Wizualizacja do projektu Dom przy miedzianej Dom przy Miedzianej - GALERIADOMOW.PL

Projekty domów oferujące pełne piętro charakteryzują się maksymalną ergonomią, przy zastosowaniu porównywalnych nakładów finansowych, jak w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Wybór takiego projektu domu warto przemyśleć, gdy mamy w planach budowę nowoczesnego, energooszczędnego domu. Domy z pełnym piętrem - dobrze znana forma z czasów minionych.

Projekty domów z pełnym piętrem cieszyły się ogromną popularnością w czasach PRL-u. Każdy pamięta popularną „kostkę”. Wielu z nas mieszkało w takim domu, lub przynajmniej znało kogoś, kto taki dom wybudował. Popularność wszechobecnej wówczas formy brała się głównie z bardzo wąskiej oferty gotowych projektów domów oraz z socrealistycznej koncepcji budowania szybko i na masową skalę. Domy z pełnym piętrem były funkcjonalne i szybkie w budowie, dlatego tak powszechnie realizowane. Projekty domów dostępne prywatnym inwestorom były niemalże identyczne. Podpiwniczone, z garażem na poziomie 0, z oddzielną kuchnią, pokojem dziennym i kilkoma sypialniami. Niekiedy kuchnia była ulokowana zarówno na parterze, jak i na piętrze domu. Taki zabieg stosowano, gdy dom był z założenia wielorodzinny. Warto zaznaczyć, że domy pomyślane jako mieszkania dla kilku rodzin były niemalże obligatoryjnie budowane w przypadku każdej inwestycji. Dom miał pomieścić jego budowniczych oraz dzieci i ich przyszłe rodziny. Zazwyczaj jedno z dorosłych dzieci zasiedlało wraz z rodziną piętro, choć powszechnie zdarzały się przykłady, gdzie w jednym domu żyły nawet trzy rodziny (parter-piętro-poddasze). Projekty domów z pełnym piętrem zaczęły odchodzić do lamusa z początkiem lat 90, gdy uwolniony został rynek, pojawiły się możliwości wyboru i struktura relacji rodzinnych zaczęła się lekko rozluźniać.

Nowoczesne projekty domów piętrowych. Stara „kostka” po liftingu.

Dziś w wielkim stylu powraca moda na projekty domów z pełnym piętrem. Nowoczesne budynki w niczym jednak nie przypominają dobrze znanej kostki. To odważne wariacje, lub stylowe modyfikacje klasycznej bryły wprowadzające inny układ pomieszczeń, odważny wygląd zewnętrzny i szlachetne materiały wykończenia. Parter w nowoczesnych domach najczęściej oferuje duży, otwarty na kuchnię, pokój dzienny. To serce każdego współczesnego domu. Takie miejsce jest doskonale doświetlone dzięki licznym przeszkleniom. Kuchnia jest otwarta na salon, a jej układ może przybierać różne formy. Modne i często wybierane warianty, to kuchnie z nowoczesną wyspą, która gwarantuje pełen komfort. Codzienne przygotowywanie posiłków, czy kolacja dla zaproszonej rodziny nie będzie w tym przypadku stanowić najmniejszego problemu. Pamiętajmy, że wyspa to również element dekoracji, wystroju wnętrza. Może być utrzymana zarówno w stylu prowansalskim, jak i industrialnym z blaszanymi lampami nad blatem. Takie miejsce dodaje charakteru całemu wnętrzu.

Wizualizacja do projektu Dom przy diamentowej Dom przy Diamentowej - GALERIADOMOW.PL

Na parterze nowoczesnych domów często mamy do dyspozycji dodatkowy pokój. To miejsce na sypialnię dla gości, lub gabinet, czy bibliotekę. Obowiązkowa jest również łazienka – najlepiej gdyby była kompletna, by można było się w niej wykąpać. Projekty domów z pełnym piętrem zwykle posiadają garaż, lecz bez trudu dostaniemy również warianty bez niego, które zmieszczą się nawet na wąskiej działce.

Na piętrze, projekty domów jednorodzinnych, posiadają komfortową strefę odpoczynku - tzw. strefę nocną. Liczba dostępnych pokoi zależna jest w tym przypadku od wielkości domu, ale zazwyczaj na piętrze projektowane są 3 lub 4 pokoje. Pokoje mogą mieć prywatna łazienkę i garderobę. Tak jest w przypadku masterbedroom – sypialni małżeńskiej (rodziców), która w najlepszych wariantach projektowych wyposażona jest w prywatną łazienkę i garderobę. Taki standard wypoczynku jest coraz częściej oczekiwany przez wymagających inwestorów, pragnących intymności, odrobiny luksusu i wyższego komfortu. Dobrze również, by każda sypialna miała dostęp do balkonu, czy to klasycznego, czy francuskiego. Pozwala to w dowolnej chwili przewietrzyć pomieszczenie i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Nowoczesne projekty domów z pełnym piętrem to domy wyposażone w najnowsze technologie stosowane w budownictwie. Stosuje się tu również wysokie standardy jeśli chodzi o materiały. Zarówno w środku, jak i z zewnątrz w niczym nie przypominają swoich poprzedników. Duże przeszklenia, systemy przesuwnych drzwi tarasowych, francuskie balkony to wyznaczniki nowoczesności. Stosowana coraz częściej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz instalacja solarna, fotowoltaiczna, czy gruntowa pompa ciepła to przykłady wysokiej jakości, która towarzyszy projektowaniu współczesnych domów. To domy dla inwestorów zdecydowanych, którzy nie boją się inwestować w wysoki standard życia swojej rodziny.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny