Projekty tanich domów z kosztorysem

Projekty domów z kosztorysem – dlaczego warto?

W kosztorysie znajdują się niezbędne informacje, które ułatwią planowanie prac, a także określą porządek w kolejności poszczególnych etapów budowlanych. Dokument zawiera: wykaz materiałów budowlanych, prac i szacowaną liczbę godzin potrzebną do wykonania poszczególnych robót.

Tym samym projekty domów z kosztorysem to sposób na lepszą kontrolę wydatkówkosztorys pozwala m.in. łatwiej rozeznać się w cenach materiałów. Jest on również niezbędny w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny na budowę domu – ułatwia on bankowi obliczyć wysokość przyznawanego kredytu i określić, czy przyszły właściciel domu będzie w stanie opłacić wszystkie raty w terminie.

Zobacz projekty domów z kosztorysem na extradom.pl.

Jak tanio zbudować dom? Wybór działki ma znaczenie!

Na całkowity koszt inwestycji wpływa również sama działka. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy sprawdzić w MPZP, czy teren ma charakter budowlany, i co można na nim postawić. Równie wielkie znaczenie ma wielkość i kształt działki – przełoży się to na wybór projektu domu, który będzie musiał pasować do jej wymiarów. Przed zakupem działki sprawdź również jej:

  • uzbrojenie – może okazać się, że konieczne jest przyłączenie do gazu, co generuje dodatkowy koszt w okolicach 7-13 tys. zł;
  • warunki gruntowe – mogą one przyczynić się do wzrostu kosztów wykonania fundamentów.

Załącznik:
AdobeStock_69107494.jpeg

Projekty domów z kosztorysem – droga ku oszczędnościom!

Relatywnie tani w budowie dom powinien mieć:

  • prostą i zwartą bryłę (najczęściej na planie prostokąta lub kwadratu),
  • stosunkowo niewielkie wymiary (maksymalnie wykorzystujące powierzchnię użytkową),
  • dach dwuspadowy lub płaski (pochłonie on mniejszą ilość materiałów i nie będzie wymagał tylu godzin pracy dekarzy. Skomplikowany projekt dachu może pochłonąć nawet 40% kosztów budowy).

Dodatkowo warto zrezygnować z balkonów i wykuszy, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko powstania mostków termicznych, przez które ciepłe powietrze wydostaje się z budynku. A to skutkuje wyższymi kosztami ogrzewania budynku. Dużą wagę należy przyłożyć do rozstawu okien, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, a tym samym mniej płacić za prąd. Nie należy jednak oszczędzać na materiałach budowlanych – może okazać się, że tańsze, gorsze jakościowo zamienniki doprowadzą np. do szybkiego zagrzybienia domu. Aby wyszukać idealny projekt domu, pod każdym względem w tym cenowym, można skorzystać z serwisu: extradom.pl


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły