Dlaczego działka z wjazdem od południa jest problematyczna?

Działka z wjazdem od południa znacznie ogranicza naturalne oświetlenie. Przy tradycyjnym usytuowaniu budynku większość pomieszczeń pozbawionych będzie bezpośredniego południowego światła. Dlatego taka działka stanowi wyzwanie, chociaż jej cena jest stosunkowo wysoka. Zazwyczaj projekty przewidują strefę aktywności i wypoczynku za strefą wejściową umiejscowioną od frontu. Zapewnia to prywatność i komfort. Jednak jest to idealne rozwiązanie dla działki z wjazdem od północy. Dlatego rozwiązaniem dla takich parceli są domy z wejściem od południa.

Z działką z wjazdem od południa pojawiają się kłopoty. Jest ona trudna do zagospodarowania. Ze względu na naświetlenie budynku w strefie wejściowej od frontu umieszcza się część rekreacyjną. Najlepszą lokalizacją dla budynku jest zaplanowanie go jak najdalej od wjazdu. Odsunięty od drogi budynek ograniczy napływające z ulicy hałasy, a bezpieczeństwo dzieci będzie większe. Projekty domów z wejściem od południa oddalone od ulicy umożliwiają połączenie salonu z ogrodem.

Głęboko usytuowany budynek może zostać oddzielony od ulicy ogrodem, na który będziemy mieli widok z salonu lub tarasu. Jednak wiąże się to ze znacznie dłuższym podjazdem i zmniejszeniem ogrodu z od strony północnej. Ogród od południowej strony będzie nasłoneczniony, podobnie jak elewacja budynku. Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gotowych projektach domów.

Domy z wejściem od południa a projekt domu – usytuowanie na działce

  1. Parcela mała i wąska wymusza usytuowanie budynku pośrodku. Jednak oznacza to wybór pomiędzy oświetlonym tarasem od południowej strony i salonem w pobliżu ulicy a tarasem po ocienionej stronie działki, lecz z dala od ulicznego hałasu. Projekty domów z wejściem od południa muszą uwzględniać niekorzystne położenie parceli względem stron świata. Taka działka jest trudna do zagospodarowania, dlatego projekt powinien uwzględniać rozwiązania, zapewniające komfort mieszkańcom.
  2. Szeroka i płytka działka daje możliwość usytuowania budynku częścią wypoczynkową od zachodu i południa. Znajdzie się ona wtedy z boku budynku, lecz klasyczny układ zostanie zachowany.
  3. Duża, głęboka działka z wjazdem od południa daje większe możliwości i szansę na klasyczne usytuowanie pomieszczeń. Budynek powinien zostać zlokalizowany jak najdalej od drogi, przy północnej granicy działki. Dzięki temu z przodu parceli może znajdować się ogród, zapewniający prywatność.

Projekty domów z wejściem od południa - układ wnętrz

Projekty domów parterowych z wejściem od południa muszą zniwelować skutki usytuowania budynku na problematycznej działce. Aby zapewnić komfort mieszkańcom i maksymalnie wykorzystać naturalne światło od strony południowej, powinien znajdować się salon z kuchnią czyli strefa dzienna. Salon od frontu budynku z oknami na zachód i południe mają duże znaczenie dla energooszczędności budynku. Energia słoneczna zostanie efektywnie wykorzystana. 

Projekty domów parterowych mogą uwzględniać sypialnie od strony wschodniej. Słońce dotrze tam rano. W czasie najwyższych temperatur nie zostaną one nadmiernie nagrzane. Obok sypialni może znajdować się łazienka z oknem, sąsiadująca od strony północnej z kuchnią. Pomieszczenie gospodarcze, które nie wymaga dużego naświetlenia może zostać zlokalizowane przy kuchni. Brak okna od północnej strony nie będzie generował strat ciepła. Projekty domów parterowych z otwartą strefą dzienną, to najczęściej salon połączony z kuchnią zlokalizowaną od północnej strony. To również sprzyja energooszczędności.

Projekty domów z wejściem od południa krok po kroku i co warto wiedzieć o tych domach
Domy z wejściem od południa, czyli co warto wziąć pod uwagę przy projekcie

Projekty domów z wejściem od południa z poddaszem użytkowym od strony południowej umiejscawiają gabinet lub pokój dziecięcy. W budynkach piętrowych od strony południowej można dowolnie zaplanować rozkład, w zależności od zapotrzebowania na naświetlenie. Od zachodu na południowej stronie elewacji, najczęściej zlokalizowany jest garaż sąsiadujący z salonem z kuchnią. Jest on dodatkową osłoną ograniczającą straty ciepła. Od zachodu za garażem może zostać zlokalizowane pomieszczenie gospodarcze. Aby wyeksponować salon, garaż może być cofnięty poza linię frontu budynku.

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Projekt domu - na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Kupując działkę z wjazdem od południa, warto zainwestować więcej, by ją pogłębić. Chociaż oznacza to, że cena będzie większa, lecz komfort mieszkańców znacznie wzrośnie a z działką będzie mniej problemów. Domy z wejściem od południa usytuowane wgłębi działki, można dogrodzić od ulicy ogrodem. Powinien on znajdować się przed frontową elewacją. Żywopłot czy szpaler drzew zwiększa prywatność. Warto też zaplanować pełne, wysokie ogrodzenie. Funkcję osłaniającą od ulicy mogą pełnić również budynki gospodarcze czy wiaty samochodowe. Jednak nie powinny być one zbyt wysokie, by nie zacieniać działki. 

Uwzględniając specyficzne warunki działki, warto zastanowić się, czy większy komfort zapewnią projekty domów parterowych, czy piętrowych? Chociaż cena projektów o nietypowych rozwiązaniach jest wyższa, warto zwrócić na nieuwagę. Nie zawsze standardowe rozmieszczenie pomieszczeń jest najkorzystniejsze. Projekty domów z wejściem od południa mogą wykorzystywać wiele niestandardowych rozwiązań. Doświetlanie budynku poprzez dodanie ryzalitu, wykuszu, okien dachowych to tylko kilka możliwych propozycji.

Planując rozkład pomieszczeń, należy przemyśleć ilość wpadającego światła. Zwłaszcza pod uwagę należy wziąć jesień i zimę, gdyż wtedy nasłonecznienie jest najmniejsze. Z tego powodu nie warto umieszczać dużych okien od zachodu i północy. Domy z wejściem od południa narażone są na nadmierne działanie promieni słonecznych na elewację. Dlatego projekt powinien uwzględniać materiały odporne na ekspozycję słoneczną. W przeciwnym razie może ona wyblaknąć i popękać. Ich cena będzie wyższa, lecz jest to ważna inwestycja.

Właściwie wybrane projekty domów z wejściem od południa pozwolą uniknąć błędów i spełnić oczekiwania inwestorów. Uwzględniają one trudności z działką i stosują rozwiązania, które je niwelują. Działka z wjazdem od strony południowej, chociaż jest trudniejsza do zagospodarowania, może zapewnić komfort i wygodę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny