Projekty domów parterowych a ich rzeczywista wycena

Przed rozpoczęciem budowy domu należy podjąć wiele decyzji. Jedną z najistotniejszych będzie wybór odpowiedniego projektu. Ta z pozoru prosta czynność może przysporzyć nam wielu problemów. Pamiętajmy, że to właśnie od projektu domu zależeć będzie koszt całego przedsięwzięcia. Koszt budowy może na przykład znacząco wzrosnąć, gdy wybierzemy projekty domów z piwnicą, wielospadowymi dachami, czy innymi nietypowymi konstrukcjami. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać projektów, jakie są ich ceny i jak wyglądają realne koszty domu parterowego.

Rzeczywisty koszt budowy domu można obliczyć korzystając z kalkulatora kosztów budowy domu. Natomiast firmy budowlane możesz znaleźć tu.

Ocena: 4,6/5 (głosów 8)

Projekty domów parterowych

Gdzie szukać projektów domów parterowych?

Projekty domów parterowych cieszą się dość dużą popularnością. Inwestor może wybierać pomiędzy projektami gotowymi, a indywidualnymi (opcja droższa). Oba rozwiązania niosą ze sobą odmienne wady i zalety. Największymi atutami projektów gotowych jest ich łatwo dostępność, duży wybór, atrakcyjna cena, a także szybkość zakupu (dostępne od ręki). Za projektami indywidualnymi przemawia pełna personalizacja dokumentacji, a także możliwość dopasowania projektu do nietypowych potrzeb użytkowych.

Zarówno gotowe, jak i indywidualne projekty możemy zamówić w każdym biurze projektowym. Przed dokonaniem zakupu warto przejrzeć oferty przynajmniej kilku lokalnych biur, zapoznać się z ich cennikami i preferowanymi rozwiązaniami. Ciekawe inspiracje znajdziemy także na branżowych stronach internetowych. Zapoznajmy się z charakterystyką budynków, przejrzyjmy specyfikację techniczną oraz kosztorys.

Oglądając gotowe projekty domów parterowych pamiętajmy także o naszych indywidualnych potrzebach. Określmy optymalną liczbę pokoi, łazienek, wielkość garażu, specyfikę ogrzewania czy przestronność kuchni. Dzięki temu łatwiej nam będzie dopasować projekt do indywidualnych wymagań i potrzeb przyszłych domowników.

Gotowe projekty domów parterowych możemy oglądać i kupować bezpośrednio przez Internet. Jednak dobrym pomysłem będzie także indywidualna rozmowa z architektem. Jest to szczególnie istotne w przypadku projektów indywidualnych. Warto wybrać doświadczonego projektanta, który wykona dokumentację w oparciu o nasze wytyczne, a jednocześnie wskaże praktyczne rozwiązania.

Ceny projektów domów parterowych

Ceny projektów są dość zróżnicowane. Wszystko zależy od specyfiki budynku, jego kubatury, a także od stopnia skomplikowania dokumentacji. Najtańsze będą gotowe projekty typowych, niewielkich domów jednorodzinnych. Cena zakupu rozpoczyna się od 1 500 zł. Im projekt będzie bardziej skomplikowany, tym cena będzie wyższa. Nowoczesne, gotowe projekty domów parterowych będą kosztowały od 2 000 do 5 000 zł. Zwróćmy jednak uwagę, że w kosztach wliczony jest już przeważnie projekt ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym, rekuperacji bądź popularnych solarów.

Ceny projektów na indywidualne zamówienie będą nieco wyższe. Trudno ustalić tu górną granicę. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z architektem. Orientacyjny koszt tego typu dokumentacji rozpoczyna się od 5 000 zł. Indywidualne projekty domów parterowych mogą być nawet kilkukrotnie droższe od projektów gotowych. Jednak odznaczają się dużą oryginalnością i pełnym dopasowaniem do potrzeb inwestora. W niektórych przypadkach zakup indywidualnego projektu może być też sposobem na poczynienie oszczędności na etapie budowy. Dobry projektant będzie w stanie pogodzić indywidualne preferencje inwestora i zaprojektować budynek tak, by koszt jego budowy nie był zbyt wysoki.

Pamiętajmy, że ceny projektów domów parterowych to jedynie niewielki procent kosztów budowy. Dlatego cena projektu nie powinna odgrywać pierwszorzędnego znaczenia. O wiele ważniejsza będzie jakość dokumentacji, specyfika technologii budowlanych, a także szacowany koszt budowy domu. Dlatego przed zakupem projektu warto przeanalizować załączony kosztorys. Dobrze będzie także wykonać indywidualną kalkulację i samodzielnie ocenić realną skalę wydatków.

Kosztorys kosztorysowi nierówny – czyli realne koszty domu parterowego

Kosztorysy dołączone do projektów domów wskazują jedynie wartości orientacyjne, nie uwzględniają aktualnych cen materiałów budowlanych ani stawek robocizny. W większości przypadków wskazują najbardziej optymistyczną kalkulację. W rzeczywistości okazuje się, że koszty domu parterowego wskazane w projekcie są w większości przypadków niedoszacowane. Rzeczywista wycena może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższa.

Dlatego zaleca się, by przed zakupem projektu budowlanego wykonać własny kosztorys Inwestycyjny. Możemy wykonać go za pośrednictwem kalkulatora kosztów budowy domu. Wyliczenia wykonywane na portalu opierają się o stale uaktualniane stawki materiałów budowlanych i kosztów robocizny. Sporządzony kosztorys może być miarodajną dokumentacją, która wskaże nam rzeczywiste koszty domu parterowego. Wyliczenia wykonywane na stronie są w dużej części bezpłatne, dlatego warto sporządzić własną wycenę i porównać ją z kosztorysem dołączonym do projektu budowlanego.

Dobrym pomysłem będzie wybranie kilku gotowych projektów i wykonanie własnego kosztorysu inwestycyjnego. Być może owe wyliczenia pomogą nam w wyborze najlepszego i najtańszego w budowie projektu domu parterowego.

Czy można wpłynąć na obniżenie kosztów budowy?

Dla wielu inwestorów budowa domu to bardzo duży wydatek. Dlatego warto pomyśleć nad obniżeniem kosztów inwestycyjnych. Okazuje się, że największe oszczędności możemy poczynić podczas wyboru odpowiedniego projektu budowlanego.

Przeglądając dokumentację projektową zwróćmy uwagę na kształt dachu, rodzaj pokrycia oraz na bryłę budynku. Najtańsze w budowie będą domy ze zwykłym, dwuspadowym dachem z lekkim pokryciem dachowym. Im na dachu będzie więcej załamań, a pokrycie będzie cięższe, tym koszty budowy będą większe. Pamiętajmy też, że najbardziej ekonomiczne w budowie będą budynki o prostej bryle (bez lukarn, dużych balkonów czy garaży). Domy o skomplikowanym kształcie mogą być o kilkanaście do kilkudziesięciu procent droższe w budowie. Warto w tym miejscu podkreślić, że to właśnie kosztorysy dołączone do domów o skomplikowanym kształcie dachu i nierównomiernej bryle budynku są najbardziej niedoszacowane.

, aktualizacja 20 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Powiązane Artykuły
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij