Projekty domów z kosztorysem – czyli jak utrzymać w ryzach budżet na budowę?
Projekty domów z kosztorysem są idealne dla osób, które chcą mieć pod kontrolą wszelkie wydatki. Co zawarte jest w kosztorysie? Jaki projekt domu wybrać, by spełnił on Twoje oczekiwania i był stosunkowo niedrogi w wykonaniu?
Projekty domów z kosztorysem – dlaczego warto?
W kosztorysie znajdują się niezbędne informacje, które ułatwią planowanie prac, a także określą porządek w kolejności poszczególnych etapów budowlanych. Dokument zawiera: wykaz materiałów budowlanych, prac i szacowaną liczbę godzin potrzebną do wykonania poszczególnych robót.
Tym samym projekty domów z kosztorysem to sposób na lepszą kontrolę wydatków – kosztorys pozwala m.in. łatwiej rozeznać się w cenach materiałów. Jest on również niezbędny w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny na budowę domu – ułatwia on bankowi obliczyć wysokość przyznawanego kredytu i określić, czy przyszły właściciel domu będzie w stanie opłacić wszystkie raty w terminie.
Zobacz projekty domów z kosztorysem na extradom.pl.
Jak tanio zbudować dom? Wybór działki ma znaczenie!
Na całkowity koszt inwestycji wpływa również sama działka. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy sprawdzić w MPZP, czy teren ma charakter budowlany, i co można na nim postawić. Równie wielkie znaczenie ma wielkość i kształt działki – przełoży się to na wybór projektu domu, który będzie musiał pasować do jej wymiarów. Przed zakupem działki sprawdź również jej:
- uzbrojenie – może okazać się, że konieczne jest przyłączenie do gazu, co generuje dodatkowy koszt w okolicach 7-13 tys. zł;
- warunki gruntowe – mogą one przyczynić się do wzrostu kosztów wykonania fundamentów.
Załącznik:
AdobeStock_69107494.jpeg
Projekty domów z kosztorysem – droga ku oszczędnościom!
Relatywnie tani w budowie dom powinien mieć:
- prostą i zwartą bryłę (najczęściej na planie prostokąta lub kwadratu),
- stosunkowo niewielkie wymiary (maksymalnie wykorzystujące powierzchnię użytkową),
- dach dwuspadowy lub płaski (pochłonie on mniejszą ilość materiałów i nie będzie wymagał tylu godzin pracy dekarzy. Skomplikowany projekt dachu może pochłonąć nawet 40% kosztów budowy).
Dodatkowo warto zrezygnować z balkonów i wykuszy, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko powstania mostków termicznych, przez które ciepłe powietrze wydostaje się z budynku. A to skutkuje wyższymi kosztami ogrzewania budynku. Dużą wagę należy przyłożyć do rozstawu okien, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, a tym samym mniej płacić za prąd. Nie należy jednak oszczędzać na materiałach budowlanych – może okazać się, że tańsze, gorsze jakościowo zamienniki doprowadzą np. do szybkiego zagrzybienia domu. Aby wyszukać idealny projekt domu, pod każdym względem w tym cenowym, można skorzystać z serwisu: extradom.pl