrzewanie budynku. Do wyboru mamy wygodne ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Jednak ze względu na dość wysokie koszty ogrzewania przy pomocy tych paliw. Dlatego częściej decydujemy się na ogrzewanie paliwami stałymi, to jednocześnie należy zorganizować miejsce na zainstalowanie kotła oraz przechowywanie węgla, drewna, pelletu lub ekogroszku. Dobrze, by projekt domu z kotłownią uwzględnił nie tylko jej wystarczającą powierzchnię, by móc swobodnie przechowywać w niej opał. Powinniśmy wspomnieć również o usytuowaniu kotłowni w takim miejscu, by nie było problemu z przenoszeniem paliwa stałego. Dodatkowym atutem jest umiejscowienie kotłowni blisko centralnej części całego domu. W ten sposób skracamy czas dotarcia ciepłej wody użytkowej do konkretnych pomieszczeń. Sprawdź także, ile kosztuje budowa domu parterowego.

6. Projekty domów parterowych z piwnicą

Projekt domu parterowego bardzo często wyposażony jest w piwnicę. Jednak przed przystąpieniem do inwestycji warto rozważyć wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. Jedną z przyczyn, dla których rezygnujemy z podpiwniczenia, są dużo wyższe koszty. Jednak zwykle w zamian możemy zyskać wiele innych korzyści. Na przykład domy parterowe z piwnicą idealnie sprawdzą się na wąską działkę. Czyli na takich gruntach, na których nie mamy zbyt dużego pola manewru w budowie. W ten sposób zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową, przeznaczoną na pomieszczenia gospodarcze.

Projekty domów parterowych z podpiwniczeniem zyskują naturalną izolację. Trzeba jednak zastosować odpowiednie zabezpieczenia, szczególnie jeżeli budujemy się na terenie narażonym na wysokie wody gruntowe. Musimy wtedy zastosować folię lub innego rodzaju izolację, które zabezpieczą piwnicę przed zalaniem.

Projekt domu z piwnicą, często można przeobrazić w garaż. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe rozwiązanie dla naszego samochodu. Oczywiście należy uwzględnić odpowiednią wysokość garażu lub dodatkowe podwyższenie pierwszej kondygnacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jednak domy parterowe z garażem znajdującym się w piwnicy niesie ze sobą wiele zalet. Średni koszt wykonania podpiwniczenia w stanie surowym, w zależności od metrażu może wynieść od 50 tys. do 100 tys. złotych.

7. Projekt domu parterowego z garażem

Projekty domów jednorodzinnych z garażem są wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą parkować pod gołym niebem. Jednak w przypadku domów parterowych nie zawsze możemy liczyć na zawarcie dodatkowego pomieszczenia w projekcie.

Przede wszystkim możliwość budowy garażu będzie uzależnione od tego, jaki metraż zabudowy domu nas interesuje, a także jaką działką budowlaną dysponujemy. Na wąską działkę, posiadającą spore ograniczenia w metrażu, usytuowanie garażu w domu może być kłopotliwe. Należy wspomnieć również o dużo wyższych kosztach budowy budynku jednorodzinnego. Ponadto decydując się na domy parterowe z garażem, należy wziąć pod uwagę wyższe koszty podatkowe. Automatycznie zwiększa się metraż budynku mieszkaniowego, który jak wiadomo jest obciążony podatkiem. Natomiast garaż wolnostojący w postaci zwykłego blaszaka, nadal znajduje się poza tym obowiązkiem.

Jednak domy parterowe z garażem mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim do samochodu możemy dotrzeć prosto z mieszkania, bez wychodzenia na zewnątrz. Dodatkowo do garażu możemy poprowadzić ogrzewanie. Samochód będzie wtedy chroniony przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi, w tym przed niskimi temperaturami. Często garaż pełni rolę innego pomieszczenia gospodarczego, np. amatorskiego warsztatu lub spiżarni.

Projekt domu parterowego - cechy wizualne i wygoda

8. Projekty domów parterowych - bryła

Bryła projektów domów parterowych w żaden sposób nie jest ograniczona. Nie musi to być niski budynek, którego kąt nachylenia dachu ma zaledwie kilkanaście procent. Coraz częściej nowoczesne domy wyróżniają się płaską połacią dachową. Przez co swoim kształtem przypominają prostopadłościan.

Wybierając bryłę domu parterowego, musimy liczyć się z wytycznymi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ponieważ nie wszędzie będziemy mogli sobie pozwolić na płaski dach. Dotyczy to regionów narażonych na bardzo duże opady śniegu. W takich sytuacjach kąt nachylenia dachu musi wynosić kilkadziesiąt procent, by zostały zachowane zasady bezpieczeństwa.

Projekty domów jednorodzinnych w nowoczesnej bryle, w żaden sposób nie przypominają „klocków”, które były budowane na potęgę w II połowie ubiegłego wieku. Obecnie ich bryła jest zdecydowanie bardziej urozmaicona. Nie brakuje w nich licznych przeszkleń, z których istnieje możliwość wyjścia na ogród. Parterowe domy zarysowane w regularnych prostopadłościanach często zawierają w sobie niższe i wyższe poziomy, które dodatkowo przełamane są balkonami i tarasami.

Natomiast chcąc zachować klasyczny wygląd budynku jednorodzinnego, kąt nachylenia dachu powinien wynieść od kilkunastu procent wzwyż. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dach w kształcie tzw. koperty, czyli zawierający spadek na cztery strony. Jeżeli jednak dom nie jest w planie kwadratu, a także wysokość budynku jest zróżnicowana, wtedy połać dachowa również będzie bardziej skomplikowana.

9. Projekt domu parterowego z poddaszem

Wydaje się, iż budowa domu parterowego z poddaszem mija się z celem. Wtedy nasuwa się chęć zakwalifikowania takiego budynku jako dom piętrowy. Jednak wysokość budynku może wskazywać na to, że poddasze nie będzie nadawać się pod zamieszkanie. Od inwestora będzie zależeć, czy poddasze ma być otwarte czy zamknięte. Na pewno swoisty urok stworzą drewniane belki, które zaznaczają wewnętrzną stronę poddasza. Jeżeli zdecydujemy się na oddzielenie poddasza od parteru, wtedy zyskamy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Może pełnić ono rolę strychu, czyli miejsca przeznaczonego do przechowywania różnych przedmiotów.

Ciekawym rozwiązaniem może być zaadaptowanie poddasza tylko w niewielkiej części, tworząc w ten sposób antresolę. Domy parterowe z poddaszem mają zatem wiele opcji do zaoferowania. Tym bardziej, jeżeli zależy nam na zwiększeniu powierzchni użytkowej mieszkania, gdy projekt dedykowany jest na wąską działkę. Koszty domu parterowego z poddaszem mogą okazać się nieznacznie wyższe od inwestycji pozbawionych tej części budynku.

10. Projekty domów parterowych a domy piętrowe

Chcąc się przekonać, która inwestycja będzie droższa - domu parterowego lub piętrowego - należy skupić się na kilku kwestiach:

  • Powierzchnia zabudowy - wpływ na ostateczną cenę, ma powierzchnia zabudowy. Wiadomo, że im jest większa, tym cena zacznie wzrastać. Jednak należy zwracać uwagę również na powierzchnię użytkową. W przypadku domów piętrowych mamy do czynienia z dużo większą powierzchnią użytkową. Pod tym względem cena będzie wyższa przy budowie budynków piętrowych.
  • Pokrycie dachowe - Im bardziej skomplikowane, tym droższe. Cena całej inwestycji może wzrosnąć nawet o 20-30%. W przypadku projektów domów parterowych o dużej powierzchni zabudowy, zwiększa się również powierzchnia dachu. Dlatego komponenty związane z budową pokrycia dachowego mogą być znacznie droższe niż w przypadku budowy domu parterowego.
  • Domy energooszczędne - jest to świetne rozwiązanie dla osób chcących czerpać jak najwięcej z natury, jednocześnie żyjąc z nią w zgodzie. Jednak domy energooszczędne wymagają bardzo dużego nakładu finansowego na samym początku. Dopiero później, na przestrzeni kolejnych lat użytkowania budynku, będzie można mówić o zwrocie inwestycji. Wśród elementów zaliczanych do konstrukcji energooszczędnych budynków wymienia się solary, pompy ciepła, czy też fotowoltaikę.
  • Wysokość budynku - Wysokość budynku będzie dość mocno wiązała się z powierzchnią zabudowy. Zwykle piętrowe domy przeznaczane są na wąską działkę. Jednak nie jest powiedziane, że im wyższy budynek, tym na pewno będzie droższy. Ponieważ przy niewielkiej powierzchni zabudowy, może być on znacznie tańszy od budynków parterowych.
  • Wybór materiałów budowlanych - projekty domów parterowych zwykle uwzględniają dwie wersje. Do nich zaliczają się materiały budowlane z tzw. górnej półki, czyli cechujące się doskonałą jakością oraz wieloletnią żywotnością. Należy wspomnieć również o materiałach budowlanych stosowanych w bardziej ekonomicznym systemie. Dzięki temu ostateczne koszty budowy domu będą znacznie niższe.

Coraz więcej osób decyduje się na budowę niewielkich domów parterowych. Nic dziwnego, są nowoczesne i ładnie wyglądają. Zarówno koszty wybudowania, jak i utrzymania takich domków są dużo niższe niż w przypadku wielokondygnacyjnych budynków. To oryginalne i bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Domki parterowe są tak samo funkcjonalne jak większe budowle. Wszystko w zasadzie zależy od tego, jak zostanie rozwiązany układ pomieszczeń. Wystarczy zwrócić uwagę na rzut domu, wybierając projekty domów jednorodzinnych, by wiedzieć, czy budynek na pewno będzie praktyczny.

Wybierając projekty domów jednorodzinnych w biurze architektonicznym warto zwrócić uwagę na katalog z planami domów parterowych. Nawet, jeśli początkowo zakładałeś zbudowanie domu o kilku kondygnacjach, rzuć okiem także na plany i kosztorysy tych parterowych. Projekty porterówek najczęściej są sprytnie rozwiązane. Sam rzut domu już udowodni, że nieco mniejsza przestrzeń może ci wystarczyć, jeśli zostanie rozsądnie zagospodarowana. Gotowe projekty domów parterowych są o wiele tańsze – kosztują około 2-3 tysięcy złotych, podczas gdy za projekty domów jednorodzinnych o wielu kondygnacjach przyjdzie nam zapłacić od 3-4 tysięcy złotych wzwyż.

Projekty domów parterowych – jaki najlepiej kupić?

Każde biuro architektoniczne ma w swoim katalogu gotowe plany domów parterowych. Katalogi projektów parterówek są tak szerokie, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Każdy projekt możesz dopasować projekt do swoich potrzeb i oczekiwań. To będzie się wiązało z dodatkową opłatą, jednak zawsze takie rozwiązanie jest o wiele tańsze niż w przypadku zamawianych projektów. Projekty porterówek z gotowego katalogu często w cenie mają dopasowanie budynku do orientacji na strony świata twojej działki, ukształtowania terenu i tym podobne.

Możliwe jest także zamówienie projektów domów parterowych u architekta. Takie rozwiązanie także ma swoje zalety. Jest oczywiście nieco droższe rozwiązanie (za projekt parterówki na zamówienie musisz spodziewać się rachunku od 6 tysięcy złotych wzwyż), jednak w tym przypadku masz pewność, że projekt będzie idealnie dopasowany do twoich potrzeb. Architekt i konstruktor podpowiedzą ci, co zrobić, by budynek był optymalnie zaizolowany i maksymalnie energooszczędny, jednak o układzie pokoi, wyglądzie bryły i wszystkich szczegółach możesz w zasadzie decydować sam.

Kosztorys w projektach domów parterowych

Zamawiając lub kupując projekt w biurze architektonicznym, razem z rzutami budynku, wizualizacją i planem dostaniesz także kosztorys. Zdecydowana większość biur architektonicznych przedstawia kosztorys stanu surowego zamkniętego. Bardzo rzadko przewiduje on wybudowanie domu do stanu deweloperskiego.

Kosztorys jest związany z wieloma czynnikami i może okazać się, że drobne zmiany w projekcie, jak dopasowanie projektu do warunków działki lub Miejskiego Planu Zagospodarowana Przestrzennego zmienią kwotę. Każda ingerencja w strukturę dachu, a także zmiany w elewacji znacznie zwiększają kosztorys. Można także porozmawiać z architektem o zmianach, które wprowadzą oszczędności i pozwolą zmniejszyć wydatek na budowę domu. Warto jednak wiedzieć, że kosztorys projektów domów parterowych jest tylko orientacyjny.