Projekty domów z piwnicą - na co zwrócić uwagę?

Funkcjonalne zagospodarowanie małej działki wiąże się z koniecznością wyboru projektu z piwnicą lub bez. Obecnie zdecydowana większość inwestorów decyduje się raczej na budynki z poddaszem, rezygnując z piwnic. Ma to swoje wady i zalety. Brak piwnicy to utrata bardzo dużej ilości miejsca na pomieszczenia które i tak muszą się w domu znaleźć - kotłownia z piecem CO, czy garaż. Zobaczmy jednak, na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na projekt domu z piwnicą.

Koszt budowy każdego domu, zarówno parterowego, z piwnicą, jak i z poddaszem użytkowym czy pełnym piętrem obliczysz samodzielnie na kalkulatorze kosztów budowy.

Do czego służy dziś piwnica?

Obecne standardy grzewcze związane z koniecznością posiadania niewielkiej ilości miejsca niezbędnego do zainstalowania np. kotła gazowego, nie wymagają budowania piwnicy. Wystarczy wyłącznie niewielka kotłownia, z której łatwiej będzie nam korzystać, nawet jeżeli usytuujemy ją na tym samym poziomie co pomieszczenia mieszkalne. Nieustanne pokonywanie schodów może być na dłuższą metę męczące. Do czego więc służy dziś pomieszczenie piwniczne, jeśli nie spełnia roli kotłowni, składu na opał, a także nie pomaga w izolacji domu?

Piwnica jest na pewno zwiększeniem funkcjonalnej powierzchni budynku. Dzięki temu można sobie pozwolić na stworzenie specjalnie dedykowanych pomieszczeń, jak siłownia, pralnia lub pracownia. Niektórzy ludzie chętnie urządzają w piwnicy dodatkową kuchnię letnią, aby móc swobodnie przygotowywać przetwory. Jedno jest pewne, każde  pomieszczenie w domu prędzej czy później zostanie zagospodarowane przez użytkowników, tylko warto najpierw obliczyć czy nas na to na pewno stać. Projekty domów z piwnicą zakładają przecież dużo wyższe koszty budowy, niż przy domach niepodpiwniczonych.

Często dużo tańszym rozwiązaniem jest wybudowanie domu z poddaszem - choćby dlatego, że nie trzeba go tak intensywnie dogrzewać, ani dodatkowo doświetlać. Co więcej poddasze prawie zawsze będzie pozbawione podstawowego problemu piwnicy - wilgoci. Z drugiej jednak strony nie uda się tam zorganizować garażu, składu na narzędzia czy warsztatu. Poza tym dużo trudniej jest wnosić nieużywane już meble na piętro, aniżeli do piwnicy, która przy okazji spełnia też rolę magazynu.  

Podpiwniczenie – od czego zacząć?

Projekty domów z piwnicą wymagają dodatkowego pozwolenia. Decyzja o pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku będzie w dużej mierze wynikać z przestrzennego zagospodarowania terenu.

Następnym krokiem jest zbadanie gruntu oraz poziomu wody gruntowej, jaka się tam znajduje. W tym celu wykonuje się zwykle dwa odwierty geologiczne. O ile budynek z podpiwniczeniem można wybudować niemal w każdych warunkach, o tyle może się to okazać praktycznie nieopłacalne, ponieważ koszt wysokiej jakości materiałów izolacyjnych jest zwykle bardzo wysoki. Jeśli zauważymy, że poziom wód gruntowych działki jest znacznie wyższy, aniżeli planowany poziom podłogi piwnicy, to jedyną rozsądną z punktu widzenia ekonomii decyzją, będzie zrezygnowanie z budowy podpiwniczenia.

Ci, którzy decydują się na wybudowanie domu z piwnicą, zwykle planują w niej umieścić kocioł grzewczy, ale nie zawsze takie rozwiązanie będzie miało sens. Otóż, pomieszczenia w piwnicy także należy jakoś ogrzewać, a zatem konieczne jest wówczas dodatkowe zainstalowanie pompy obiegowej do instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli tego nie zrobimy, wówczas ciepła woda nie będzie mogła w odpowiedni sposób cyrkulować i pomieszczenia piwniczne pozostaną niedogrzane.

Piwnica a wilgoć

Główną przeszkodą dla budowania domów z podpiwniczeniem jest, jak już zostało wspomniane, zbyt wysoki poziom wód gruntowych. W konsekwencji należy liczyć się z tym, że w piwnicy będzie nieustannie stała woda, a do domu wkradnie się wilgoć. Poza tym, ma to bardzo niekorzystny wpływ na stan fundamentów, które uszkodzone niszczą także wyższe poziomy kondygnacji. Rozwiązaniem, jakie stosuje się już w trakcie zaobserwowania tego typu problemów jest np. obniżenie poziomu wód gruntowych przez wykonanie specjalnego drenażu działki. Jest to jednak możliwe tylko przy niewielkiej zabudowie terenu, gdyż taka ingerencja może być niekorzystna także dla sąsiednich budynków.

Warto także wziąć pod uwagę koszty tego rodzaju działań, które na pewno nie będą małe, a czas budowy domu znacznie się wydłuży. Pomieszczenia piwniczne są najczęściej niższe, aniżeli te na parterze oraz wyższych kondygnacjach. Jest to równocześnie mniej komfortowe, ale zarazem nieco obniża koszt budowy.

Koszty domów z piwnicą

Należy zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt, a mianowicie ogrzewania domu. Decydują się na piwnicę, trzeba ją nieustannie ogrzewać, w przeciwnym wypadku doprowadzimy do wychłodzenia pomieszczenia znajdującego się tuż nad nią. Takie rozwiązanie zupełnie odpada, jeśli  budujemy dom z poddaszem, ponieważ pomieszczenia usytuowane na najwyższym poziomie kondygnacji właściwie nie potrzebują ogrzewania w cieplejsze miesiące roku, gdyż nagrzewają się od dachu, na który niemal nieustannie padają promienie słoneczne. Może się więc zdarzyć, że sam koszt eksploatacji domu z piwnicą zwiększy się nawet o 15-20 %.

Ostatecznie warto także przeanalizować poziom nasłonecznienia w piwnicy. Zwykle są to dość zacienione pomieszczenia. Konieczne więc będzie ciągłe korzystanie ze światła sztucznego, zatem koszty energii elektrycznej przy takim rozwiązaniu także wzrastają. Poddasze ma w tym wypadku ponownie więcej plusów, ponieważ istnieje możliwość zainstalowania okien dachowych, gwarantujących dużo światła, nawet zimą.

Projekty domów z częściowym podpiwniczeniem trzeba od razu odrzucić, ponieważ koszt takiej inwestycji będzie bardzo zbliżony. Podobnie nakład pracy i czas wykonania projektu. Nie warto także decydować się na projekty domów z garażem w piwnicy jako jedynym pomieszczeniem – będzie to tak samo nieopłacalne rozwiązanie.

Projekty domów podpiwniczonych a dodatkowe koszty

Niektóre z dodatkowych kosztów niezbędnych dla wykonania domu z podpiwniczeniem to:

  • strop nad piwnicą
  • materiały izolacyjne stosowane przeciw wilgoci
  • ocieplenie
  • schody prowadzące do piwnicy
  • ewentualne koszty zagospodarowania piwnicy, jak np. kafle podłogowe, malowanie ścian itp.

Podsumowując, decydujmy się na piwnicę od razu na etapie projektu domu, ponieważ cała konstrukcja wymaga wówczas precyzyjnych wyliczeń. Gotowe projekty domów z piwnicą będą tu dobrym rozwiązaniem, wszystkie dodatkowe czynniki związane z budową piwnicy będą tam już uwzględnione. Próby dobudowania podpiwniczenia już w trakcie budowy grożą poważnymi konsekwencjami związanymi z np. nierównym osiadaniem budynku. Poza tym są nielegalne, ponieważ do realizacji takiej inwestycji konieczna jest zgoda na budowę i kompletna dokumentacja techniczna.

Projekty domów z piwnicą - co musisz wiedzieć?

W ofertach biur architektonicznych znajdziemy gotowe, ciekawe projekty budowlane. Niektóre z nich zakładają budowę podpiwniczenia. Jednak, czy projekty domów z piwnicą nadal są dobrym rozwiązaniem? W niektórych przypadkach tak.

Projekty domów z piwnicą mogą być nawet o 20 -30 % droższe w realizacji, niż niepodpiwniczone domy z poddaszem. Jest to jeden z głównych czynników, które sprawiają, że budynki z podpiwniczeniem straciły swoją popularność. Niepodpiwniczone domy z poddaszem mogą być równie funkcjonalne, a nowoczesne materiały termoizolacyjne sprawiają, że stopień ich izolacji cieplnej staje się bardzo wysoki.

Mimo wszystko projekty domów z piwnicą mogą być warte rozważenia. Ich zakup może opłacać się inwestorom, którzy dysponują bardzo małą działką budowlaną. Projekty podpiwniczonych budynków sprawiają, że powierzchnia użytkowa wnętrz staje się większa. Dodatkowe podpiwniczenie można zagospodarować w dowolny sposób i stworzyć przestrzeń o wszechstronnych możliwościach wykorzystania. Takiej możliwości nie posiadają niepodpiwniczone domy z poddaszem. Kotłownia, spiżarnia, czy pralnia muszą znajdować się na dolnej kondygnacji budynku. Dlatego projekty domów z poddaszem często posiadają dość szeroką kubaturę, która sprawia, że powierzchnia użytkowa budynku staje się większa. Niestety nie jest to rozwiązanie, które możemy zastosować na szczególnie małych działkach budowlanych.

Nowoczesne projekty podpiwniczonych budynków są szczególnie polecane na niewielkie działki, usytuowane na spoistym, suchym podłożu. Suche, spoiste gleby nie wymagają tworzenia zaawansowanych izolacji przeciwwodnych, a podpiwniczenie może być łatwo zabezpieczone przed wilgocią. Budowa podpiwniczenia na terenie podmokłym byłaby znacznie bardziej skomplikowana oraz kosztowna.

Jeśli interesują Cie projekty domów z poddaszem i projekty domów z piwnicą, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz tu praktyczne informację na temat zakupu projektu, realizacji budowy, a także przybliżonych kosztów inwestycyjnych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.