Projekty domów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych – co musisz wiedzieć przed zakupem?
Nowoczesne domy to doskonała alternatywa dla tradycyjnego mieszkania, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest niezależność od sąsiadów oraz możliwość dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb Inwestorów. Dlatego dom to również idealny wybór dla osób niepełnosprawnych. Chcesz wybrać projekt domu z Internetu lub od architekta z niezbędnymi udogodnieniami? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed jego zakupem.
Nowoczesne domy parterowe dla osób z niepełnosprawnością
Decydując się na projekt nieruchomości z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, pamiętajmy, by były to domy parterowe. Nowoczesne budynki o jednej kondygnacji stwarzają bardzo duże możliwości aranżacji, a dzięki odpowiedniemu rozkładowi pomieszczeń są w pełni funkcjonalne. Domy parterowe w zależności od metrażu w pełni zaspokajają różnorodne oczekiwania osób niepełnosprawnych oraz ich najbliższych – to nieruchomości idealne dla singli, par oraz rodzin. W projekcie warto zadbać o utworzenie komfortowej strefy wypoczynkowej oraz o zaprojektowanie pomieszczeń dodatkowych takich jak spiżarnia lub pralnia, które ułatwiają codzienne zarządzanie domem. Ważnym udogodnieniem budynku parterowego jest również możliwość zaprojektowania garażu w bryle budynku na jednym poziomie.
Udogodnienia na zewnątrz domu
Podjazdy i rampy pokryte antypoślizgowym materiałem ulokowane przy wejściu do budynku to dobre rozwiązanie, o którym powinniśmy pomyśleć, jeśli osoba niepełnosprawna ma swobodnie korzystać z domu. Pochylnia powinna mieć szerokość co najmniej 1,5 metra, by swobodnie zmieścił się na niej wózek. Zadbajmy również o wyjście do ogrodu, tworząc taras na jednym poziomie z salonem. Niezbędne będzie również zamontowanie szerszych drzwi, co należy uwzględnić w projekcie domu. Optymalna szerokość w świetle otworu drzwiowego to minimum 1 metr. Ważnym udogodnieniem dla osoby z niepełnosprawnością będą również drzwi wejściowe z samozamykaczem, co znacznie ułatwi manewrowanie wózkiem w wiatrołapie. W dobrze przygotowanym projekcie powinny zostać uwzględnione również udogodnienia wewnątrz domu.
Jak dostosować wnętrze domu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?
Dobry projektant zadba przede wszystkim o drzwi i ciągi komunikacyjne. W domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, korytarze powinny mieć minimum 1,5 metra szerokości. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych drzwi są modele przesuwne o szerokości co najmniej 90 centymetrów, przez które można swobodnie przejechać wózkiem. Pamiętajmy, że przestrzeń manewrowa we wszystkich pomieszczeniach musi wynosić minimum 1,5 metra! Projektując balkon, warto wybrać drzwi bez progu. Gdy planujemy przyjemną przestrzeń do życia dla osoby z niepełnosprawnościami, weźmy pod uwagę wysokość włączników światła. Wszystkie przyciski powinny znajdować się na wysokości dostosowanej do osoby siedzącej na wózku. Niezbędne będą również uchwyty i barierki w łazience, które pomogą w codziennym korzystaniu z tego pomieszczenia.
Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę?
W domu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych są projektowane duże, przestronne łazienki, w których wózek inwalidzki może swobodnie się obracać. Ważne będzie również zamontowanie natrysku z odpływem liniowym oraz umieszczenie umywalki na odpowiedniej wysokości. W łazience przystosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej zrezygnujmy z szafki pod umywalką oraz kabiny natryskowej. Pamiętajmy również o tym, by miska ustępowa została odsunięta od ściany na większą odległość niż w standardowych projektach.
Gdzie najlepiej kupić projekt domu z udogodnieniami?
Jeśli zastanawiamy się, jaki projekt domu wybrać – gotowy, czy indywidualny, to oba rozwiązania mają wady i zalety. Architekt na pewno dokładnie wysłucha Inwestora i uwzględni jego potrzeby w swojej propozycji. Z drugiej jednak strony, jeśli szukamy wśród gotowych projektów, możemy obejrzeć wymarzony dom i podjąć decyzję na podstawie wizualizacji i filmików, a następnie na etapie adaptacji dopasować nieruchomość do swoich preferencji. Warto zastanowić się również, jaki projekt domu jest tani w budowie? To, ile będziemy musieli zainwestować w naszą wymarzoną nieruchomość, zależy między innymi od jej metrażu, stylu architektonicznego oraz rodzaju dachu. Wybierając gotowy projekt domu, często zastanawiamy się, co dalej. Przeglądając gotowe rozwiązania, możemy zapoznać się również z kosztorysem inwestycji. To dobry pomysł, jeśli chcemy odpowiednio przygotować się do budowy własnego domu.
Szukając idealnej nieruchomości, można zwrócić się do architekta, który przygotuje projekty domów (zobacz na housecollection.pl) szyte na miarę lub skorzystać z jednego z projektów dostępnych w Internecie i dokładnie obejrzeć wizualizacje nieruchomości. Wybierając dom z udogodnieniami dla osoby niepełnosprawnej, zwróćmy uwagę na ilość kondygnacji, garaż, drzwi wejściowe oraz wewnętrzne, a także na aranżację poszczególnych pomieszczeń. Pamiętajmy, że dom dla osoby z niepełnosprawnością powinien dobrze się prezentować, a przede wszystkim wyróżniać się ponadczasową funkcjonalnością.
artykuł sponsorowany