Projekty domów tanich w budowie - jaki wybrać?

Budowa domu może się wydawać skarbonką bez dna. To z pewnością ogromne przedsięwzięcie, które ciągnie za sobą równie ogromne koszty. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka sposobów na to, by jak najtaniej wybudować dom. Tanie domy parterowe mogą być bardzo atrakcyjne, maksymalnie funkcjonalne i nowoczesne. Nawet domy z poddaszem użytkowym można wybudować mniejszymi kosztami. Trzeba tylko zacząć od odpowiedniego planu. Warto poszukać biura architektonicznego, które specjalizuje się w projektach tanich domów.

Gotowe projekty domów tanich w budowie to o wiele tańsza alternatywa dla projektów zamawianych. Są przemyślane i praktyczne, na dodatek do każdego z nich dołączona jest dokumentacja z kosztorysem. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile mniej więcej będzie kosztowało cię postawienie budynku według tych projektów. Z kosztorysem tego rodzaju należy obchodzić się ostrożnie – dotyczy on stanu surowego otwartego lub zamkniętego. Koszty budowy będą takie same pod warunkiem, że użyjesz proponowanych materiałów i nie wprowadzisz poprawek do projektu. Projekty tanich domów można zmieniać i dopasować do twoich potrzeb, jednak każda zmiana może podnieść cenę budowy, zwłaszcza, jeśli zmieniasz konstrukcję dachu.

Małe domy parterowe, piętrowe czy z poddaszem?

Wybierając projekty tanich domów warto zwrócić uwagę na rzut i rozkład pomieszczeń. Małe domy parterowe mogą być maksymalnie funkcjonalne, jednak to zależy przede wszystkim od układu i rozwiązań architektonicznych wewnątrz budynku. Dlatego czasami warto zastanowić się nad tym, czy nie wybudować poddasza albo facjatki nad domkiem. Tanie budynki są najczęściej parterowe, jednak nie musi być to regułą. Dobudowanie piętra nieco zwiększy koszty, ale nie tak, jak wybudowanie piwnicy. To już może być nawet 30% drożej.

Tanie domy parterowe są bardzo modne i nowoczesne. Ich ogromną zaletą jest fakt, że mają minimalistyczną, prostą bryłę. Najczęściej robione są na planie prostokąta lub nieforemnej figury. Nie mają kolumienek, filarów, wypustek czy bardzo skomplikowanego układu dachu, jednakże to w prostocie tkwi siła. Jeśli chcesz, by konstrukcja domu była jak najtańsza, zrezygnuj ze wszystkich dekoracji, nawet z tych od strony frontu.

Projekty tanich domów – energooszczędne, ekonomiczne i ekologiczne

Nad kupnem projektu taniego domu warto zastanowić się nie tylko ze względu na niski koszt budowy. Wybudowanie takiego budynku to także automatyczne zmniejszenie kosztów eksploatacji. Dobrze przemyślany, niewielki dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą. Niewysokie pomieszczenia i brak pustych pokoi gwarantują mniejsze zużycie opału. Energooszczędne rozwiązania pozwalają także na zamontowanie mniejszej liczny rurek i przewodników ciepła.

Mniejszy dom oczywiście oznacza także mniejsze nakłady na energię elektryczną. W sumie okazuje się, że to świetny sposób na zaoszczędzenie sporej kwoty na co dzień. To także bardziej ekologiczne rozwiązanie – oszczędzanie prądu czy opału, a także zmniejszona emisja CO2 do atmosfery to najlepsze sposoby na to, by przyczynić się do ochrony środowiska.